Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

AVRUPA ÜLKELERİ YAZ SAATİNDEN, KIŞ SAATİNE GEÇTİLER !!!

Değerli Arkadaşlar,

3 yıldır devam eden yaz saatinin, kışında uygulanması sonucu güzel ülkemizde evlatlarımızın güncel yaşamı değişmekte ve halkımız da enerji tüketimi konusunda zarara uğramaktadır. Örneğin;

  • Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) resmi verilerinde, ortaya çıkan fazla tüketim nedeniyle, elektrik üretim şirketleri daha fazla üretip satmış. Böylece dağıtım şirketleri de daha fazla elektrik satmış; üreticiler ve dağıtım şirketleri kâr etmiş. Yani sürekli yaz saati uygulaması herkese zarar; sadece şirketler kazanmış. Resmi verilere göre 2016-2017 kış döneminde, elektrik tüketiminde 7.1 milyar kilovat saatlik artış yaşanmış (27.10.2017)
  • Kalıcı yaz saati uygulaması doğalgazda da faturayı katladı. Hava daha karanlıkken kalkan yurttaşlar, çocukları okula gönderirken evi ısıtmak için daha fazla doğalgaz faturası ödemek durumunda kaldı. 2016 Kasım ayındaki kişi başı doğalgaz tüketimi 2015’in Kasım ayına göre yaklaşık olarak yüzde 7.6 artarak 59 stdm3 olarak gerçekleşti. 2016 Aralık ayındaki kişi başı doğalgaz tüketimi 2015’in Aralık ayına göre yüzde 2 artarak 75 stdm3’e çıktı. 2017 Ocak’ta kişi başı doğalgaz tüketimi 2016’nın aynı ayına göre yüzde 11 artarak 80 stdm3’e yükselirken şubat ayındaki tüketim yüzde 25 artış göstererek 67 stdm3’e fırladı. Mart 2017’de ise kişi başı doğalgaz tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 artı (8.10.2017-Cumhuriyet)
  • Bu artışların 2017-2018 ve 2018-2019 kış dönemlerinde de oluştuğunu ve fiyat artışlarını dikkate aldığımızda, halkımızın zararının giderek daha çoğaldığını bilgilerinize sunmak isterim.

Değerli arkadaşlar,

Avrupa ülkelerinde ise kış saati uygulamasının başlaması nedeniyle 27-Ekim sabaha karşı 03.00'te saatler bir saat geri alındı. Almanya da dahil çok sayıdaki Avrupa ülkesiyle Türkiye arasındaki saat farkı ikiye çıktı. İngiltere ile Türkiye arasında ise 3 saat fark olacak. Türkiye, 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yaz ve kış saati uygulamasına son vermişti. Avrupa ülkelerinde, 1980 yılından bu yana aralıksız olarak yaz ve kış saati uygulaması yapılıyor. Amaç, gün ışığından daha fazla yararlanıp enerji tasarrufu sağlamak. (Kaynak: TRT Haber - 27.10.2019)

Avrupa ile ticaret yapan ve turizm işleri nedeniyle seyahat eden vatandaşlarımızda aradaki saat farkları nedeniyle, güncel uyumlarda büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Ayrıca Avrupa Spor Karşılaşmalarının saatleri de TV lerde izleyenler için oldukça geç saatlerde, neredeyse gece yarısı oluşuyor. Hele hele İngilteredeki özel Spor karşılaşmalarını izlemek bizleri de uykusuz bırakıyor.

Yöneticilerimiz ve danışmanları, bu uyarılarımızı dikkate alır ve özellikle enerji tasarrufu yapılması gereken bu dönemde, evlatlarımız ve de torunlarımızın erken saatlerde kalkıp, yollara düşmesi nedeniyle güncel yaşamlarında oluşan stresin azaltılmasını da sağlarlar. Ayrıca bu saatlerde artan trafik yoğunluğu nedeniyle de kazalar oluşmaktadır. Umarım en kısa zamanda güzel ülkemizde de kış saatine dönülür. Kazanan saygıdeğer halkımız ve güzel ülkemiz olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla (30.10.2019).

 Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın