Ursula Von der Leyen'den AP seçimleri yorumu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ursula Von der Leyen'den AP seçimleri yorumu
Ursula Von der Leyen'den AP seçimleri yorumu: Merkeze büyük sorumluluk yüklendi

Aşırı sağın güçlendiği, merkez sağın gücünü koruduğu Avrupa Parlamentosu seçimleri kıtada sarsıntı yarattı. AB Komisyonu'nun bir önceki dönemde başkanı olan ve parlamentoya yeniden seçilen Ursula von der Leyen, "Merkeze büyük sorumluluk düşüyor" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçlarına göre merkezdeki gruplara daha büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Alman Hristiyan Demokrat siyasetçi Von der Leyen, seçimlerin parlamentodaki en büyük grup olan merkez sağ eğilimli Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) listebaşı adayı olarak Genel Kurul salonunda basına hitap etti.

Mensubu olduğu grubun birinci gelmesiyle seçim sonuçlarının "güçlü bir Avrupa isteyenlerin çoğunlukta olduğu" mesajını verdiğini belirten von der Leyen, "Yani merkez yerinde duruyor ama sağdaki ve soldaki aşırıların da destek aldığı bir gerçek. Bu nedenle sonuç, merkezdeki taraflara büyük sorumluluklar yüklüyor" dedi.

MERKEZ SOL VE LİBERALLERLE GÖRÜŞECEK

Von der Leyen, yarından itibaren ikinci sıradaki, merkez sol eğilimli Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve liberal çizgideki Avrupa'yı Yenile (Renew Europe-RE) grubunun desteğini almak için görüşmelere başlayacağını söyledi. "Amacım Avrupa'dan yana, Ukrayna'dan yana ve hukukun üstünlüğünden yana olanlarla bu yola devam etmek" diyen von der Leyen, bir soru üzerine, AB Konseyinin de desteğini alacağına inandığını kaydetti.

AP'NİN DUYURDUĞU KESİN OLMAYAN SONUÇLAR

AP'nin kendisinin duyurduğu resmi olmayan sonra sonuçlara göre, EPP 189, S&D 135, RE 80, Yeşiller 52, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 72, aşırı sağcı partileri buluşturan Kimlik ve Demokrasi (ID) 58 ve Sol grup 36 sandalye kazandı.

Resmi sonuçların yarın açıklanması planlanıyor.

Sonrasında AP'ye girebilen partilerin yeni siyasi grupları oluşturmaya ve ardından AB Komisyonunun yeni başkanının seçimi amacıyla görüşmelere başlaması bekleniyor. AB ülkelerinin liderleri 17 Haziran'da gayri resmi bir zirvede bir araya gelerek, AB Komisyonu Başkanlığı için aday üzerinde karar verecek. Ardından bu aday, AP'nin onayını alması gerekecek.

AP'nin ilk genel kurul oturumu 16 Temmuz'da yapılacak ve yeni yasama dönemi başlamış olacak. Konsey başkanı da dahil olmak üzere AB'nin yeni yönetiminin tümüyle belli olması ise aralık ayını bulacak.


Erdoğan, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ile görüşecekÖnceki Haber

Erdoğan, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ile...

MHP’li Özdemir: Avrupa ‘ortak ordu’ yerine ‘kamplaşacak’Sonraki Haber

MHP’li Özdemir: Avrupa ‘ortak ordu’ yeri...

Başka haber bulunmuyor!