MİMARLAR: Saray’a değil halka bütçe

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MİMARLAR: Saray’a değil halka bütçe
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2022 bütçesi yine saraydan, savaştan, ranttan yana ortaya konulurken, bütçede yine halkın ve emekçinin payına açlık ve yoksulluk düştü.

Saray’a değil halka bütçe

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2022 bütçesi yine saraydan, savaştan, ranttan yana ortaya konulurken,  bütçede yine halkın ve emekçinin payına açlık ve yoksulluk düştü.

Sendikaların yaptıkları araştırmalara göre Türkiye’de ilk kez yoksulluk sınırı 10 bin TL seviyesinin üzerine çıktı açlık sınırı ise 3 bin 500 lirayı geçti.

Gıdaya, doğalgaza, elektriğe, suya benzine gelen zamlar halkı iyice yoksullaştırırken, emekçilerin maaşları yerinde sayıyor ve gelen zamlarla gün geçtikçe eriyor. Ülkenin her yerinden geçinemiyoruz ve açız çığlıkları yükseliyor.

TBMM sunulan bütçedeki verilere göre gelecek yılda özelleştirmelerin tam gaz devam edeceği kamuya ait malların elden çıkarılacağı Cumhuriyet mirasının yok edilirken kurumlarının içinin boşaltılacağı görülüyor. Memleket parsel parsel satılıyor. AKP iktidarı döneminde kamu arazileri ve fabrikaları birer birer özelleştirilirken, Cumhurbaşkanlığı, Özelleştirme İdaresi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle kamuya ait milyonlarca metrekare büyüklüğündeki taşınmaz satılmaya devam ediyor.

Bütçe üzerinde denetimi sağlayan ve TBMM’ye sunulan Sayıştay raporlarında, kurumlardaki yolsuzlukların defalarca denetimden kaçırıldığını gördük. Sayıştay raporları eksiklikler dolu olduğu gibi, AOÇ Sayıştay raporları artık yayınlanmıyor. Kaçak Saray Sayıştay denetiminden kaçırılıyor. Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan Kaçak Saray, katmerli kaçak hale geliyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bir kez daha Saray’a değil halka bütçe diyoruz.  Sarayın, emek sömürüsünün, gelir adaletsizliğinin, savaşın, rantın bütçesini reddediyoruz. Vatandaşları ekonomik güvenceye alacak, halkı önceleyen, cinsiyet eşitlikçi, barıştan, emekten ve doğadan yana bir bütçe için mücadeleye devam edeceğiz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. Yönetim Kurulu


Beko: İzmir’e “kurulan” bakanın çamur atmasını garipsemiyoruzÖnceki Haber

Beko: İzmir’e “kurulan” bakanın çamur at...

ŞEHİT DR.AHMET DİKMEN OLAYINDA YENİ GELİŞMELERSonraki Haber

ŞEHİT DR.AHMET DİKMEN OLAYINDA YENİ GELİ...

Başka haber bulunmuyor!