TOHUMDAN TARLAYA, TARLADAN RAFA KADAR HER AŞAMASI DENETLENMELİ

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TOHUMDAN TARLAYA, TARLADAN RAFA KADAR HER AŞAMASI DENETLENMELİ
Kısa adı ÇETKODER olan Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Tüketicinin ve sağlığın korunması hususunda uyarıda bulunup, merdiven altı çalışanlara tedbir istedi
TOHUMDAN TARLAYA, TARLADAN RAFA KADAR HER AŞAMASI DENETLENMELİ
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Ülkemizde son çıkan yasalar ile Tüketicinin ve Sağlığın Korunması yönünde ciddi yaptırımları gündeme getirdi. Ancak halen piyasadaki denetim eksikliği ve takipsizlik nedeniyle, bir kısım uyanıkların halkımızın sağlığı ile oynayarak, haksız kazanç temin etmektedirler. Bunun önlenmesi için Gıda da tohumdan tarlaya, tarladan rafa kadar her aşamanın çok sıkı denetlenmesi gerekir.  Yine aynı şekilde her tür üretime hasıl olan mal ve malzemenin de, eşyanın da, aracında aynı şekilde denetimi gerekir. Bu ciddi yapılmadığı sürece halkımızın genel sağlığı ile oynadıkları gibi haksız kazanç elde etmeyi sürdürürler” dedi.
 
SADECE EKONOMİK ÇIKARIN KORUNMASI DEĞİL GENEL SAĞLIĞIN DA KORUNMASI ÖNEMLİ
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “Tüketicinin korunmasına yönelik son zamanlarda yapılan yasal düzenlemeler, ayıplı ürünler, yanıltıcı reklâmların engellenmesi, tüketici kredileri, kapıdan satışlar ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan mesafeli satışlar gibi tüketiciyi doğrudan ilgilendiren pek çok konuyu içermektedir. Düzenlemeler tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunmasının yanı sıra ürünlerin genel güvenliğini de kapsamaktadır. Genel ürün güvenliği ise piyasa arz edilmiş ürünlerin ilgili oldukları teknik mevzuatta belirtilen güvenlik şartlarını taşımaları ve dolayısıyla ürünlerin tüketici sağlığını tehdit etmemesi gerekir. Yine genel olarak Halk sağlığımız için ise bulaşıcı hastalıklar, kan ve kan ürünleri, organ, doku ve hücre nakli, tütün mamullerinin kullanımdan doğan zararlar, elektromanyetik alanların insan sağlığına etkileri, kanser, beslenme, akıl sağlığı gibi alanları kapsayan önlemlerin dikkatle takibi gerekir. Ama denetim eksikliği her alanda olduğu gibi bu alanda da var. Yiyecekten, giyeceğe, kullanılan araçlar ile binilen nakil vasıtaları bile yürürlükteki mevzuat ve yönetmeliklere uygun halde değiller. Bu işlerin denetiminin arttırılmasını talep ediyoruz”
 
MERDİVENALTI ÇALIŞANLARA, KAÇAK GÖÇEK VE HİJYEN OLMADAN ÇALIŞANLARA TEDBİR LAZIM
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “önemli bir husus da merdiven altı olarak tabir edilen ve kaçak göçek çalışan, standartlara uygun olmadan, mevzuat ve yönetmeliklere uymadan üretim yapan, piyasaya arz eden kesimle ilgili tedbirler ve denetimdir. Bunlara göz açtırılmamalıdır. Çoğu hijyen şartlarını taşımayan yerler. İlkel koşullarda gıdaya yönelik üretim yapanlar hat safhada. Mahalle aralarında, sokak içlerinde gıdaya yönelik imalathaneler mevcut. Hem haksız kazanç elde ediyorlar. Hem de halkın genel sağlığı ile oynuyorlar” dedi.

MUSTAFA GÖKTAŞ, VATANDAŞLARI HAK VE HUKUK ARAMALARI İLE İLGİLİ DETAYLI UYARDIÖnceki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ, VATANDAŞLARI HAK VE HUKU...

HAVUZLAR VE YÜZME SULARININ DENETİMİ CİDDİ YAPILMALISonraki Haber

HAVUZLAR VE YÜZME SULARININ DENETİMİ CİD...

Başka haber bulunmuyor!