Sağlık Bilimleri’nde “Rektör AŞ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Bilimleri’nde “Rektör AŞ”
Danışmanına şirket kurdurdu gıda takviyesini “COVID-19’a etkili” iddiasıyla ilaç gibi pazarladı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl’ün “COVID-19’a karşı etkili” iddiasıyla tanıtımını yaptığı gıda takviyesinin, danışmanı ile özel kalem müdürü tarafından kurulan bir şirket tarafından satıldığını belirterek, “COVID-19 üzerinden rant peşindeler” dedi. İddiasını Meclis gündemine taşıyan Emir, “Üniversite projesi kılıfıyla ticari faaliyet yürütüyorlar. Bunu yaparken de suç işliyorlar. Gıda takviyelerinde endikasyon belirterek satış yapmak mevzuata aykırıdır ve Tarım Bakanlığınca ceza kesilmesi gerekir. Ancak, Tarım Bakanlığı, reklamları izlemekle yetiniyor” dedi.

SKANDALI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl ile bazı AKP’li isimlerce “COVID-19’a karşı etkisi klinik olarak kanıtlandı” iddiasıyla tanıtımı yapılan gıda takviyesini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sunan Emir, mevzuata aykırı şekilde reklamı yapılan ürüne neden ceza kesilmediğini sorarak şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Güvenilir Gıda Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Önal, quersetin ve C vitamini takviyesine yönelik klinik bir çalışma yürütmüş ve çalışma sonucunda sentezlenen ürünün COVID-19'a karşı etkili olduğunu iddia etmiştir.

Üniversite Rektörü Cevdet Erdöl de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada üniversite tarafından geliştirilen Quermax adlı ürünün COVID-19'a karşı etkili olduğunu iddia etmiş ve satışına başlandığını duyurmuştur. Cevdet Erdöl aynı zamanda ürünün temin edileceği internet sitesinin linkini de paylaşmıştır. Bazı AKP'li isimler tarafından da ürünle ilgili benzer mesajların paylaşıldığı görülmüştür.

TİCARİ FAALİYET YÜRÜTTÜĞÜ ÇOK AÇIK

Üniversite tarafından geliştirildiği belirtilmiş olsa da söz konusu gıda takviyesi ticari faaliyet yürüten bir şirket tarafından satışa sunulmuştur. 21 Aralık 2020 tarihinde faaliyete geçen firmanın iki kurucusundan birisi Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin basın müşaviri Ahmet Balcı, diğeri ise rektörün özel kalem müdürü Abdulkadir Bolat'tır.  "Takviye edici gıda" niteliğindeki ürünlerin; hastalıkları önleyici, tedavi edici ve iyileştirici ürünlermiş gibi gösterilerek satışa sunulmasının ilgili mevzuata aykırı olmasına karşın, üniversite rektörü, ürün için “Covid-19’a karşı etkinliği klinik olarak ispatlanan” ifadesini kullanmıştır. Ürünün tanıtım sayfasında ise “Diyabet hastalarında katarakt oluşumunu azaltmaktadır. Bağışık yanıtını dengeler. Alerjiyi azaltır. Damar iç duvarını onarır. Damarları genişletir. Tansiyonu dengeler. Pıhtı oluşumunu zorlaştırır" gibi ifadeler kullanıldığı görülmektedir.”

Süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan Emir, yandaşların COVID-19 üzerinden yine rant peşinde koştuğunu belirterek, şunları söyledi:

TİTCK DENETLEMELİ

“Başta rektör olmak üzere birçok AKP’li ismin bu gıda takviyesinin reklamını yaptığını görüyoruz ve mesajlarını da COVID-19’a karşı etkili olduğu iddiasıyla paylaşıyorlar. Birileri gıda takviyesi satıp para kazansın diye, bu ticari faaliyetin reklamını yapabilmek için üniversite projesiymiş gibi millete yutturmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken de suç işliyorlar. Gıda takviyelerinde endikasyon belirterek satış yapmak mevzuata aykırıdır ve Tarım Bakanlığınca ceza kesilmesi, Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu tarafından da denetlenmesi gerekir.  Ancak, denetlemekle yükümlü kurumlar, reklamları izlemekle yetiniyor.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karagöz, Taksici esnafıyla bir araya geldiÖnceki Haber

Karagöz, Taksici esnafıyla bir araya gel...

Bakan atamalar için tarih vermediSonraki Haber

Bakan atamalar için tarih vermedi

Başka haber bulunmuyor!