haberanaliz
Abdullah AYAN

Abdullah AYAN

Mail: aayan@gmail.com

Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şans..

Bir önceki makalede; bilim insanı, düşünür ve hepsinden önemlisi bin beş yüz yıl denizcilere şiirleriyle pusula görevi yapmış Gökbilimci Aratos' u anlatmaya çalışmıştım.

Aratos döneminin diğer bilim insanlarından farklı olarak, eserleri Latinceye çevrilerek ölümsüzleşen, bugün bile gök bilim alanında çizimlerine ve şiirsel anlatımlarına başvurulan tüm takımyıldızlarını günümüze şaşılacak doğrulukta yansıtan biri.

O kadar ki, NASA ayda keşfettiği en büyük kratere onun adını verir.

Öykünün Mersin' i ilgilendiren yanına gelince..

Yaşadığı dönemde tüm insanlar gibi doğduğu yerle anılır ve Aratos Soli' lidir..

Günümüzde Mezitli' ye ve Roma döneminde Pompeipolis' e ev sahipliği yapan topraklar üzerinde, adını güneşten alan kentlidir Aratos..

Son yıllara kadar mezarının Makedonya' daki Pella antik kentinde olduğu tahmin ediliyordu. Ancak son gelişmeler ve Pompeipolis' te yapılan kazılar bambaşka ufuklar açtı.

Bugün Soli' de doğan ve Tarsus, Makedonya, Antakya, İskenderiye gibi yaşadığı döneme damgasını vurmuş kentlerde yaşayan Aratos' un sonunda ölüme yatmak üzere doğduğu topraklara döndüğü ve mezarının Pompeipolis harabelerinde yer aldığı çok güçlü bir ihtimal..

Pompeipolis kazılarına yıllardır başkanlık yapan Prof. Remzi Yağcı' ya göre, son iki yıllık çalışmalar artık mezarına gelip dayanmış bulunuyor.

Kazılar mezar alanına yaklaştığında, araştırma ekibinin karşısına özel mülkiyetli arazi sorunu çıkıyor ve gerekli kamulaştırmalar yapılamadığı için mezar yeri olarak belirlenen alana girilemiyordu.

'Bu nasıl olur?' sorusunu duyar gibiyim.

Mersin' i tüm dünya gündemine oturtacak, arkeolojik zenginlik adına kaderini değiştirip, ilgi odağı haline getirecek altın fırsatı yaratacak keşif böylesine akla, mantığa ziyan bir gerekçeyle her yıl bir sonraki döneme ertelenip duruyordu.

Ancak son bir ayda bana bu makaleyi yazdıracak çok önemli bir gelişme yaşandı.

Konuyu seçildiği günden beri ısrarla takip eden, tüm kapıları zorlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan sonunda mezarın olduğu tahmin edilen arazinin sahibini ikna etti.

Arkeoloji ekibinin istediği alan yasal işlemler hızla tamamlanıp Mezitli Belediyesi uhdesine geçecek.

Hızlanan keşif heyecanı bununla da kalmıyor.

Ege Üniversitesi bünyesinde öğretim üyesi olan ve sadece yaz döneminde gelip 1-2 aylık çalışmalar yapan Yağcı ve ekibinin yerine büyük olasılıkla Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden bir ekip üstlenecek bundan sonraki kazıları..

Durum öyle olunca çalışmalar tüm yıla yayılabilecek ve Aratos' un mezarı beklenenden daha kısa dönemde gün yüzüne çıkarılacak.

'Dünya mirası' bir keşfin eşiğinde Mersin…

Ancak bunun için devletin bugüne kadar 'dostlar alışverişte görsün' niyetine ayırdığı yıllık ödeneğin dışında dişe dokunur kaynak gerekiyor.

Büyükşehir Belediyesinin başını çekeceği bir oluşum yıllardır kentin kaymağını yiyip, çevresini kirletirken Mersin' e tek kuruşluk desteği çok gören onca sanayi kuruluşu, şirket, holding..

Hem dünya çapında tanıtımlarına inanılmaz katkı yapacak bir keşfe sponsor olacaklar hem de Mersin' e olan borçlarının bir kısmını böylesi kutsal sayılacak bir projeye katkı yaparak ödeyecekler..

Burada tüm kent dinamiklerine büyük rol düşüyor.

Oluşturulacak araştırma havuzuna öncülük etmek ve katkı için tüm kapıları zorlamak..

Unutmayalım, ortaya çıkarılacak Aratos mezarı, sadece arkeolojik anlamda değil, tarihe yolculuk adına da Mersin' e inanılmaz katkıda bulunacak..

Yıllar önce Aratos' u anlatmaya çalıştığım makale 'Ayda adı var, Mersin' de varlığı bilinmiyor'(*), (**) başlığını taşıyordu..

Yakında, çok yakında ortaya çıkacak mezarıyla birlikte tüm dünyanın ilgisi sayesinde her Mersinlinin Aratos adını hafızasına kazıyacağı günlerin eşiğindeyiz…

Hadi bakalım son adımı atmaya, Aratos' u keşif yolculuğuna…

* https://abdullahayan.wordpress.com/2009/09/28/aratos…-ayda-adi-var-mersin’-de-varligi-bilinmiyor…/

**https://abdullahayan.wordpress.com/2011/01/25/aratos…-ayda-adi-var-mersin’-de-varligi-bilinmiyor…-2/

Yorum Yazın