Oya Ersoy: “Sosyal hizmet emekçilerinin mesleklerini yaparken yaşadıkları sorunlar araştırılsın”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Oya Ersoy: “Sosyal hizmet emekçilerinin mesleklerini yaparken yaşadıkları sorunlar araştırılsın”
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, salgın ile birlikte çalışma şartları artan, mobbinge uğrayan ve sosyal hakları ödenmeyen sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarının araştırılması için Meclise araştırma önergesi sundu.

Pandemi ile birlikte sağlık çalışanları gibi sosyal hizmet çalışanlarının da iş yüklerinin arttığını, mobbinge uğradığını ve özlük haklarında iyileştirme yapılmadığını dile getiren Ersoy, Bakanlıkta yaşanan keyfi uygulamalar ile emekçilerin sağlıklarının hiçe sayıldığını dile getirdi.

Sosyal hizmet emekçileri 14 gün kapalı vardiya sistemine zorlanıyor.

Salgın döneminde 14 günlük kaplı vardiya sistemine göre çalıştırılan sosyal hizmet emekçilerinin salgın ve ağır iş koşullarından etkilendiğini ifade eden Ersoy, vardiya sisteminin de illere göre değişiklik gösterdiğini, bazı illerde 14 bazı illerde ise 10/7 gün şeklinde uygulandığını belirtti. Bu durumun Bakanlıkta yaşanan keyfiyeti ortaya koyduğu dile getirildi.

Nöbet ücretleri ödenmiyor

Ersoy, kapalı vardiya sisteminden kaynaklı izinlerini kullanamayan çalışanların izin ücretleri ve nöbet ücretlerinin ödenmediğini dile getirdi. Ayrıca bu kadar ağır koşullara rağmen sosyal hizmet emekçilere ek gelir ve yıpranma payı gibi desteklerin verilmediği vurgulandı.

Yöneticiler liyakatsiz şekilde atanıyor

Sosyal hizmetler alanında görev yapan yöneticilerin liyakatsiz şekilde atandığını dile getiren Ersoy, bu durumun çalışanlar üzerinde baskı ve mobbing yolu ile otorite kurulmaya çalışılmasına neden olduğunu ifade etti. Ersoy, kurumlarda yaşanan sorunlara ilişkin sendikaların çalışmalarının siyasiler ve bürokratlar tarafından engellendiğini de belirtti.

Sosyal hizmet alanında personel açığı olmasına rağmen personel istihdam edilmiyor

Sosyal hizmet emekçilerinin ağırlıklı istihdam modellerinin ASDEP ve sözleşmeli istihdam modeli olduğunu ifade eden Ersoy, istihdam farklılıkları nedeniyle çalışanlar arasında aynı işi yapmasına rağmen maaş farklılıkları olduğunu, sözleşmeli personelin nöbet ücretlerinin ödenmediğini belirtti. Öte yandan sosyal hizmet alanında istihdam yapılmadığı ve diğer Bakanlıklardan destek istendiğini belirtildi. Ersoy, kamunun personel istihdam etmemesinin sosyal hizmet emekçilerinin işsiz kalmasına, iş bulanların ise kötü çalışma koşullarına razı olmasına sebep olduğunu ifade etti.

Sosyal hizmet emekçilerinin sorunları araştırılsın

Özellikle salgın döneminde çalışanların artan sorunlarına karşın herhangi bir destek sağlanmadığı dile getirilirken, bu sorunları araştırmanın ve çözüm yollarını bulmanın TBMM’nin görevi olduğu dile getirildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Öztunç, Kaderlerine Terk Edilen Yurtları Hatırlattı!Önceki Haber

CHP’li Öztunç, Kaderlerine Terk Edilen Y...

CHP’Lİ VEKİL ADANA ANKARA OTOBANINDAN ULAŞTIRMA BAKANINA SESLENDİSonraki Haber

CHP’Lİ VEKİL ADANA ANKARA OTOBANINDAN UL...

Başka haber bulunmuyor!