MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN HABERLER

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN HABERLER
MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN HABERLERBAŞKAN SEÇER, ANAMUR’DA İNCELEMELERDE BULUNDU, YURTTAŞLARLA BULUŞTUBAŞKAN SEÇER, ANAMUR OSB İÇİN DESTEK SÖZÜ VERDİÖĞRENCİ DOSTU BAŞKAN SEÇER, BİR “ÇAMAŞIR KAFE” DAHA AÇTIMESKİ, 14 AYDA 108 BİN 287 METRE KANALİZASYON ALTYAPI ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİMERSİN’DE KORONAVİRÜS SALGINI SONRASI İÇİN BÜYÜK İŞBİRLİĞİ

BAŞKAN SEÇER, ANAMUR’DA İNCELEMELERDE BULUNDU, YURTTAŞLARLA BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur’da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla buluştu. Seçer, belediye bürokratlarından muhtarlarla iletişimi en üst düzeyde tutmalarını istediğini belirterek, “Hiçbir bürokrat, muhtarın telefonundan kaçamaz. Hiçbir bürokrat, muhtarın görüşme talebinden kaçamaz. Randevusuz her muhtar gelip benimle görüşüyor. Benim muhtarlara işbirliği çağrım lafta kalmıyor. Ben diyalogdan yanayım. Ben kaçmam. Halktan kaçmıyorum. Yapabileceğimizi de söylüyoruz, yapamayacağımızı da söylüyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Koronavirüs salgını sürecinde iyi bir sınav verdiğini, herkese dokunduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Çalışan bir belediye yaratmak için yola çıktım. Çalışan bir belediyenin çalışkan personeli olur. Çalışmayanın, üretmeyenin bu belediyede işinin olmaması lazım” diye konuştu.

Anamur’da Rauf Denktaş Parkı ve iskele yolunda incelemelerde bulunan Başkan Vahap Seçer, mülkiyeti Milli Emlak’a ait olan park alanının belediyeye tahsisi için girişimlerde bulunduklarını, ancak bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle tahsisin yapılmadığını kaydetti. Park ve Bahçeler Dairesi yöneticilerine, “Tahsis kararını beklemeden parkta bakım ve düzenleme yapın” diyen Başkan Seçer,  “Anamur halkı, haklı olarak bizden daha güzel bir park istiyor. Kısa sürede orayı Anamurlular’ın istediği hale getireceğiz” dedi.

Anamur’daki 22 mahalleye içmesuyu sağlayan DSİ şebekesini MESKİ’nin devralacağını kaydeden Başkan Seçer, kırsal mahallelerin grup yollarının düzeltilmesi çalışmalarına da önümüzdeki hafta başlayacaklarını söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, üst düzey belediye yöneticileri ve daire başkanlarıyla birlikte Anamur’da incelemelerde bulundu, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Anamurlu muhtarlarla bir araya gelen Başkan Seçer, belediye bürokratlarından muhtarlarla iletişimi en üst düzeyde tutmalarını istediğini belirterek, “Hiçbir bürokrat, muhtarın telefonundan kaçamaz. Randevusuz her muhtar gelip benimle görüşüyor. Benim muhtarlara işbirliği çağrım lafta kalmıyor. Ben diyalogdan yanayım. Ben kaçmam” dedi.

Rauf Denktaş Parkı’nda incelemelerde bulundu

Sabah erken saatlerde sahil kesimindeki Rauf Denktaş Parkı ve iskele yolunda incelemelerde bulunan Başkan Seçer, parkın ve sahilin durumu hakkında hem yetkili amirlerden, hem de sahili ve parkı kullanan yurttaşlardan bilgi aldı.

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ve Anamur Koordinasyon Müdürlüğü yetkililerinden, Milli Emlak’tan tahsis gelmesini beklemeden parkın her türlü bakımını ve temizliğini yapmalarını isteyen Başkan Seçer, parkın farklı yerlerine çeşme yapılmasını, çocuk oyun grupları, spor aletleri ve oturma gruplarının yenilenmesini, hurdaya çıkan park eşyalarının dışarı çıkarılmasını istedi.

“Bürokratik işlemler yavaş ilerliyor”

Rauf Denktaş Parkı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Anamur’un güzel bir köşesi orası ama sorunları var. Daha önce de arkadaşlarımızla parkla ilgili değerlendirmeler yaptık. Oranın bakımı bize ait ama mülkiyeti, kullanım hakkı bizde değil. Şu anda Milli Emlak’ın hüküm ve tasarrufu altında. Biz onlardan tahsisi konusunda talepte bulunduk. Bürokraside işler maalesef biraz yavaş ilerliyor. Yol almakta zorlanıyoruz. Sadece orası için değil birçok nokta için de hukuki zemin oluşturmak için yaptığımız girişimlerde zaman kaybı oluyor, iş yapmakta zorlanıyoruz. Konu, Rauf Denktaş Parkı ama genel bir sorun. Anamur halkı, haklı olarak bizden daha güzel bir park istiyor. Daha bakımlı bir park istiyor. Bisiklet yolu istiyor. Daha temiz çevre istiyor, çiçek istiyor, bank istiyor. Kısa sürede orayı Anamurlular’ın istediği hale getireceğiz” dedi.

“Anamur’a yeni hal şart”

Başkan Seçer, Anamur incelemeleri kapsamında, Anamur Yaş Meyve Sebze Hali’ni de ziyaret etti. Hal esnafını dolaşarak, “hayırlı işler” dileğinde bulunan ve taleplerini dinleyen Başkan Seçer, “Anamur Hali, bizim en çok rüsum topladığımız hallerin başında geliyor. Çünkü muz ve çilek gibi katma değeri yüksek ürünler üretiliyor. Yeni bir hal ihtiyacı olduğu kesin.  Konuyla ilgili arazi tahsisleri yapılmış. Arazi konusunda sorun yaşamayacağız” diye konuştu.

Anamur’a yeni hal yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden Başkan Seçer, Haller Kanunu ve Belediyeler Kanunu’nda değişiklik olabileceği beklentisi nedeniyle önlerini göremediklerini, bu nedenle hallerle ilgili adımları atarken daha dikkatli olduklarını kaydetti.

“Çalışan bir belediyenin çalışkan personeli olur”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur programı kapsamında muhtar Süleyman Duman’ın davetiyle Akine Mahallesi’ni de ziyaret ederek, yurttaşlarla bir araya geldi.

Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik olarak zorluklar yaşayanlara, yaş almışlara ve bebek sahibi annelere yapılacak sosyal yardımları öncelediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Genel kanaat odur ki, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu süreçte tüm çalışanlarımızla beraber iyi bir çalışma sergiledik. Tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bir kısım çalışan, mesai mefhumu dinlemedi. ‘Zaman yardımlaşma zamanı’ dedi, belediyenin itibari için çalıştı. Bazıları da genelgelerden faydalanıp rapor aldı. Çalışan bir belediye yaratmak için yola çıktım. Çalışan bir belediyenin çalışkan personeli olur. Çalışmayanın, üretmeyenin bu belediyede işinin olmaması lazım. Her kuruşun değerini bilerek harcamamız lazım. Hırsızlığın çeşitleri var. Çalışmadan maaş alırsınız o da hırsızlık. Emek hırsızlığı” ifadelerini kullandı.

“İçmesuyu ve yol sorunu çözülüyor”

Anamur’un en önemli sorunlarının başında içmesuyu hatlarının geldiğini kaydeden Başkan Seçer, DSİ’nin 22 kırsal mahallenin yararlandığı içmesuyu şebekesinin MESKİ’ye devredilmesi için DSİ ile yazışmalara başladıklarını söyledi.

Anamur’da 106 milyon liralık altyapı yatırımı yapacaklarını belirten Başkan Seçer,  “Artık içmesuyu şebekesinin sorumluluğu MESKİ’de olacak. Artık bu bölgede yaşayanlar, bizim abonelerimiz olacak” dedi.

Akine ve civarındaki kırsal mahallelerin grup yolu sorununu çözmek için de düğmeye bastıklarını belirten Başkan Seçer, “20 kilometrelik  grup yolu var. Bunun bir kısmı bizim görev alanımız içinde. Önümüzdeki hafta 8 kilometrelik güzergahın yapımına başlayacağız” diye konuştu.

“Hiçbir bürokratım muhtarların telefonundan kaçamaz”

Belediye bürokratlarından muhtarlarla iletişimi en üst düzeyde tutmalarını istediğini kaydeden Başkan Seçer, “Hiçbir bürokrat, muhtarın telefonundan kaçamaz. Hiçbir bürokrat, muhtarın görüşme talebinden kaçamaz. Randevusuz her muhtar gelip benimle görüşüyor. Benim muhtarlara işbirliği çağrım lafta kalmıyor. Ben diyalogdan yanayım. Ben kaçmam. Halktan kaçmıyorum. Yapabileceğimizi de söylüyoruz, yapamayacağımızı da söylüyoruz” dedi.

“İlçe belediyeler borçlanma alıyor, Büyükşehir niye alamıyor?”

Muhtarların Belediye Meclisi’ni izlemesini isteyen Başkan Seçer, “Borçlanma kararını Belediye Meclisi’nden çıkaramadık. Anamur Belediyesi borçlanma yetkisi alıyor, Tarsus Belediyesi alıyor, Yenişehir Belediyesi alıyor da Mersin Büyükşehir niye alamıyor? Demek ki yaptığımız şeyler birilerini rahatsız ediyor” diye konuştu.

Başkan Seçer, Akine Mahallesi sakinleriyle buluşmasında yemek ikramını da geri çevirmedi. Mahalle sakinlerinin imece usulüyle yaptığı keşkek ve sıkmadan yiyen Başkan Seçer, sacda ekmek çevirdi, keşkek kazanını karıştırdı.

 

BAŞKAN SEÇER, ANAMUR OSB İÇİN DESTEK SÖZÜ VERDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur ziyaretleri kapsamında Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeleriyle bir araya geldi. 

Başkan Seçer, Mut ve Tarsus’ta yapılan Organize Sanayi Bölgeleri’ne her türlü desteği verdiklerini belirterek, Anamur’da kurulacak Organize Sanayi Bölgesi için de destek vereceklerini söyledi. Başkan Seçer, “OSB ile ilgili, altyapıyla ilgili, yolla ilgili çalışmaları önemsiyorum. Yeter ki bacası tüten fabrika olsun, işyeri olsun” ifadelerini kullandı. 

Hem kamu mekanizmasının ağır işlemesi, hem de siyasi tavırlar nedeniyle sıkıntılar çektiklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Mevzuata takılıyoruz. Siyasete takılıyoruz. En basit örnek Meclis toplantısı. Siyasete takıldık. Zaman kaybediyoruz. Kaybettiğin zaman sana yazıyor, vatandaşa yazıyor. Ben çabalıyorum. Hançerem yırtılana kadar bağırıyorum. Hizmet yapmak istiyorum. Ne amacım olabilir, bu kadar koşturuyorum. Çok daha fazla yol yapalım, hali yapalım, ne istiyorsanız onu yapalım. Bizim amacımız bu” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur ziyaretleri kapsamında Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeleriyle bir araya geldi. Başkan Vahap Seçer, Mut ve Tarsus’ta yapılan Organize Sanayi Bölgeleri’ne her türlü desteği verdiklerini belirterek, Anamur’da kurulacak Organize Sanayi Bölgesi için de destek vereceklerini söyledi. Başkan Seçer, “OSB ile ilgili, altyapıyla ilgili, yolla ilgili çalışmaları önemsiyorum. Yeter ki, bacası tüten fabrika olsun, işyeri olsun” ifadelerini kullandı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Torunoğlu, Başkan Seçer’e taleplerini iletti

Toplantının açılışında söz alan Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, “Vahap Seçer, eski bir dost, kadim bir dost. Odamızın her zaman arkasında olan bir dost” ifadelerini kullandı. Anamur’un 4 acil talebi olduğunu kaydeden Torunoğlu, bunların yeni halin inşa edilmesi, iskele yolunun düzenlenmesi ve ışıklandırılması, Anamur, Bozyazı bölgesine hitap edecek adliye sarayı yapılması ve Organize Sanayi Bölgesi’nin imar planına işaretlenmesi olduğunu ifade etti.

“Anamur’a ayak uydurmalıyız”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de bu taleplerin “Makul, doğru, olması gereken talepler” olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“11 toptancı halimiz içerisinde en fazla hal rüsumunun alındığı Anamur Hali. Bu, buradaki potansiyeli gösteriyor. Tarım alanlarının yarısı meyve ve sebze. Diğer yarısında da tarla ziraati yapılıyor. Bu ürünler değerli ürünler. Çok yüksek gelir elde edilen ürünler. Muz, çilek, diğer örtü altı sebzeler, şimdi egzotik meyvelerin üretimi de başladı. Bunlar önemli gelişmeler diye düşünüyorum ve gelecek adına, Anamur adına umut verici gelişmeler olarak değerlendiriyorum. Bizim de buraya yerel yöneticiler olarak ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum. Yapacağımız yatırımlar, ortaya koyacağımız vizyon, Anamur’un potansiyelini açığa çıkaracak düzeyde olmalı. Geri kalırsak Anamur’a yazık etmiş oluruz. Anamur, kendi içerisinde işleyen bir mekanizma. Burada yaşayanların dokunuşuyla bu mekanizma daha sistemli çalışabilir. Daha süratli, daha iyi çalışabilir. Tarım gelişir, turizm gelişir. Buna bağlı bazı sektörler gelişebilir. Merkezden uzak ama kendi ayakları üzerinde duran sağlam bir ilçe burası.”

“Mevzuata takılıyoruz, siyasete takılıyoruz”

Paranın her şey olmadığını ama çok şey olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Paranız var ama aklınız yoksa da bir işe yaramıyor. Akılla birleştirmek lazım. Biz de onu vaat ediyoruz. Aklımızı, vizyonumuzu ortaya koyalım, bu yatırımları beraber yapalım. Kamu mekanizması çok ağır işleyen bir mekanizma. İş dünyasında işlerin yürümesiyle kamuda işlerin yürümesi çok farklı. Ben bunu net olarak görüyorum. Ben sizin tarafınızda da oturdum, bu tarafta da oturdum. Çok sıkıntılar çekiyoruz. Mevzuata takılıyoruz. Siyasete takılıyoruz. En basit örnek Meclis toplantısı. Siyasete takıldık. Zaman kaybediyoruz. Kaybettiğin zaman sana yazıyor, vatandaşa yazıyor. Ben çabalıyorum. Hançerem yırtılana kadar bağırıyorum. Hizmet yapmak istiyorum. Ne amacım olabilir, bu kadar koşturuyorum. Çok daha fazla yol yapalım, hali yapalım, ne istiyorsanız onu yapalım. Bizim amacımız bu. Çünkü yapmazsam kaybederim. Kazanmam için yapmam lazım” diye konuştu.

“Yeter ki bir fabrika bacası tütsün”

Anamur’un yeni hal talebini, ilçede kurulacak OSB ile entegre olacak bir proje şeklinde değerlendireceklerini kaydeden Başkan Seçer, OSB ile ilgili talepler konusunda şunları söyledi:

“OSB planı Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olan plan değişikliği. Biz her türlü süratlendiririz. Çok hızlı bir şekilde getirin, hemen Meclis’e havale edelim. Gerekli düzenlemeleri yapalım. Hiçbir sorun yok. OSB ile ilgili, altyapıyla ilgili, yolla ilgili çalışmaları çok önemsiyorum. Mut OSB yolunu yapıyoruz. Söz verdik, hemen bu güz ayında yapıp bitireceğiz. Tarsus’ta 2 OSB açılıyor. Her ikisine de yoğun destek veriyoruz. Kullanım suyunu çekiyoruz, Berdan Baraj gölünden veriyoruz. Yeter ki aman diyoruz bacası tüten fabrika olsun, işyeri olsun.”

“Eski otogarı kullanmaya devam edeceğiz”

Anamur’a adliye sarayı kazandırılması için uygun arsa sağlanması amacıyla Maliye ile arsa becayişi yapabileceklerini ifade eden Başkan Seçer, yeni Anamur Otogarı’nı ise farklı bir amaçla değerlendireceklerini, yapılan binanın bir otogar için gereğinden büyük olduğunu söyledi.

Seçer, yeni otogarın bir kısmına belediye birimlerini taşımayı, bir kısmını düğün salonu, toplantı salonu yapmak istediklerini belirterek, “Eski otogarın fiziki yapısını düzelteceğiz ve mevcut haliyle bırakacağız. Böyle bir karar aldık” dedi.

Seçer, yeni otogarda incelemelerde bulundu

Başkan Seçer, daha sonra inşaatı tamamlanan yeni otogarda incelemelerde bulundu. Seçer, “65 bin nüfuslu, hiçbir şehri birbirine bağlamayan, kör bir noktadaki bir ilçeye böyle büyük bir otogar yapılmasını akıl, mantık almıyor. Arkadaşlarımız, buranın üzerinde çalışsınlar. Burayı farklı işler için değerlendirelim. Buranın bir kısmını dershane olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Seçer, Kurs Merkezi öğretmenleri ile görüştü

Büyükşehir Belediyesi’nin Anamur’daki Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde görevli öğretmenler de yeni otogara gelerek, Başkan Seçer ile görüştü. Seçer, öğretmenlere, yeni otogar binasının bir bölümünün dershane şeklinde düzenlenmesi hakkındaki görüşlerini sordu. Öğretmenlerin olumlu bakması üzerine Seçer, teknik birim amirlerine, yeni otogar binasının dönüştürülmesi çalışmaları sırasında öğretmenlerin görüşlerini de almaları talimatı verdi.

Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin’i ziyaret eden Başkan Seçer, Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin açılışına da katıldı.

 

ÖĞRENCİ DOSTU BAŞKAN SEÇER, BİR “ÇAMAŞIR KAFE” DAHA AÇTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini geçen yıl kent merkezinde hizmete kazandırdığı Çamaşır Kafe’nin ikinci şubesi Tarsus İlçesi’nde açıldı. Büyükşehir’in salgın sürecindeki aralıksız çalışmasıyla hazır hale gelen Tarsus Çamaşır Kafe, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde hizmete girecek. Öğrenci dostu Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in hayata geçirdiği Çamaşır Kafe, üniversite öğrencilerinin bütçelerinde yıllık ortalama 2 bin 500 lira tasarruf sağlayacak.

Çamaşır Kafe’nin Tarsus’taki ikinci şubesine 4 çamaşır makinesi ve 4 kurutma makinesi kuruldu. Mekan, modern ve renkli bir konseptte dizayn edildi. Giriş-çıkışlar ve tuvaletler engelli bireylere uygun şekilde tasarlandı. Ücretsiz Wİ-Fİ ağı ve sıcak içecek sunumu için servis tezgahı kuruldu. Üniversiteliler, yalnızca öğrenci kimlikleriyle Çamaşır Kafe’nin tüm olanaklarından ücretsiz faydalanabilecek.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Serdar Sarıkaya, öğrencilerin tamamen ücretsiz faydalanabileceği Tarsus Çamaşır Kafe’nin önemli bir lokasyonda yer aldığını belirterek, “Yaklaşık 1 km ötesinde Tarsus Üniversitesi’nin yeni kampüs alanı var. Öğrencilerin yaşadığı, öğrenci yurtlarının olduğu bir lokasyonda. Üniversite kimliğini gösteren öğrencimiz gelip bu hizmetten faydalanabilir” dedi.

Öğrencilerin taleplerine kulak veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2019’un Ekim ayında Mersin Üniversitesi’nin girişinde Çamaşır Kafe’yi hizmete kazandırmıştı. Koronavirüs salgını sürecinde çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Çamaşır Kafe’nin ikinci şubesini Tarsus İlçesi’nde hazır hale getirdi. Üniversite kenti Mersin’de 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde hizmete girecek olan Çamaşır Kafe, öğrencilerin hem zamanlarına hem de bütçelerine önemli faydalar sağlayacak.

Çamaşır Kafe’nin ilk şubesi Mersin Üniversitesi girişinde açılmıştı

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın sürdürdüğü çalışmayla Çamaşır Kafe’nin ilk şubesi Mersin Üniversitesi’nin girişinde geçen yıl hizmete girdi. Deterjandan çamaşır yıkama-kurutmaya, sıcak içeceklerden kütüphaneye kadar tamamen ücretsiz sunulan hizmetler, üniversite öğrencileri tarafından büyük beğeniyle karşılandı. “Çamaşırhane” yerine sosyal alanları genişletilmiş bir “Çamaşır Kafe” biçiminde sunulan hizmet, ülke genelinde de büyük beğeni topladı. Başkan Seçer’in hizmete kazandırdığı “Çamaşır Kafe”, sınırları içerisinde 4 üniversite bulunan öğrenci kenti Mersin’de, gençlerin önemli bir ihtiyacını karşıladı. Piyasada 30 TL karşılığında yıkanan bir makine dolusu çamaşır, Büyükşehir’in ücretsiz sunduğu hizmetle, bir öğrencinin cebinde yıllık ortalama 2 bin 500 TL tasarruf sağladı.

Çamaşır Kafe’nin ikinci şubesi Tarsus’ta açıldı

Planlı çalışmalarına salgın sürecinde ara vermeyen Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Tarsus Üniversitesi’ne yakın bir lokasyonda açılması planlanan Tarsus Çamaşır Kafe’yi kısa bir sürede hazır hale getirildi. 24 kişi kapasiteli kapalı sosyal alana sahip Çamaşır Kafe, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde üniversitelilerin hizmetine girecek. Üniversiteliler, yalnızca öğrenci kimlikleriyle Çamaşır Kafe’nin tüm imkanlarından ücretsiz faydalanabilecek.

Çamaşır Kafe’nin Tarsus’taki ikinci şubesine 4 çamaşır makinesi ve 4 kurutma makinesi kuruldu. Mekan, modern ve renkli bir konseptte dizayn edildi. Giriş-çıkışlar ve tuvaletler engelli bireylere uygun şekilde tasarlandı. Ücretsiz Wİ-Fİ ağı ve sıcak içecek sunumu için servis tezgahı kuruldu. Kullanıma hazır hale gelen Tarsus Çamaşır Kafe’ye nitelikli eserlerin yer alacağı mini bir kütüphane de kazandırılacak.

“Tarsus’taki Çamaşır Kafe öğretim yılı başlangıcıyla aktif hale gelmiş olacak”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Serdar Sarıkaya, ilk Çamaşır Kafe ile öğrencilerden olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade etti. Çamaşır Kafe hizmetini, Tarsus Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan Tarsus İlçesi’nde sürdürdüklerini belirten Sarıkaya, “İlkini Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in öncülüğünde 2019’un Ekim ayında Mersin’de açmıştık. Son derece ilgi gördü. Türkiye’de rol model olacak bir çalışma. Yine Sayın Başkanımız’ın öncülüğünde ikincisini Tarsus’ta şu anda hizmete hazır hale getirdik. Çamaşır Kafe’ler üniversite öğrencilerimiz için çok önem arz ediyor. Ailesi il dışında olan öğrencilerimize ekonomik olarak büyük katkıda bulunuyor. Tabi burada sadece çamaşır yıkanmıyor. Öğrencimiz buradan çay alıp satranç oynayabiliyor, sınava hazırlanabiliyor, vaktini değerlendirebiliyor. Tarsus’taki Çamaşır Kafe de 2020-2021 öğretim yılı başlangıcıyla beraber aktif hale gelmiş olacak” dedi.

“Öğrencilerin yaşadığı, öğrenci yurtlarının olduğu bir lokasyonda”

Serdar Sarıkaya, Tarsus Çamaşır Kafe’nin önemli bir lokasyonda yer aldığını belirtti. Yapılan incelemeler doğrultusunda Çamaşır Kafe’nin öğrenci yurtları ve evlerine yakın bir konumda açıldığını vurgulayan Sarıkaya, “Tarsus Çamaşır Kafe çok önemli bir noktada. Yaklaşık 1 km ötesinde Tarsus Üniversitesi’nin yeni kampüs alanı var. Öğrencilerin yaşadığı, öğrenci yurtlarının olduğu, ikamet ettiği bir lokasyonda. O yüzden konum olarak da öğrenciler için son derece avantajlı bir hale geliyor. Tabi Mersin bir üniversite kenti oldu artık. Üniversite kimliğini gösteren öğrencimiz gelip bu hizmetten faydalanabilir” diye konuştu.

 

MESKİ, 14 AYDA 108 BİN 287 METRE KANALİZASYON ALTYAPI ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

MESKİ Genel Müdürlüğü, 1 Nisan 2019 tarihinden bu güne kadar 86 bin 678 metre kanalizasyon hattı ile 21 bin 609 metre yağmursuyu hattı olmak üzere toplam 108 bin 287 metre hat döşeme çalışması ile Mersin’e kaliteli altyapılar inşa ediyor.

MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde Mersin için kaliteli ve modern altyapı çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Her geçen gün büyüyen ve nüfusu artan kentimizin altyapısını, zamana ve ihtiyaca göre yeniden yapılandırarak, Mersinliler’e hak ettiği hizmeti ulaştırmak için tüm ilçelerde yoğun olarak çalışıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mersin’in ilçelerinde 1 Nisan 2019’dan bu güne kadar toplam 108 bin 287 metre kanalizasyon ve yağmursuyu hattı çalışması yaptı.

MESKİ, altyapı çalışmaları ile Mersin’i daha temiz bir kent haline getiriyor

MESKİ Genel Müdürlüğü, Mersin’in 13 ilçesinde gerçekleştirdiği kanalizasyon ve yağmursuyu hattı çalışmaları çerçevesinde, 1 Nisan 2019’dan günümüze kadar 86 bin 678 metre kanalizasyon hattı ve 21 bin 609 metre yağmursuyu hattı döşedi. Yağışlı havalarda sel ve su taşkını yaşanmaması için 559 bin 750 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı temizlik çalışması yapan MESKİ, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının temizliğini düzenli periyotlarla sağlayarak, 44 bin 533 adet kanal açma çalışması gerçekleştirdi.

Ayrıca, 1 Nisan 2019’dan bu güne kadar 109 bin 38 adet vidanjör hizmeti veren MESKİ, vatandaşlardan gelen ihbarlara ve taleplere hızlı bir şekilde çözüm üretiyor.

Alkaç: “Mersinliler’e hak ettiği hizmeti ulaştırmak için tüm ilçelerde yoğun olarak çalışıyoruz”

MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Mersin’in hayati sorunlarından birisi olan altyapı sorununu çözmek için yapılan çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

“Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer öncülüğünde Mersin’i sorunsuz bir şekilde işleyen bir altyapı sistemine kavuşturmak için yaptığımız yatırımlarımız ve çalışmalarımız sürekli artıyor. Her geçen gün büyüyen ve nüfusu artan kentimizin altyapısını, zamana ve ihtiyaca göre yeniden yapılandırarak, Mersinliler’e hak ettiği hizmeti ulaştırmak için tüm ilçelerde yoğun olarak çalışıyoruz. Yenişehir İlçesi’nin Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahalleleri ile Akdeniz İlçesi’nin Karacailyas Mahallesi’nin yetersiz altyapıdan dolayı aşırı yağışların ev ve işyerlerinde oluşturduğu taşkınları önlemek amacıyla başladığımız yağmursuyu çalışmalarımız devam ediyor. Mezitli İlçesi’nin Kuyuluk Beldesi olarak bilinen bölgede yer alan Kuyuluk, Çankaya ve Çamlıca Mahalleleri ile Erdemli İlçesi’nin Kumkuyu Mahallesi’nin kanalizasyon şebeke problemlerini çözmek için başlattığımız çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kentimizi kaliteli altyapı sistemleriyle donatmak için mesai arkadaşlarımızla birlikte hizmet vermeye ve yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.”

 

MERSİN’DE KORONAVİRÜS SALGINI SONRASI İÇİN BÜYÜK İŞBİRLİĞİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in önemli projelerinden biri olan Kariyer Merkezi, kurduğu İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu işbirliği ile “Dijital Liderler Mersin’de Projesi”ni başlattı. Proje kapsamında yapılan “Akademik ve Profesyonel Buluşmalar”ın ilk konuğu Ali Express Türkiye ve Mena Bölge Müdürü Yaman Alpata oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yatırımcılar için Mersin’i cazibe merkezi yapmak istediklerini ifade ederek, önümüzdeki dönemde üst düzey yatırımcıları Mersin’de misafir ederek, işgücü piyasasıyla buluşturacaklarını dile getirdi.

Ali Express Türkiye ve Mena Bölge Müdürü Yaman Alpata, çevrimiçi yapılan görüşmede, “Covid 19 Sonrası Çukurova’dan e-Ticaret Fırsatları” konusunda konuştu. Alpata, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi öncülüğünde kurulan İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nun diğer illere örnek teşkil edebileceğini söyledi ve Mersin’i ziyaret etmeyi planları arasına aldıklarını belirtti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in önemli projelerinden biri olan Kariyer Merkezi, kurmuş olduğu İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu işbirliği ile “Dijital Liderler Mersin’de Projesi”ni başlattı. Proje kapsamında yapılan “Akademik ve Profesyonel Buluşmalar”ın ilk konuğu Ali Express Türkiye ve Mena Bölge Müdürü Yaman Alpata oldu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, büyük yatırımcılar için her alanda cazibe merkezi olmak istediklerini ifade ederek, önümüzdeki dönemde Ali Express’in üst düzey yöneticilerini Mersin’de misafir ederek, işgücü piyasasıyla buluşturacaklarını dile getirdi.

Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu üyelerinin de katıldığı çevrimiçi görüşmede, Ali Express Türkiye ve Mena Bölge Müdürü Yaman Alpata, “Covid 19 Sonrası Çukurova’dan e-Ticaret Fırsatları” konusunda konuştu. Alpata, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi öncülüğünde kurulan İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nun kendileri açısından çok önemli olduğunu ve diğer illere de örnek teşkil edebileceğini söyledi ve Mersin’i ziyaret etmeyi planları arasına aldıklarını belirtti.

“Büyük yatırımcılar için her alanda cazibe merkezi olmak istiyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kariyer Merkezi’nin çalışma hayatına, işgücüne katılıma ilişkin faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluşla işbirliği halinde oluğunu ifade ederek, “Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz Kariyer Merkezi, Mersin’deki işgücü piyasasındaki kurumlar arası işbirliği için önemli bir noktada bulunuyor. Kariyer Merkezi tarafından İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu da bu noktada kentte sağlanan işbirliğine katkı sunuyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ortaya koyduğumuz vizyon ile Mersin’in kalkınması ve bir refah kenti olmasını sağlayacak her türlü gelişmeyi planlamayı yapıyoruz. Teknolojik olarak sürekli gelişen ve değişen dünyada, dijital platformda çalışmalar yapma gayreti içerisindeyiz” dedi.

Seçer, Mersin’in yatırımcılar için her alanda cazibe merkezi olmasını istediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde üst düzey firma yöneticilerini Mersin’de misafir ederek, işgücü piyasasıyla buluşturacağız” diye konuştu.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi, diğer illere örnek teşkil edebilir”

Ali Express Türkiye ve Mena Bölge Müdürü Yaman Alpata, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi öncülüğünde kurulan İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nun kendileri açısından çok önemli olduğunu, diğer illere de örnek teşkil ederek bütünsel bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirtti. Mersin ilinde kurulan bu işbirliğinin Ali Express’in eğitim, dijital dönüşüm ve e-ticaret çerçevesindeki projeleri için bir fırsat olduğunu söyleyen Alpata, bu nedenle önümüzdeki süreçte Mersin’i ziyaret etmeyi planları arasına aldıklarını belirtti.

“Covid 19 Sonrası Çukurova’dan e-Ticaret Fırsatları” konusunda konuşan Alpata, “2010 yılında Ali Baba Grubu tarafından kurulan global ölçekte bir çevrimiçi perakende pazar yeri ve hizmet sağlayıcı olan Ali Express, dünyanın dört bir yanından müşterilerin doğrudan üretici ve dağıtıcılardan alışveriş etmelerine imkan tanıyor. Bugün 200’den fazla ülke ve bölgeye 18 dilde hizmet veren Ali Express, Ali Baba Grubu’nun küreselleşme stratejisinin öncüsü olmayı sürdürüyor. Kuruluşu üzerinden 10 yıl geçen Ali Express, işletmelerin sınır ötesi ticarete başlaması ve geliştirmesi için destek oluyor. 2019 yılında Türk satıcıları platforma kabul etmeye başlayan Ali Express, dijital altyapısı ve platformun sunmuş olduğu operasyonel imkanlar sayesinde binlerce Türk işletmenin dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterileri ile buluşmasına ve e-ihracat yapmasına imkan sağladı” diye konuştu.

“Yeni döneme, işbirliği önceliğinde hazırlanmalıyız”

Projenin iş dünyasını temsil eden paydaşlarından Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Mersin iş dünyası olarak, ‘Yeni Normal’ olarak isimlendirilen yeni döneme, işbirliği önceliğinde hazırlanmalıyız. Mersin olarak, Covid 19 öncesinde işgücü piyasasını temsil eden birçok kurum ve kuruluşun yer aldığı İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu, bu işbirliğinin güzel bir örneğini teşkil etti. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin yeni döneme adaptasyonunu sağlayacak kurumsal ve mali nitelikteki çalışmalarımızı bu süreçte sürdürmeye devam ediyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen projenin bir paydaşı olarak, Mersin’e hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

“Covid 19 sürecinden sonra hedef kitlelerimize, döneme özgü projelerle destek vermeye çalışıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Şube Müdürü Serkan Özada, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından Ekim 2019’da açılan Kariyer Merkezi’nin iş arayanlara, öğrencilere ve işverenlere yönelik Türkiye’de model olacak çalışmaları hayata geçirdiğini belirtti. Özada, “Covid 19 sürecinden sonra hedef kitlelerimize, döneme özgü projelerle destek vermeye çalışıyoruz. Akademik ve Profesyonel Buluşmalar Projesi’nin en güçlü yanı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda kurulan İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu tarafından yürütülen çok taraflı bir proje olması” dedi.

Proje önemli isimlerin katılımıyla sürecek

“Akademik ve Profesyonel Buluşmalar” ile Türkiye’nin birçok ünlü ismi Mersin ile çevrimiçi olarak buluşacak. 4 ay sürmesi planlanan proje, 15 günde bir ünlü konukların sunumuyla ve konuya özel hedef kitle çalışmalarıyla devam edecek.

Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Pamukçu, akademisyen-yazar Prof. Dr. Emre Alkin, Pegasus Hava Yolları İnsan Kaynakları Direktörü Dilara Oğur, Ali Express Türkiye ve Mena Bölge Müdürü Yaman Alpata, Alarko Holding Stratejik Pazarlama Müdürü Tal Garih, Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, yazar Aret Vartanyan gibi birçok ünlü konuşmacının katılacağı proje, kurum ve kuruluşların Koronavirüs salgını sonrası “Yeni Normal” olarak adlandırılan döneme hazırlanması açısından önemli bir yer tutuyor.

Koronavirüs (Covid 19) sonrası iş hayatına adaptasyon, yeni dönem iş süreçleri, yeni fırsatlar, e-ticaret, dijitalleşme, insan kaynakları uygulamaları, sosyal güvenlik uygulamaları ve teşvik gibi konularda gerçekleşecek projenin Haziran-Eylül dönemini kapsaması planlanıyor.

BASIN BÜLTENLERİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Patrik Maşalyan, Ayasoyfa tartışmalarına dair bir açıklama yaptı, öneride bulunduÖnceki Haber

Patrik Maşalyan, Ayasoyfa tartışmalarına...

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR'DEN HABERLERSonraki Haber

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR'DEN HABERLER

Başka haber bulunmuyor!