Prof.Dr.Burcu ARICI

Prof.Dr.Burcu ARICI

Mail: burcuarici@gmail.com

ACNIN ve GÖZYAŞININ DİLİ, DİNİ, IRKI YOKTUR…..

İçimiz yandı kavruldu yine …Elazığ ve Malatya da kaybettik canları.. Masumları..

Günlerdir hepimizin gözü kulağı onlarda ancak, kimse bilemez, hiçbir kamera kaydedemez içlerindeki korkuyu , enkazın altında yaşadıkları paniği.

Bizler bu dondurucu havada sıcak evlerimize izliyoruz olanları… Peki ya onlar…

Haykırmak geliyor içimden neden önlem alınmadı diye… Sürpriz mi oldu bu deprem... Hayır elbette ki, bu kaçıncı.. Biz neden akıllanmıyoruz sizce?

Duyarsız mıyız, umursamıyor muyuz kendi başımıza gelmedi diye, nedir nedeni…

Bir depremi veya herhangi bir doğal afeti önlemek imkansız ancak sağlam binalar ve yaşam alanları inşa ederek canımızı korumak elimizden gelebilecek bir şey…Herhangi bir kötü olayda insanımızın nasıl kenetlendiğini gördük yine..biz birbirini çok seven büyük bir milletiz,sevgi ve merhamet doluyuz ancak unutkanız sanırım..

Bizim neyimiz eksik Batıdan, üstelik hepsinden büyükken yüreğimiz.

Daha  da hazır olmalıyız diye diliyorum bu tip afetlere..

Belediye ve muhtarlıklara sağlam olmayan yapıları bildirerek başlamalıyız önce ve takip edip üstelemeliyiz… Ev alırken veya kiralarken boyası temiz mi diye bakmak yerine sağlam mı diye araştırmalıyız

Minicik çocuklar aileler yok olup gitti yine. Kurtarılanlar için ise  büyük bir travma olacak  ömürleri boyu yaşayacakları… Deprem değil çürük binalardan..Tek sebep bu.

İş ahlakımız da düzelmeli demek ki..Mesela malzeme çalmamalıyız yaptığımız inşaattan ve sağlam raporu vermemeliyiz eğer yetkili bir görevliysek..

Bundan sonrası için ben bunları diliyorum, hepimizin aklını başına alması gerekiyor... Bugün sana yarın ona.. Bana … Yani bize olmaz diye bir şey yok…

Ve bir de…..

Bugünlerde maalesef tüm bu hüznün ve karamsarlığın içinde yüreğimi ısıtan tek bir şey oldu..Canhıraş yardıma koşan insanımız…Hem de tanısın tanımasın…

Az önce haberlerde izledim tırnakları ve elleri parçalanana kadar  toprağı kazıyarak genç bir kadını kurtaran Suriyeli genci…Gözlerim doldu.. Ayrıştırmadan kinlenmeden.. Ötelemeden sevelim birbirimizi hep..

Allah ayırmamış bizi hepimiz onun kullarıyız… Biz insanoğlu kimiz ki ayıracağız insanı insandan…

Vefat eden canlara Allahtan rahmet, hastanede yatanlara şifa diliyorum…

Hepinize saygı ve sevgilerimle

Prof.Dr Burcu Arıcı