Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Raporuna İlişkin Araştırma ve Soru Önergeleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Raporuna İlişkin Araştırma ve Soru Önergeleri
Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun hazırlamış olduğu rapora göre; 2019 yılı içerisinde kentte 782 tecavüz ve istismar vakası nedeniyle müdafi avukat atamasının yapıldığı, bunların 733’ünün 4 ile 18 yaş aralığında çocuk olduğu kaydedilmektedir. Rapor ‘da tecavüz ve istismara maruz kalanların 570’inin kız çocuğu, 163’ünün ise erkek çocuğu olduğunu belirten komisyon, aynı dönemde 18 ile 25 yaş aralığında 44 kadın ve 2 erkeğin, 25 yaş üstü ise 3 kişinin tecavüze maruz kaldığını belirtmektedir.Raporunda açıkça ortaya koyduğu gibi Urfa ilinde tecavüz ve istismar vakaları kontrol edilemez bir noktaya ulaşmıştır. Bu nedenle ivedilikle Urfa ilindeki tecavüz ve istismar vakalarının araştırılması, incelenmesi ve sorunların tespit edilmesi için HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer ÖCALAN’ın Meclis Araştırması açılmasını talep eden araştırma önergesi ile Adalet ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarına yöneltmiş olduğu soru önergeleri.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Başta tecavüz ve istismar olmak üzere kadına ve çocuklara yönelik şiddet Türkiye’nin en önemli sorunları olmaya devam etmektedir.  Bu bağlamda son olarak, Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, 2019 yılı içerisinde kentte 782 tecavüz ve istismar vakası nedeniyle müdafi avukat ataması yapıldığını, bunların 733’ünün 4 ile 18 yaş aralığında çocuk olduğunu kaydetmektedir.Rapor ‘datecavüz ve istismara maruz kalanların 570’inin kız çocuğu, 163’ünün ise erkek çocuğu olduğunu belirten komisyon, aynı dönemde 18 ile 25 yaş aralığında 44 kadın ve 2 erkeğin, 25 yaş üstü ise 3 kişinin tecavüze maruz kaldığını belirtilmektedir.
Raporunda açığa ortaya koyduğu gibi Urfa ilinde tecavüz ve istismar vakaları kontrol edilemez bir noktaya ulaşmıştır. Bu nedenle ivedilikle Urfa ilindeki tecavüz ve istismar vakaları araştırılması, incelenmesi ve sorunların tespit edilmesi için Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini ve bilgilerinizi arz ederim.
Ömer ÖCALAN- Şanlıurfa Milletvekili
GEREKÇE
Bedensel ruhsal ve cinsel gelişimin henüz tamamlanmadığı 0-18 yaş arasındaki dönem çocukluk dönemi olarak tanımlanır.Bu dönem içerisinde çocuğun bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel, duygusal, zihinsel veya cinsel gelişimlerini engelleyen ya da beden veya ruh sağlığına zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karşı karşıya bırakılmasına çocuk istismarı denmektedir.Cinsel İstismar: Çocuğun tam olarak anlayamadığı, onay vermesinin mümkün olamayacağı, gelişimsel olarak hazır olmadığı ya da toplumun yasalarına, sosyal normlarına aykırı olacak şekilde bir cinsel etkinliğe dahil edilmesidir. 
Bu bağlamda 2014 ile 2016 yılları arasındaki TÜİK verilerine bakıldığında, Türkiye’de cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısı her geçen gün arttığı açıkça görülmektedir. 2014 yılında 74 bin 64 olan istismara maruz kalan çocuk sayısı 2016 yılında 83 bin 552’ye yükselmiştir. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre ise 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı 2016’da yüzde 58,8’e çıkarak ciddi bir artış gösterdi. Cinsel istismara maruz kalan çocukların yüzdesi de 2014’ten 2016’ya yüzde 33 artmıştır.
İHD İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu'nun hazırladığı insan hak ihlali raporuna göre ise; “Adalet verileri, yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ortaya koyuyor. ECPAT 2015 yılı Türkiye Raporu'na göre; çocuklar, Türkiye'de cinsel şiddete en fazla maruz kalan grubu oluşturuyor. Türkiye'deki cinsel suçların yüzde 46'sı çocuklara karşı isleniyor. Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3'üncü sıradadır. TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. 2002'den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.
Konu ile ilgili olarak Urfa Barosu Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonunun hazırladığı ve sadece 2019 yılını kapsayan ve kısmı veriler içeren raporuna bakıldığında durumun vahameti açıkça görülmektedir.  Rapora göre, 2019 yılı içerisinde kentte 894 tecavüz ve istismar vakası nedeniyle müdafi avukat ataması yapıldığını, bunların 842’nin 4 ile 18 yaş aralığında çocuk olduğu, tecavüz ve istismara maruz kalanların 662’nin kız çocuğu, 180’nin ise erkek çocuğu olduğunu belirten komisyon, aynı dönemde 18 ile 25 yaş aralığında 47 kadın ve 2 erkeğin, 25 yaş üstü ise 3 kişinin tecavüze maruz kalmıştır.
Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Halil Güneş,Dünya ve Türkiye Anayasası’nda konuyla ilgili mevcut cezalara rağmen vakaların sürmesini “Dehşet verici” olduğunu ifade etti.Verilerin kısmi olması dehşetin boyutlarını düşünmemiz gereken asıl durumu açığa çıkarmaktadır.Ancak söz konusu yasalara rağmen iktidarın gücünü elinde bulunduran kişilerin söz konusu cezalardan bir şekilde muaf tutulduğu da kamuoyunca da bilinmektedir. Örneğin tecavüz ve istismar vakalarında cezasızlık politikalarına, 5 Şubat’ta Ceylanpınar’da 4 çocuğa tecavüz ederek, fuhuşsa zorlayan 5 kişinin tahliye edilmesi bu duruma açık bir örnek teşkil etmektedir.
Bu bağlamda genelde Türkiye’de özelde ise Urfa vahşet olarak tanımlanabilecek tecavüz ve istismar vakalarının bütün yönleriyle araştırılması ve nedenlerinin tespit edilerek önlem alınmasına yönelik bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko yaşanan ilaç sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı!Önceki Haber

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko yaşanan...

GÜRER-“ÇAYDA BOYA KATILIYOR DİYEN BAKANLIK YOK DİYEN BAKAN”Sonraki Haber

GÜRER-“ÇAYDA BOYA KATILIYOR DİYEN BAKANL...

Başka haber bulunmuyor!