Şimdi de açlıktan öldüreceksiniz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şimdi de açlıktan öldüreceksiniz
Gürsel Tekin : “Artık yeter! İşin ucunda bu milletin canı var. İnsanları salgın hastalıktan öldürdüğünüz yetmedi şimdi de açlıktan öldüreceksiniz”

Her Ramazan ayı öncesi çarşı-pazarın nabzını tutan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, acı tabloyu açıkladı. “Ekonomik krizin kıskacındaki halk, pandeminin getirdiği zorlukların da etkisiyle büyük bir kriz yaşıyor. Son aylarda gıda fiyatlarındaki artışlar nedeniyle iyice alım gücü düşen vatandaşın, dayanacak gücü kalmadı” dedi

Tekin, “ülkedeki mevcut ekonomik kriz, Covid-19 salgınıyla daha da derinleşince vatandaşın tadı iyice kaçtı. Halk artık gramla değil, taneyle alım yapıyor. Ramazan hareketliliğinden de umudunu kesen esnaf ise satışlarının geçen seneye göre yüzde 50-80 düşmesinden şikâyetçi. Pandeminin bütün ağırlığının yaşandığı geçen yılın Nisan ayından bu yılın Nisan ayına kadar geçen bir yıllık sürede yoksulun mutfağına giren 50'yi aşkın temel gıda ürünü içerisinde neredeyse zam görmeyen ürün kalmadı. İşte AKP’nin “hayaldi gerçek oldu” dediği yeni Türkiye’si budur” diye konuştu.

Gürsel Tekin, “Her vatandaşın, emeklinin, işçinin, köylünün herkesin mutfağında kullandığı temel gıda fiyatlarında yapılan zamları karşılaştırdım. Geçtiğimiz yılki fiyatlar ile bu yılki fiyatları kıyaslayarak ortaya koyduğu karneye göre; un, şeker, yağ, peynir, zeytin gibi temel tüketim maddelerinde yüzde 40 ile yüzde 80 arasında artış var. Bu fiyatlar pazar fiyatları bir de marketlere baktığınız da asıl yangını göreceksiniz.” Diye konuştu.

İşte Tekin’in hazırladığı “Mutfakta yangın var” karnesi;

2020/2021 yılı kıyaslaması

 

·       Margarin: 10 lira iken, 15 liraya

·       Dana Eti: 48 lira iken, 68 liraya

·       Mercimek: 7 lira iken, 13 liraya

·       Tavuk Eti: 19 lira iken 28 Liraya

·       Mandalina: 4 lira iken 8 liraya

·       Çay: 30 lira iken, 36 liraya

·      
Zeytin: 28 lira iken, 40 liraya

·      
Peynir: 30 lira iken, 50 liraya

·      
Pirinç: 9 lira iken, 14 liraya

·      
Makarna: 4 lira iken, 5 liraya

·      
Un: 5 lira iken, 8 liraya

·      
Şeker: 5 lira iken, 7 buçuk liraya

·      
Nohut: 15 lira iken, 19 liraya

·      
Tereyağı: 19 lira iken, 50 liraya

·      
Kuru Fasulye: 12 buçuk lira iken, 16 liraya

·      
Yumurta: 0,70 lira iken 1. 5 liraya yükseldi.

“Vatandaş geçinmek için resmen cambazlık yapıyor. Parayı nereye yetirecek diye kırk takla atıyor. Türkiye’de pazarda yangın olmasının tek sebebinin kötü yönetim olduğunu vurgulayan Tekin, “Artık yeter! İşin ucunda bu milletin canı var. İnsanları salgın hastalıktan öldürdüğünüz yetmedi şimdi de açlıktan öldüreceksiniz” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kod-29 ile İşten Atılan PTT Taşeron İşçilerinin sesi olduÖnceki Haber

Kod-29 ile İşten Atılan PTT Taşeron İşçi...

HİNDİSTAN REDDETTİ, TÜRKİYE’YE GELİYOR!Sonraki Haber

HİNDİSTAN REDDETTİ, TÜRKİYE’YE GELİYOR!

Başka haber bulunmuyor!