Pamuk İthalatındaki Artış ve Döviz Kurlarının Pamuk Piyasasına Etkileri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pamuk İthalatındaki Artış ve Döviz Kurlarının Pamuk Piyasasına Etkileri
Çiftçimizin altın beyaz olarak adlandırdığı tarımsal üretimimizin en değerli üretim kalemlerinden pamukta Türkiye ithalatçı konuma gelmiştir. 1990 yılında 1 Milyon ton seviyesinde olan pamuk üretimimiz 450 bin tona kadar düşmüş, 2019 yılında 818 bin 511 ton olan üretimin bu yıl yüzde 40 oranında düşüşle 626 bin ton civarına gerileyeceği düşünülmektedir. Pamuk ithalatı yüzde 40 oranında artarak 1 milyon ton düzeyine yaklaşmakta, bu yıl tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihtiyacı olan 1.6 milyon ton pamuğun ithalat yoluyla sağlanacağı öngörülmektedir. Pamukta ortaya çıkan bu tablo fırsatçıların ortaya çıkmasına sebep olmuş, ithalatçılar kur yükselişinden ortaya çıkan mali yükten kurtulmak için ipliği ve pamuğu dolar bazında satmaya başlamışlardır. Pamuk üreticilerimiz ve ihracatçılarımız her geçen gün kan kaybetmekte, ekolojisi pamuk yetiştirmeye uygun sayılı ülkelerden biri olan Türkiye bu büyük zenginliğini heba etmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

Çiftçimizin altın beyaz olarak adlandırdığı tarımsal üretimimizin en değerli üretim kalemlerinden pamukta Türkiye ithalatçı konuma gelmiştir. 1990 yılında 1 Milyon ton seviyesinde olan pamuk üretimimiz 450 bin tona kadar düşmüş, 2019 yılında 818 bin 511 ton olan üretimin bu yıl yüzde 40 oranında düşüşle 626 bin ton civarına gerileyeceği düşünülmektedir. Pamuk ithalatı yüzde 40 oranında artarak 1 milyon ton düzeyine yaklaşmakta, bu yıl tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihtiyacı olan 1.6 milyon ton pamuğun ithalat yoluyla sağlanacağı öngörülmektedir.Pamukta ortaya çıkan bu tablo fırsatçıların ortaya çıkmasına sebep olmuş, ithalatçılar kur yükselişinden ortaya çıkan mali yükten kurtulmak için ipliği ve pamuğu dolar bazında satmaya başlamışlardır. Pamuk üreticilerimiz ve ihracatçılarımız her geçen gün kan kaybetmekte, ekolojisi pamuk yetiştirmeye uygun sayılı ülkelerden biri olan Türkiye bu büyük zenginliğini heba etmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. 2002 – 2020 döneminde Türkiye’nin pamuk ithalatı yaptığı ülkeleri ve ithal edilen pamuk miktarlarını yıllık temelde açıklar mısınız?
 2. 2002 – 2020 döneminde tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihtiyaç duyduğu pamuk miktarlarını yıllık temelde açıklar mısınız?
 3. 2020 yılısüresince döviz kurlarında gerçekleşen artışlardan dolayı ithal pamukta meydana gelen fiyat artışlarını aylık temelde açıklar mısınız?
 4. 2020 yılı boyuncadöviz kurlarında gerçekleşen artışlar sebebiyle yerli üretim pamuk fiyatlarında meydana gelen artışları aylık temelde açıklar mısınız?
 5. Döviz kurlarındaki artışları suiistimal ederek pamuk satışlarını dolarla gerçekleştirmeye çalışan fırsatçıların önüne geçilmesi için alınan tedbirleri açıklar mısınız?
 6. Pamuk üreticimizin döviz kuru dalgalanmaları sebebiyle yaşadığı olumsuzlukların giderilmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir?
 7. Pamukta ithalat bağımlılığının önüne geçilmesi için hangi adımlar atılacaktır?


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milletvekili Sındır, “AKP iktidarında Anadolu çiftçisinin borcu 52 kat arttı!”Önceki Haber

Milletvekili Sındır, “AKP iktidarında An...

0Sonraki Haber

0

Başka haber bulunmuyor!