haberanaliz

Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ'den ÇOCUK İŞÇİLİĞİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ'den ÇOCUK İŞÇİLİĞİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
Türkiyeli, göçmen, sığınmacı, mülteci tüm çocukların çocuk işçiliğini ortadan kaldıracak politikaları belirlemek, çocuk işçiliğini normalleştiren ve süreklilik kazandıran anlayış ve uygulamalarla mücadele etmek, başta yaşam hakları olmak üzere risk altındaki tüm çocukları, çocukların yaşam haklarının korumak, sağlık, barınma, eğitim haklarına kavuşturmak ve sosyal koruma mekanizmalarını güçlendirmek, çocuk işçiliği ile etkin mücadele yöntemlerini belirlemek amacıyla TBMM Başkanlığı’na verildi.

Türkiye nüfusunun yüzde 28’ini oluşturan çocukların, 2018’de işgücüne katılım oranının yüzde 21’e yükseldiği,  Türkiye İstatistik Kurumu’nda  (TÜİK) sadece 15-17 yaş grubu çocuklara dair işgücü istatistikleri yer almasına rağmen, çocukların çalışma yaşının 6 ya kadar düştüğü görülmektedir. “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı” ilan edilen 2018 yılında çocuk işçi sayısı 7 bin artarken, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG)  verilerinde;  2013-2019 yılları arasında en az 386 çocuk işçinin yaşam hakkının ihlal edildiği, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 319 çocuk arasında 100’ünün çalışması yasak olan 14 yaş ve altında olduğu tespit edilmiştir. 2018-2019 yılları arasında 134 çocuk işçinin çalışırken iş cinayetinde yaşamını yitirmesi ile son 2 yıl Türkiye için en çok çocuk iş cinayetinin yaşandığı yıllar olmuştur.

Her beş çocuktan birinin işçi olarak çalıştığı ülkemizde, iş cinayetine kurban giden yirmi işçiden birinin çocuk işçi olması son derece ciddi bir soruna işaret etmektedir.

Çalışması “yasal” olan 15 yaşın üstündeki çocukların çoğu ise kimya, metal gibi yasak olan ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmaktadır. Ülkemizde bulunan yaklaşık 5 milyon göçmen nüfusunun yarısının çocuk olduğu,  sığınmacı çocukların, emek piyasasında daha kötü koşullarda ve düşük ücretlerle çalışmakta ve ayrımcılığa uğramakta olduğu görülmektedir. Genellikle küçük işletmelerde, ucuza ve uzun sürelerle çalışabilecek ve ücret pazarlığına girmeyecek, temel işçi haklarını aramayacak, her türlü çalışma koşulunu kabul edecek mülteci çocukları karın tokluğuna çalıştırmaktadırlar.

Türkiye’de çocuk işçiliğin yaygınlaşmasının temelinde sermaye birikim rejimi yatmakta; ekonomik kriz, artan işsizlik, yoksulluk ve derinleşen gelir uçurumu, savaş ve çatışmadan kaynaklı zorunlu göç gibi etkenlerle çocuk emeği sömürüsü yaygınlaşmaktadır. Çocuk iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı iller Şanlıurfa, İstanbul, Gaziantep, Antalya ve Adana’dır. Bu şehirlerde çocuk nüfusu, tarım işçiliği ve mülteci nüfusu yüksektir. Ucuz emeğe dayalı birikim rejimi uygulamaları denetimsizlik ve cezasızlık politikaları izlenmesi, sendikaların zayıflatılması, çalışma yaşamının kuralsızlaştırılması ve ucuz iş gücü elde etmek uğruna çocuk işçiliğine göz yumulması sorunların derinleşmesine sebep olmaktadır. 2017 yılından beri yürürlükte olan “İstihdama Teşvik Programları”  aracılığı ile iş yerlerinde stajyer öğrenciler “mesleki eğitim”, “çıraklık” yasal kılıfı altında bilfiil işçi olarak çalıştırılmakta; kuralsız, denetimsiz bırakılan stajyerlik eğitimi ucuz iş gücü ve çocuk emeğinin sömürüsünün yaygınlaşmasının aracı haline getirilmektedir.  Sermayenin ucuz ve vasıfsız işgücü ihtiyacını karşılamak üzere bugün sayısı 1,5 milyona yaklaşan stajyer-kursiyer-çırak görünümlü çocuğun işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinden ve sosyal güvenlik korumasından yoksun bir şekilde yetişkinlerle aynı koşullarda aynı işi yapmaya mecbur bırakılarak emeği sömürülmektedir. Çocuklarımız yasalardaki boşluklar, denetimsizlik ve cezasızlık politikaları ile ucuz emek havuzu haline getirilmektedirler. Türkiye’de çocuk emeği sistematik olarak istismar edilmekte, sosyal adalet, sosyal hekimlik, sosyal politika, sosyal güvenlik, sosyal barıştan söz etmek mümkün olmamaktadır.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKENTLİ MİNİK ZABITALAR DENETİMDEÖnceki Haber

BAŞKENTLİ MİNİK ZABITALAR DENETİMDE

Mersin milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Suriyeli mültecilerle ilgili TBMM’ye bir soru önergesi verdiSonraki Haber

Mersin milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Su...

Başka haber bulunmuyor!