Yeni yargı paketi suçluları caydırır mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni yargı paketi suçluları caydırır mı?
Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni ceza infaz yasasıyla ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken, yeni düzenlemenin suçlular üzerinde ne derece etkili olup olmayacağı konuşulmaya devam ediliyor. Yeni düzenleme suçluları caydırmaya yetecek mi? MHP’nin önerisiyle gündeme gelen af sicilinde son durum ne? Detaylar haberimizde..

Af yasası olarak isimlendirilen ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken, yeni düzenlemenin suçlular üzerinde ne derece etkili olup olmayacağı konuşulmaya devam ediliyor. Genel bir af niteliğinde olmayacak olan yeni düzenlemeye göre, cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak ve bir ay hapis cezası alan biri bile belirli bir süre cezaevinde kalacak.

Bununla birlikte, belirli suçlardan hüküm giymiş olan kişilerin içeride bulunma sürelerinde de değişiklikler yapılacak. Bu değişiklik ile birlikte belirlenen süreyi tamamlamış olanlar daha erken tahliye olabilecekler. Ayrıca yeni yasaya göre, hükümlülerin bazıları sabah işte olacak ve akşam cezasını çekmek için cezaevinde bulunacak ya da hafta içi normal hayatını sürdürüp hafta sonunun cezaevinde geçirecek gibi düzenlemelerde mevcut.

ALTERNATİF İNFAZ YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLİYOR

Cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için hazırlanan infaz indirimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yeni bir toplantı yapıldı ve toplantıda alternatif ceza infazları üzerinde duruldu. Bu alternatifler arasında, evde infaz, geceleyin infaz gibi yeni sistemler üzerinde duruldu. Ayrıca yaşlılar ve doğum yapan kadınların ceza infaz yöntemlerinde değişiklikler yapılması öngörüldü. Yeni düzenlemeye göre, evde infazın kapsamının genişletileceği bildirildi.

CEZASIZLIK ALGISI SONA ERECEK

Yapılacak yeni düzenleme ile kamuoyu nezdinde rahatsızlık yaratan cezasızlık algısı sona erecek. Şu anki infaz yasasında bulunan, ‘’cezayı erteleme’’ ve ‘’paraya çevirme’’ gibi durumlar ortacan kaldırılacak. Bir ay hapis cezası alan biri bile cezasının bir bölümünü çekmek için hapse girecek.Mevcut sistemde 18 ayın altında ceza alan biri cezaevine hiç girmiyordu. Çünkü 18 ay cezanın infazı yani 2/3’ü 1 yıl olarak hesaplanıyordu. Bu sürede denetimli serbestlik kapsamına girdiği için bu kişiler cezaevine hiç girmiyordu. Yeni düzenleme ile bu sistem de sona eriyor.

YARI YARIYA İNFAZ NEDİR?

Öte yandan yeni sisteme göre, mahkemeler de verilen cezaların yalnızca yüzde 50’sinin cezaevlerinde geçirilmesi öngörülüyor. Geri kalan diğer yüzde 50’sinin denetimli serbestlik şeklinde olması planlanıyor. Örnek vermek gerekirse; mahkemece 10 yıl hapse mahkum edilen bir suçlunun cezasının infazı 5 yıl olacak. Bu 5 yılın 4 yılı cezaevinde geçirildikten sonra hükümlü iyi halli ise, denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilecek. Yani 10 yıl ceza alan bir kişi iyi halli olması durumunda cezaevinde toplamda 4 yıl geçirecek. Mevcut sistemde 10 yıl ceza alan biri 5 yıl 8 ay cezaevinde kalıyordu.

Elbette bu durum tüm cezaları kapsamayacak. Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile tekrar suç işleyenler yarı yarıya infaz kapsamı dışında kalacak.

MHP’NİN ‘SİCİL AFFI’ TALEBİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Ekonomik kriz nedeniyle kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı ve batık kredi miktarı her geçen gün artarken, bankaların kara listesine düşen on binlerce borçluya yönelik af talebi iktidar ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’den geldi. Ancak bu sicil affı meselesinin, yeni ceza infaz yasası henüz anlaşılamamışken ve eleştirilerin odağındayken gelmiş olması yeni tartışmaların kapısını araladı.

MHP’nin dar boğazda olan vatandaşları düşünerek getirtmek istediği sicil affı, eğer bir sınırlama olmaz ise çok sayıda suçlunun ekmeğine sağ sürebilecek nitelikte. Bilindiği üzere son yıllarda, temassız kart dolandırıcılıkları, kaçak iddia üzerinden al sat yapan hesaplar ciddi oranda arttı. Eğer bu sicil affı meselesinde bir sınırlandırma olmaz ise, bankalar üzerinden yapılan bu dolandırıcılıklarda ciddi bir artış gözlemlenebilir. Ayrıca bu işi meslek edinmiş dolandırıcılar serbest kalabilir.

YENİ AF YASASI SUÇLULARI CAYDIRIR MI?

Bununla birlikte yeni yasanın şuanki infaz yasasına göre daha esnek bir hal alacak olması suçlular üzerinde olumlu-olumsuz nasıl etki sağlayacağı henüz belirlenebilmiş değil. Halkın bir kesimi bu durumun suçluluların normal hayattan kopmaması ve ayrıştırılmaması için başarılı bir yöntem olabileceğini savunurken bir diğer kesim ise, suçluların önünü açacağını düşünüyor.

Oldukça yakın bir zaman önce evinin önünde canice katledilen Ceren Özdemir’i hatırladığımızda, ruh sağlığı yerinde olmayan ve suç işlemeye meyilli olan suçluların halk arasına daha erken karışacak olması insanları tedirgin ediyor. Hükümet bu esneklikten her suçlunun yararlanamayacağının altını çiziyor. Ancak suçluların ruh sağlığının ne derece elverişli olduğu ya da iyi hal denilen hallerin içeriğinin neler olduğunun eskiye nazaran daha açık ve net şekilde belirlenmesi gerekiyor.

Ceza infazının düşürülmesi suçluların, artık daha kolay suç işlemesi ve alacağı cezadan korkmayarak cesaretlenmesi anlamına gelmemeli. Hükümetin bu kapsamda ne gibi önlemler aldığı henüz bilinmiyor ancak suçluların caydırılması ve toplum huzuru için çeşitli önlemlerin alınmış olması gerekiyor. Aksi halde yeni yargı değişikliği, suç oranlarının artacağı ve suçluların suç işlemekten korkmayacağı bir sürecin başlangıcı olur. 


haber ve kaynak: https://www.intell4.com/hava-kirliligi-neden-ve-nasil-ortaya-cikiyor-haber-184250


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

5 Yıl ceza indirimi yapılacak! Yeni infaz düzenlemesi ile af yasası genişletiliyorSonraki Haber

5 Yıl ceza indirimi yapılacak! Yeni infa...

Başka haber bulunmuyor!