Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

AB-D EMPERYALİZMİ DOĞU AKDENİZDE İŞ BAŞINDA!!!

Sizlere 14.7.2017 tarihli KIBRISTA; “SIFIR TÜRK ASKERİ, SIFIR GARANTİ” başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü 2010 yılında Doğu Akdeniz’in Levant havzasında 3.450 milyar metreküplük doğal gaz ve 1,7 milyar varillik petrol potansiyelinin keşfedilmesi sonrasında bölgenin önemi arttı. Garantör ülke konumundaki Türkiye’mizin Kıbrıs’taki hakları için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi(GKRY) de ülkemizi saf dışı bırakmak istiyor. Çünkü AB-D emperyalizmi, GKRY’ni kullanarak Doğu Akdeniz’deki Doğal Gaz ve Petrol hazinesini sadece kendisi kullanmak istiyor. Hem de ülkemizin söz konusu alanda yasal hakları olmasına rağmen bizi ve KKTC’yi devre dışı bırakmak amacındalar.

Söz konusu alanda servet niteliğindeki enerji kaynaklarında güzel ülkemizin de hakkı ve yetkisi var. Bu yetki ile Türkiye’nin ve KKTC’nin MEB’i (Münhasır Ekonomik Bölge) olarak takdir edilen alanda ve ada çevresinde doğalgaz arama faaliyeti yapılıyor. Ancak araştırma yapan TPAO’YA ait Fatih sondaj gemisi mürettebatı ve TPAO ile işbirliği yapan şirketlerin 25 çalışanı hakkında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tutuklama kararı çıkardı. Rum yönetiminin çıkardığı tutuklama kararı gemide görevli mürettebatı ve TPAO ile işbirliği yapan şirketlerin 25 yetkilisini kapsıyor. Rumlar ayrıca kararın uluslararası olarak uygulanması için girişimlere başladı (10.6.2019-Yeniçağ).

Ayrıca sizlere 27.7.2010 tarihinde yazdığım, KOSOVA ÖRNEĞİ VE KKTC !!! başlıklı yazımı da sizlere yeniden anımsatmak istedim. Çünkü KKTC’nin hala müstakil bir devlet olarak hiçbir ülke tarafından tanınmadığını ve bu tanınmanın KOSOVA örneğinde olduğu gibi hemen yapılmasının önemini belirtmek isterim. Ne yazık ki hiçbir islam ülkesi de hala KKTC’yi tanımadı.

Umarım bu konuda yetkili yöneticilerimizi de uyarmış olurum ve en kısa zamanda KKTC’nin müstakil bir ülke olarak tanınmasını sağlarlar.

Her şeyin güzel olması dileği ile.

Sevgi ve saygılarımla (25.06.2019)

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın