Mustafa TURAN

Mustafa TURAN

Mail: mustafaturan3000@hotmail.com

10-14 Ağustos

10-14 Ağustos

Geçen yazımda geçen hafta ile ilgili beklentimi yazarken borsa 1160 üzerinde birkaç gün kapanış yapmaz ise yönü aşağı olur demiştim. Öylede oldu, endeks 1060 kapattı. Üstelik Amerikan Dji ve Alman Dax endeksine rağmen. Çünkü her ikisi de pozitif bir hafta geçirdiler. Borsa haberler ile aynı yönde paralel hareket etmiyor ise bu durum borsanın mevcut gidişatı devam ettireceğine bir işaret olarak kabul edilir. Aynı şekilde benzer borsalar ile paralel hareket etmiyorsa mevcut yönün devam edeceğine işaret olarak kabul edilir.

Yine aynı şekilde Maliye ve Hazine Bakanı Sayın Berat Albayrak ‘ın elindeki enstrümanlarının azaldığını ima etmiştim. Buda maalesef kendini gösterdi. Özellikle enflasyon rakamının açıklanması ile beraber Amerikan Doları sert yukarı hareket ederken Borsada sert aşağı döndü. Banka yöneticileri ile yapılan istişare toplantısı kısmen sonuç verdi. Ancak bunun yeterli olacağı kanaatinde değilim. Daha önceki krizlerde olduğu gibi Merkez Bankası piyasanın ateşini söndürmek istiyorsa son çare olarak faizleri yükseltmek zorunda kalacak. Aksi takdirde Dolarda yön yukarı, Borsada yön aşağı devam eder. Bunun dışında cuma günü borsamız kısmen bir düzeltme yaptı. Ancak bu düzeltme yönün yukarı döndüğü anlamına gelmez. Borsada düşüş durdu ve yön yukarı döndü denilebilmesi için endeksin birkaç gün 1093 üzerinde kapanış yapması ile düşüş kanalının kırıldığını görmemiz lazım. Aksi takdirde yön aşağı devam eder. Bu tür zamanlarda borsada teknik analiz kadar haber akışı ve etkili olan kurumların alacağı kararlar, duruşları ve inandırıcılık oranları çok önemlidir.

Amerikan Doları ile ilgili beklentime gelince… Yukarıda yazdığım hususlarda ilgili kurumların alacağı kararlar doların gidişatını belirleyecektir. Kişisel kanaatim Merkez Bankası Bankacılarla yaptığı toplantıdan sonra yeni uygulamaları ile faiz artışına gitti, fakat bunların yeterli olacağı kanaatinde değilim. Daha ciddi oranlarda faiz artışına gitmezse Dolardaki ateş düşmez ve artmaya devam eder. Dolarda yön aşağı döndü dememiz için 7.040 aşağı kırılması lazım.  Aksi takdirde yönün yukarı olduğu kanaati devam eder.

Altına gelince… Altının iki fiyatı vardır. Lira ve dolar karşısındaki fiyatı. Dolar yükseldiği için Türk Lirası karşısında fiyatı yükseliyor. Bir de dolar karşısında fiyatı yükseldiği için lira karşısında ekstra yükseliyor. Geçen hafta her ikisi de olduğu için altın Türkiye’de ekstra yükseldi. Burada öncelikle bakılması gereken altının dolar karşısındaki fiyatıdır.  Yani ons altın fiyatı... Diğeri zaten kur ile ilgilidir.  Cuma günü Ons altın fiyatındaki yükselişinin durduğunu hatta aşağı döndüğünü görüyorum. Ons altın fiyatının yükselmeye devam etmesi için 2.090ın geçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde yön aşağı devam eder.

Özet olarak önümüzdeki hafta finans piyasalarında kötü gidişatın değişmesi, durması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın alacağı yeni kararlar kritik düzeyde önemli aksi takdirde kötü gidişat devam eder.

Burada ifade edilen görüşler hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir. Kişisel kanaatlerimin kamuoyu ile paylaşılmasıdır.