Remziye Tosun soru önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Remziye Tosun soru önergesi verdi
Remziye Tosun'un İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi

DP Diyarbakır Milletvekili Sn. Remziye Tosun’un, İçişler  Bakanı Süleyman SOYLU  tarafından  yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi aşağıda:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın98’inci TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarakcevaplandırılması konusunda gereğini arz ederim.

Remziye TOSUN- Diyarbakır  Milletvekili

 

08.06.2020 tarihleri arasında Diyarbakır’ın Lice, Hazro, Kulp ve Silvan İlçelerinde başlatılan ve akşam saatlerinde sona eren operasyonda Goderne (Taşköprü),Şelima (Meşe Bağları), ve Male Çale (Tek Evler) bölgesinde yaşanan çatışma öncesi Silvan’nınÜçdirek (Hindes) mahallesinde birçok eve baskın yapan askerler, yurttaşlara ters kelepçe takıp ‘Bize teröristlerin yerini göstereceksiniz’ diyerek kırsal mahallelerde darp etmiştir. Operasyon boyunca yurttaşların evlerinden çıkmalarına izin verilmeyip kırsal bölgelerde bulunan büyükbaş hayvanların ise helikopterler tarafından tarandığı ve tarama sonucu 1 büyükbaş hayvanın öldürüldüğü 6 büyükbaş hayvanında açılan ateşle ağır yaralandığı ve bölgede bulunan birçok hayvanında kayıp olduğu ve kimsenin hayvanlarını aramaya çıkamadığı belirtilmiştir.

Bu bağlamda

 1. Söz konusu operasyondaki insan hakları ihlalleri ile ilgili Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?
 2. Köylüleri çatışma alanlarına zorla götüren kolluk kuvvetleri hakkında işlem yapılacak mıdır?
 3. Çatışmanın yaşandığı ormanlık alanların yakılması ile ne amaçlanmaktadır?Ormanlık alanların yakılması suç değil midir?
 4. Hayvanlarıöldüren Kolluk kuvvetleri hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa hangi aşamadadır?
 5. Operasyonda maddi manevi zararı olan köylülerin zararları karşılanacak mıdır?
 6. Güvenlik güçlerinin herhangi bir araştırma soruşturma yapmadan yurttaşlara karşı uyguladığı baskı ve şiddet masumiyet karinesinin ihlali değil midir?
 7. Herhangi bir araştırma yapmadan yurttaşları darp eden kolluk kuvvetine söz konusu emri kim vermiştir? Bu emri veren yetkililer hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TAŞUCU’NUN ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYORÖnceki Haber

TAŞUCU’NUN ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUY...

Fabrikalab ve FikrimİZ örnek olacakSonraki Haber

Fabrikalab ve FikrimİZ örnek olacak

Başka haber bulunmuyor!