TANRIKULU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TANRIKULU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
6 Eylül 2020 tarihinde yapılan ve 22 Ekim 2020 tarihinde sonuçları açıklanan KPSS Lisans Sınavında optiklerini kontrol eden adayların sınav esnasında işaretlemediği şıkları işaretlemiş olarak gördükleri iddiaları akabinde, 6 Eylül 2020 tarihinde yapılan KPSS Lisans sınavında adayların işaretlemedikleri şıkların işaretlendiği iddiaları doğru mudur?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU               

İstanbul Milletvekili 

6 Eylül 2020 KPSS Lisans Sınavı sonuçları 22 Ekim 2020 tarihinde açıklanmış,  sınav sonuçlarının açıklandığı gün ilerleyen saatlerde optik ve temel kitapçık açıklanmış ve adaylar hangi şıkkı işaretlediklerini ve doğru şıkkın hangisi olduğunu görmüştür. Ancak optiklerini kontrol eden adayların sınav esnasında işaretlemediği şıkları işaretlemiş olarak gördükleri iddiaları mevcuttur.

Hatta bir adayın yaklaşık 20 netin üzerinde eksik gördüğü, bu durumun sıralamaları çok etkilediği ve bu sebeple atanamadığı yine iddialar arasındadır. 

Bu bağlamda; 

1.6 Eylül 2020 tarihinde yapılan ve 22 Ekim 2020 tarihinde sonuçları açıklanan KPSS Lisans Sınavında optiklerini kontrol eden adayların sınav esnasında işaretlemediği şıkları işaretlemiş olarak gördükleri iddiaları akabinde, 6 Eylül 2020 tarihinde yapılan KPSS Lisans sınavında adayların işaretlemedikleri şıkların işaretlendiği iddiaları doğru mudur?

2.İddialar doğru ise, sınavda adayların yaptığı işaretlemeler haricinde,  optiklerde farklı işaretlemeler nasıl yapılmıştır?

3.Anılan iddialara yönelik, ihmali ve sorumluluğu bulunanlar kimlerdir? İvedi inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?

4.İhmali ve sorumluluğu bulunanlar hakkında ne tür işlemler yapılacaktır?

5.Bir adayın işaretleme yaptığı halde yaklaşık 20 netin üzerinde eksik gördüğü, bu durumun sıralamaları çok etkilediği ve bu sebeple atanamadığı iddiası doğru ise, yaşanan hak kayıpları nasıl giderilecektir?

6.ÖSYM anılan iddialara yönelik kamuoyuna açıklama yapacak mıdır?

7.6 Eylül 2020 tarihinde yapılan KPSS Lisans Sınavına toplam kaç aday girmiştir?

8.2002 - 2020 yılları arasında yıllar bazında gerçekleştirilen KPSS Sınavlarında usulsüzlük yaşandığı iddiası ile toplam kaç aday başvuruda bulunmuştur? Anılan başvurular nasıl neticelenmiştir? 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Afyon'da kaymak ve sucuk için yeterli manda kalmadı”Önceki Haber

“Afyon'da kaymak ve sucuk için yeterli m...

BU HEYKEL NE HEYKELİ VE NE AMAÇLA BURAYA KONDU AÇIKLARMISINIZ?Sonraki Haber

BU HEYKEL NE HEYKELİ VE NE AMAÇLA BURAYA...

Başka haber bulunmuyor!