MÜZEYYEN ŞEVKİN: 5 BİN 200 ANEMİ HASTASI İLACA ULAŞAMIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MÜZEYYEN ŞEVKİN: 5 BİN 200 ANEMİ HASTASI İLACA ULAŞAMIYOR
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TBMM’de Orak Hücre ve Akdeniz Anemisi hastaların ilaca erişimin sekteye uğradığını vurguladı“İnsanların ölümüne seyirci kalmayın!”“5 bin 200 anemi hastası ilaca ulaşamıyor”“Talasemi ve orak hücre hastaları ilaç bekliyor!”

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 4 bin talasemi ve bin 200 orak hücre anemi hastasının ilaç sorununa çözüm bulunmasını istedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan Dr. Şevkin, kendisine ulaşan hasta ve hasta  yakınlarının ilaca ulaşımda yaşadığı zorlukları anlattı.

KESİN TEDAVİSİ YOK!

Türkiye’de ‘Orak Hücre Anemisi’ ve ‘Akdeniz Anemisi’ hastalıklarının genetik geçiş özelliği olan ve kanda oksijen taşımakla görevli hemoglobinin anormal yapıda üretildiği hastalıklar olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, TBMM’ye konuyla ilgili sunduğu ‘Araştırma Önergesi’nden sonra bu hastalıkların kesin bir tedavisi olmaması nedeniyle bu kez meclis genel kurulunda ilaçlara erişimin sağlanması için söz aldı.

Günümüzde bu hastalıkların kesin bir çözümünün olmadığına dikkat çeken ve hastaların tek şansının demiri bağlayan ilaçlar olduğunu söyleyen Dr. Şevkin, “Bu ilaçlarla demirin organlarda birikip hasar yapması önlenebilmektedir” dedi.

5 BİN 200 HASTA MÜCADELE EDİYOR!

Türkiye’de başta Adana, Hatay ve Mersin olmak üzere güney illerinde de oldukça sık görülen talasemiyle 4 bin, orak hücre anemisiyle de bin 200 hastanın mücadele ettiğini anımsatan Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Uluslararası tıp otoritelerince önerilen ve ülkemizde de var olan ilaçların temininde sorun yaşanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 12 Eylül 2019 tarihiyle uygulamaya geçirdiği Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT) ile bu ilaçların geri ödemesi zorlaşmış ve hatta sekteye uğramıştır. Hastaların Desferol, Ferriprox ve Exjade ilaçlarına kolay ulaşımının önü açılmalı, bu hastalık nedeniyle daha fazla insanın ölümüne seyirci kalınmamalıdır. Vatandaşlarımız adına yüce meclis aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’nın konuya duyarlılık göstermesini bekliyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GAZETECİLERDEN SONRA VATANDAŞTA PARKOMAT'A TEPKİ VERDİÖnceki Haber

GAZETECİLERDEN SONRA VATANDAŞTA PARKOMAT...

AKAR, TRENİN PEŞİNİ BIRAKMIYORSonraki Haber

AKAR, TRENİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Başka haber bulunmuyor!