TÜRKİYE KAMUOYUNDA “AF” BEKLENTİSİ GİDEREK ARTIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜRKİYE KAMUOYUNDA “AF” BEKLENTİSİ GİDEREK ARTIYOR
Sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan yüz binlerce mahkûm ve mahkûm ailesi değişik nedenler ve sebeplerle ilgili ve yetkililere sesleniyorlar, YETER ARTIK, AFFET TÜRKİYEM diyerek örgütleniyorlar.

Cezaevlerinde yatan yüz binlerce tutuklu ve hükümlünün aileleri ve yakınları her gün sosyal medyada buluşuyorlar. Adli mahkûm aileleri, ardı ardına hesap açıp ilgili yetkiliye durmaksızın sesleniyorlar. Bu seslenişleri yaparken de siyasi parti genel başkanlarını ve devlet büyüklerini de etiketleyip adeta yalvarıyorlar. Kimisi haksız yere yatıyoruz derken, kimisi yargıda adil yargılanmadıklarını, kumpasla, tezgâhla mahkûm olduklarını dile getiriyor.

Konu ile ilgili her gün bir cezaevi önünde tutuklu ve hükümlüler ile onların mağdur durumdaki aileleri için Mustafa Sarıgül, “Af talebimiz siyasi bir talep değil, tamamen vicdani bir taleptir” diyerek yetkililere sesleniyor.

Diğer taraftan MHP lideri Devlet Bahçeli’ye sürekli seslenen tutuklu ve hükümlüler ile onların mağdur durumdaki aileleri “ne olur bizlere kulak tıkamayın. Cezaevleri tıka basa dolu. Orada yaşam şartları çok zor... İnsani değil. Koğuşlar tıka basa. 10 kişilik koğuşta 40-50 kişi kalıyor. Yerlerde yatan mahkûm ve tutuklular var. Hiç yatamayan ayakla duran yâda nöbetleşe yatanlar var. Banyo dert, tuvalet dert... Çoğu haksız usulsüz yargılamalar ile oradalar. Adil yargılanmayan on binler var. Ne olur sadece onları değil, biz ailelerini çocuklarını düşünün. Toplumsal bir yara bu. Toplumsal barış ve huzuru temin için AF gerekli hale geldi. Devletimiz çok hususta uzlaştı ve af getirdi. Affetmek büyüklüktür. Devletimizde büyüktür. Biz ailelerin hayatlarını da düşünsünler. Eşlerimiz dört duvar arasında biz perişan halde yaşıyoruz. Ekonomik darlık bizi de kötü yola sevk ediyor. Ne olur sesimize kulak verin” diyorlar.

Kamuoyu araştırma şirketi sahibi olan, MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından iktidara genel af çağrısında bulundu ve bu çağrı basında büyük yer aldı.

Kulat, ''Hükümet mademki sosyal sorunları çözme gayretine girdi; fırsat bu fırsat hem OY KAZANDIRACAK hem de milyonları sevindirecek GENEL AF KONUSUNU da erteleyip ötelemeden çıkarmalı. TBMM nin tatil dönüşü ilk gündemi (Toplumsal İnfiale sebep suçlar hariç) GENEL AF OLMALI'' ifadelerini kullandı.

AF konusunda değişik siyasi parti milletvekilleri de destek veriyorlar. Nihayetinde bir uzlaşma ile çıkacak. Ancak tutuklu ve hükümlüler ile onların mağdur durumdaki sayıları milyonlara varan ailelerinde UMUT yeşermiş vaziyette. AF beklentisi oldukça yüksek... Hükümet kanadı gündemde yok dese de onlar ısrarcı ve her gün sosyal medyadan sesleniyor yalvarıyorlar.

Cumhur ittifakının 2023 içinde, Cumhuriyetin 100 yılına denk gelen yılda,  tüm toplumu sevindirecek olan, toplumsal barış, toplumsal mutabakat ve toplumsal kalkınma adına bir AFFI gündeme alacağı, bu hususta yetkin isimlerce konuşuluyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adana’da ‘ihaleye fesat karıştırma’ operasyonu: 8 tutuklamaÖnceki Haber

Adana’da ‘ihaleye fesat karıştırma’ oper...

Genel Müdür Yardımcısı ve 20 Daire Başkanı Görevden Alındı!Sonraki Haber

Genel Müdür Yardımcısı ve 20 Daire Başka...

Başka haber bulunmuyor!