TARIM BAKANLIĞI’NIN KURDUĞU SERA AŞ’NİN SIRRI NE?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TARIM BAKANLIĞI’NIN KURDUĞU SERA AŞ’NİN SIRRI NE?
Tarım Bakanlığı, bünyesinde kurduğu ve bir süredir üreticiden aldığı ürünü marketlere satan Sera A.Ş.’ye ilişkin soru önergesini “ticari sır” diye yanıtladı. Önergenin sahibi CHP’li Özer, “Kâr ve zararın sonuçta kimi etkileyeceğini sorduk, ‘vatandaş’ diyecekleri yoktu tabii” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in, bir süre önce Antalya’da üreticiden aldığı ürünleri zincir marketlere satmaya başlayan ve iddialara göre marketlere satış rakamı şartı koyan Sera A.Ş. ile ilgili verdiği soru önergesine ‘ticari sır’ yanıtı geldi. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle yönelttiği sorulara aldığı yanıtı değerlendiren CHP’li Özer, “İstiyorlar ki vatandaş hiçbir şeyi bilmesin ama önüne her geleni yesin” dedi.

Özer şöyle devam etti: “Sera A.Ş.’yi Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki diye kurdular. Amacın tüketiciyi ucuz ve sağlıklı ürünle buluşturmak olduğunu söylediler. Biz de tüketici gerçekten ucuza mı yiyor merakıyla ürünün üreticiden kaça alındığını, kaça satıldığını sorduk. Kâr varsa kime harcandığını, zarar varsa kimden karşılanacağını sorduk. Bakan, bilgilerin ticari sır olduğunu söyledi, vatandaş diyemezlerdi tabii. Şimdi dönüp vatandaşa sormak lazım, siz ucuza ürün yediğinize inanıyor musunuz?”

UCUZ SATIŞ FİYATI ŞART MI KOŞULDU?

CHP’li Özer’in önergesindeki sorular şöyle: 

·         Sera A.Ş. üretici ve tüketici arasında aracılık yapmaya başlamış mıdır? Sera A.Ş. üreticilerden ve toptancı hallerinden ürün almaya başlamış mıdır? Alımlara ne zaman başlamıştır? Hangi illerden ve toptancı hallerinden ürün alımı yapılmaktadır? Ürün alımına başlanılmasından bu yana kaç üreticiden ürün alımı yapılmıştır?

·         Sera A.Ş. aldığı ürünleri anlaşma yaptığı marketlerde satmaya başlamış mıdır? Hangi marketlerle anlaşma yapılmıştır? Bu anlaşmalarda satış rakamı şartı getirilmiş midir?

·         Ürün alımına başlanılmasından bu yana hangi ürünlerden kaç kg. alınmıştır, kaç liraya alınmıştır? Alınan ürünler marketlere kaç liraya satılmıştır?

·         Sera A.Ş.’nin üreticiden alıp marketlere satışını gerçekleştirdiği ürünlerden elde ettiği kar veya zarar nedir? Kar elde edilmişse bu nasıl kullanılacaktır? Zarara uğranmışsa bu zarar nereden ve nasıl karşılanacaktır?

BAKAN ÜÇ İLDEN ALIM YAPILDIĞINI SÖYLEDİ

Bakan Pakdemirli imzasıyla gelen yanıtta ise şu ifadeler yer aldı:

“2019 yılında faaliyetlerine başlayan TK Sera A.Ş. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla müstahsil makbuzu ile üreticilerimizden ürün tedarik ederek ulusal marketler (Migros, CarrefourSa, Bim, A101 ve Şok) kanalıyla tüketicilerimize ulaştırılmaktadır. TK Sera A.Ş. Muğla, Mersin ve Antalya illerinden ürün alımı yapmaktadır. Üretici sayılarına ve fiyatlara ilişkin bilgiler Türk Ticaret Kanunun 54’üncü, 437’nci ve 527’nci maddeleri, Türk Ceza Kanunun 239’uncu maddesi ve 4982 sayı Bilgi Edinme Kanunun 23’üncü maddesi uyarınca ticari sır niteliği taşımaktadır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇETKODER : GENÇLER, DİZİ OYUNCUSU, FİLM OYUNCUSU, MANKEN TUZAKLARI İLE FUHUŞ VE UYUŞTURUCUYA DÜŞMEYİNİZÖnceki Haber

ÇETKODER : GENÇLER, DİZİ OYUNCUSU, FİLM...

OLCAY KILAVUZ'DAN İŞÇİ KIYIMI SON BULSUN ÇAĞRISISonraki Haber

OLCAY KILAVUZ'DAN İŞÇİ KIYIMI SON BULSUN...

Başka haber bulunmuyor!