MURAT ÇEPNİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MURAT ÇEPNİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, 24-05-2021 tarihinde TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Toplantının konuşma metni aşağıdadır.

Değerli Basın Emekçileri, Değerli Halkımız; hepinizi selamlıyorum.

Bugünkü gündemimiz esasen günlerdir ülkenin gündemini meşgul eden video yayınları ve video savaşları ve bunlara  verilen yanıtlar.

Ortada bir devlet içi hesaplaşma var. Uzunca zamandır mafyatik ilişkilerle, çete ilişkileriyle yürütülmeye çalışılan çok ulvi kavramlar arkasına sarılmaya çalışılan bir beka edebiyatıyla karşı karşıyayız. Ve bu beka edebiyatının aslında hangi kirlilikleri, hangi pislikleri, hangi suçları örttüğünü bugün bir kez daha görüyoruz. Bu kadar suçun, bu kadar kirli ittifakın bir arada olduğu koşullarda elbette bu tip bölüşüm kavgalarının çıkması çok normal. Karşı karşıya kaldığımız şey tam olarak devlet içi rant hesaplaşmasıdır. Devlet içi suç hesaplaşmasıdır. Bunları biz daha önce nerede gördük. Susurluk’ta gördük. Daha önce nerede gördük? Cemaat sürecinde gördük. Cemaatle birlikte kol kola yan yana yol yürüyenler devletleştiler. Devletleşme süreçlerinde halklara karşı, işçi sınıfına karşı, emekçilere karşı, Kürtlere karşı, en vahşi mücadeleyi, savaşı yürüttüler ve bunun adına beka dediler, bunun adına vatan savunması dediler. Sonra devletleşmenin bir aşamasında söz konusu bölüşme gündeme geldiğinde işte o zaman birbirlerine savaş açtılar sonra cemaat fetö oldu,  saray rejimi de buna karşı mücadele eden,  temiz iktidar, temiz toplum, temiz devlet oldu. Tablo bu. Buna benzer çok sayıda örnek verilebilir. Burada örnekleri ararken bu tip basına düşmüş çok kapsamlı örneklere de gerek yok aslında. Bir işçinin direnirken karşı karşıya kaldığı saldırıya da bakarak aslında bu teşhiri görebiliriz. Boğaziçi’nde direnen gençlere baktığımızda da bu teşhiri görebiliriz. Kürt halkına karşı geliştirilen hukuksuz,  şiddet politikalarına baktığımız zaman da bu teşhiri çok net olarak görebiliriz. Fakat, nedense böylesi gündemler çok daha fazla bizleri meşgul edebiliyor. Oysa yaşamın her alanında buna benzer çok sayıda örnek var.

Peki, burada yaşananları herkes izliyor. Yani herkes,  milyonlarca insan bu videoları takip ediyor. Videolarda neyin olduğunu tekrar tekrar burada anlatmaya gerek yok. Bunu herkes görüyor, biliyor. Fakat olanların ne olduğunu, nasıl tartışmamız gerektiğine gelince, herkes durduğu yerden meseleye bakıyor. İşte bizim de temel gündemimiz bu. Biz durduğumuz yerden bu meseleye nasıl baktığımızı ifade edeceğiz.

Bir kere biz bu meseleye devletin en ağır şiddetine maruz kalan, devletin ve sermayenin en ağır sömürüsüne maruz kalan milyonların tarafından bakıyoruz. Biz,  bu kirli ittifakın daha düne kadar yan yana, omuz omuza, karşı savaş yürüttükleri milyonların sesi olarak bu sürece bakıyoruz. Çünkü daha düne kadar bunlar yan yana, kol kolalardı. Hepsi bu rant, şiddet ve suç ittifakı dediğimiz saray koalisyonunun bekası için oluk oluk  kan akıtacaklarını söylüyorlardı. Bunun için kitlesel katliamlar yapma tehditlerinde bulunuyorlardı. O yüzden biz bu beseleye ezilen milyonlar tarafından bakmaya çalışacağız. Evet, ortada uyuşturucu trafiği var. Devletin bakanlarının, devlet yetkililerinin bu konudaki dahiliyetleri çok  net biçimde kamuoyunda paylaşılmış durumda. Bunun yanında cinayetler var. Mafya ile kurulan çok canlı, çok güçlü ilişkiler var. Faşist çete reisi Sedat Peker, kendinin dahil olduğu büyüyüp geliştiği bu suç ittifakı içerisinde belli bir aşamada bu açıklamaları yapmak zorunda kaldı. Yarın bir başkası buna benzer şeyler yapacak. Çünkü, bu suç ittifakı patlamak, çatlamak zorundadır. Bu suç ittifakı sürdürülebilir değildir. Şimdi soruyoruz; Bu ülkede savcılar yok mu? Evet var. Ama o savcılar neyle uğraşıyorlar? Bir twit atan yurttaşla uğraşıyorlar. Geçinemiyoruz diyen emekçiyle uğraşıyorlar. Öldürülüyoruz diyen kadınlarla uğraşıyorlar.

Bugün Soma katliamının yeni davasının 2. duruşması görülüyor Soma’da. Soma’da da savcılar var. Ama neyin derdindeler? 301 madenciyi katleden patronları cezasızlıkla kurtarmanın peşindeler. Savcılar neyin peşindeler? Yine HDP Kobani kumpas davası var. Evet savcılar HDP’ye kumpas kurmakla meşguller. Çünkü HDP’ye kumpas kurulacaksa, ancak saray koalisyonu Cumhur ittifakı ancak böyle seçim kazanabilir. Savcılar, hakimler 7-24 çalışıyorlar yeni seçimler kazandırmak için. Savcılar neyin peşindeler? Bugün yine onlarca HDP’li partilimiz gözaltına alındı. Bakın bunların yekvücut oldukları tek mesele halka savaş meselesidir. İşte ortada böylesine bir kirli ittifak, böylesine bir suç ittifakı ortalığa serilmişken, savcı ve polis bunca veriye rağmen dava açmamışken, bugün partililerimizi, parti faaliyeti yürüten arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı gözaltına aldılar. Evet, savcılar neyle uğraşıyorlar? Tükeniyoruz diyen sağlık emekçileriyle uğraşıyorlar. Geçinemiyoruz diyen işçilerle uğraşıyorlar. Akademisyenlerle uğraşıyorlar. Ve taş ocağı istemiyoruz diyen köylülerle uğraşıyorlar. Onları gözaltına alıp,  onlardan ifade almaya çalışıyorlar. 

Şimdi biz buradan İçişleri Bakanı’na soruyoruz. Soracak çok şey var,  ama sadece birkaç şey soracağız. Bir- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ağzını açtı mı teröre karşı mücadele, vatan savunması, her türlü hamaset edebiyatı var kendisinde- ama Süleyman Soylu deyince tabii aklımıza onun eski videoları geliyor. Eski videolarını izleyince de onunla ilgili çok ciddi bir şey söylemek de içimizden gelmiyor aslında. Ama yine de söylemek durumundayız. Kendisi, Peker’e karşı ağza alınmayacak ifadeler kullandı. Kendisine yöneltilen suçlamalara- verilen yanıtlardan bağımsız olarak söylüyoruz-bu suçlamaları yapanın üslubu, tarzı neyse, devlet adına yanıt verenin de üslubunun, tarzının o olması bize bir tabloyu da  bir kez daha göstermiş oldu. Fakat sorumuş şu: Şimdi, benim mafya ile aramda çok güçlü bir çelişki vardır dedi. Hayatım mafya ile mücadeleyle geçti dedi. Bunu bir ahlak sorunu olarak görüyorum dedi. Fakat aynı dönemde İçişleri Bakanlığı’nın mafya çeteleri listesinden ismi olan Çakıcı, Süleyman Soylu ’ya bir destek mektubu yazdı. Şimdi soruyoruz; Bu nasıl bir çelişkidir? Yani, mafyaya eğer karşıysanız size destek mektubu yazan Çakıcı’ya dair tek bir sözünüz olacak mı? Olmayacak. Şu ana kadar hiçbir söz gelmiş değil. İşte bu da sizin başından sonuna çelişkilerle dolu, başından sonuna sahte efelenmelerinizin bir ifadesi, bir sonucu.

Yine bu gün çok çarpıcı bir Venezüella meselesi var. Yıldırım’ın oğlu, Venezüella’ya gitmiş. Venezüella’ya gidişin uyuşturucu trafiğinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olduğu söylendi. Henüz bunlar  bilemiyoruz. Binalı Yıldırım’ın bu konuda yaptığı açıklama çok enteresan. Diyor ki “Benim oğlum Venezüella’ya  testi kiti  ve maske götürmek için gitti.” Oysa birincisi o dönem Türkiye’deki vaka sayısı oranıyla Venezüella arasında uçurum var. Bizde çok daha fazla. Bunu da geçtim, fakat Ey Binalı Yıldırım, senin oğlun hangi vasıfla Venezüella’ya kit ve maske götürdü? Test kiti piyasada satılan bir madde olmadığını biliyoruz. Devletin hangi mevkiisi, hangi kurumu adına bunu yaptı? Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Alay mı ediyorsunuz bu halkın aklıyla. Bu bile suçlunun suçüstünde yakalandığının çok net bir ifadesidir.

Değerli Halkımız;

İzlediğiniz bir film değil, devletin ta kendisidir. Devletin gerçekleri ile karşı karşıyayız. Kavga edenler, birlikte halkın kanını dökenlerdir. Bu halkın kanını emenlerdir.  Hepsi bu suçları işlerken; vatan, millet, devlet ve bayrak edebiyatını, hamasetini kullandılar.  Ne zaman bu hamaseti kullandılarsa, sizin canınız gitti.  Ne zaman bu hamaseti kullandılarsa, sizin cebinizdeki paranız, ekmeğiniz, aşınız gitti. Bu gün bunu buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Kim size vatan, millet edebiyatı yapıyorsa bilin ki onların gözü sizin ekmeğinizde, sizin can güvenliğindedir.

Buna karşı bir video izler gibi huşu içinde durmayacağız. Ortaya serilen bu pisliklere karşı çaresiz değiliz. Ve buradan hesaplaşma çağrısı yapıyoruz. Helalleşme değil, hesaplaşacağız.  Bu suçları işleyenler, dün işleyenler, bugün işleyenler her biriniz, aranızda ne tür bir paylaşım savaşı verirseniz verin, suçunuz bakidir.  Bu halka karşı işlediğiniz suçların hesabını tek tek vereceksiniz.

Buradan çağrımızı halkımıza yapıyoruz. İşçilere, ezilenlere, emekçi milyonlara yapıyoruz. Bu kirli ittifak, bu faşist ittifakın tek derdi,    yüzde birin karnının doyurulmasıdır. Yüzde birin palazlandırılmasıdır.  Yüzde birin zenginleşmesidir.  Kendi ceplerinin zenginleşmesidir.  Sizin yoksulluğunuz üzerine bu rant ittifakı, bu haramilerin saltanatı yaşıyor. Yaşatılmaya çalışılıyor.

Oysa, güçlü olan biziz.  Kalabalık olan biziz. Yaratan biziz. Üreten biziz.  Biz örgütsüz olduğumuz için, biz kendi gücümüze güvenmediğimiz için bunlar bu kadar pervasızlar. O yüzden, alternatifsiz değiliz. Çaresiz değiliz.  Devletin içerisindeki pislikleri temizliyoruz diyerek, aslında devletin kendisini aklamaya çalışan kimi muhalif sözlere aldanmayız. Biz bu kirli düzenin, bu suç düzeninin tümden değiştirilmesini başarabiliriz.  İnsanların, gecelerinde aç yatmadığı,   gündüzlerinde işsiz dolaşmadığı, yarınlarını endişeyle düşünmediği, geleceğini endişeyle düşünmediği; özgür, eşit, demokratik bir ülke kurabiliriz. Buna bizim gücümüz var. Bunun için, bu güne kadar mücadele eden, bedel ödeyen, devrimcilerle, sosyalistlerle, demokratlarla yan yana gelmekten başka bir şansınız yok. Eğer bunlara karşı dimdik duramazsak, kendi yolumuzu açamazsak, bunların yarattığı, örgütlemeye çalıştığı, şovenizme,   ırkçılığa, Kürt düşmanlığına karşı duramazsak halklarını eşitliği, özgürlüğü ve kardeşliği mücadelesini yükseltemezsek, yarın bu karanlık telafisi mümkün olmayacak biçimde hepimizi saracaktır arkadaşlar, değerli halkımız.

Bunun için çağrımız milyonlaradır;

Bu çürümüş düzeni değiştirebiliriz.  Bunun için örgütlenmekten, yan yan gelmekten başka bir şansımız yoktur.

Son olarak şunu söylüyoruz; Video savaşlarından medet ummuyoruz. Fakat bunları dikkatlice izliyoruz. Ve bunların üzerinden kendi durduğumuz yeri bir kez daha ilan ediyoruz.  Milyonların yanındayız ve milyonların demokratik, özgür, halkçı iktidarını kurma mücadelesini yükselteceğiz.

Hepimize başarılar diliyorum.   


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEMOKRAT PARTİDE ACI KAYPÖnceki Haber

DEMOKRAT PARTİDE ACI KAYP

Afyon'da bir yılda kaç kadın cinayeti işlendi?Sonraki Haber

Afyon'da bir yılda kaç kadın cinayeti iş...

Başka haber bulunmuyor!