Rize Kalkandere Cezaevinde Siyasi Mahpusların Sorunlarına İlişkin Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rize Kalkandere Cezaevinde Siyasi Mahpusların Sorunlarına İlişkin Soru Önergesi
HDP Şanlıurfa Mv. Ömer ÖCALAN'dan Rize Kalkandere Cezaevinde Siyasi Mahpusların Sorunlarına İlişkin Soru Önergesi

YAPILAN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI:

Tarafıma iletilen ve kamuoyuna yansıyan iddialara göre; Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi mahpusların bulunduğu koğuşların tadilat öne sürülerek, adli koğuşlar ile birleştirildiği, siyasi ve adli mahpusların bir arada kalmak zorunda bırakıldığı gündeme gelmektedir. Tadilat öne sürülerek geçici olduğu söylenen durumun kalıcı hale geldiği ve siyasi mahpusların bu sebeple adli mahkumlar ve infaz koruma memurları tarafından birçok baskıya maruz kaldıkları, siyasi mahpusların Kürtçe konuşmasının adli mahkumlar tarafından bir tehdit sebebi olduğu da iddialar arasındadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
                    
Tarafıma iletilen ve kamuoyuna yansıyan iddialara göre; Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi mahpusların bulunduğu koğuşların tadilat öne sürülerek, adli koğuşlar ile birleştirildiği, siyasi ve adli mahpusların bir arada kalmak zorunda bırakıldığı gündeme gelmektedir.Tadilat öne sürülerek geçici olduğu söylenen durumun kalıcı hale geldiği ve siyasi mahpusların bu sebeple adli mahkumlar veinfaz koruma memurları tarafından birçok baskıya maruz kaldıkları, siyasi mahpusların Kürtçe konuşmasının adli mahkumlar tarafından bir tehdit sebebi olduğu da iddialar arasındadır. 
Bu bağlamda; 

1.    Bahsi geçen iddialar doğru mudur? 
2.    Eğer bu iddialar doğruysa, Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi mahpusların koğuşlarının adli mahkumlar koğuşları ile birleştirilmesinin gerekçesi nedir?
3.    Siyasi mahpusların adli mahkumlar tarafından tehdit edildiği iddiası doğru mudur? 
4.    Siyasi mahpusların infaz koruma memurları tarafından tehdit edildikleri iddiaları doğru mudur?
5.    Siyasi mahpusların Kürtçe konuştukları için tehdit edildikleri iddiaları doğru mudur? 
6.    Bakanlığınıza iletilmiş bu konuyla ilgili şikâyet var mıdır? Varsa, konu ile ilgili Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN YILMAZ'DAN YENİ KÖPRÜÖnceki Haber

BAŞKAN YILMAZ'DAN YENİ KÖPRÜ

Bayraklı da Masal Evi’ne kavuştuSonraki Haber

Bayraklı da Masal Evi’ne kavuştu

Başka haber bulunmuyor!