Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

BARIŞ PINARI HAREKATI

Sizlere 5 yıl önce 28.11.2014 de yazdığım SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM (23) başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü aşağıda dile getirmiş olduğum sorunlarımızla, güneydoğumuzda AB-D emperyalizmi tarafından organize edilen İŞİD ile ABD-PYD ilişkilerini ve onlara destek verenleri vurgulamıştım.

Geçen 5 yıl sonunda, BOP projesi ile Suriye’nin doğusunu işgal eden ABD, SGD ile burada 26 üs kurdu. Bu üsler yardımı ile Suriye’de bir Kürt devleti de kurulması için uğraşıyor. Böylece güzel ülkemizi de tehdit altında bırakıyor. Bu oluşuma oldukça geç te kalmış olsak, şimdi BARIŞ PINARI harekatı ile tepki veriyoruz. Keşke bu harekatı bu kadar üs kurulmadan önce yapabilseydik !!!

Bu harekat sürecinde bizleri kontrol altında tutabilmek için ABD başkanı tarafından, gerektiğinde güzel ülkemizde bir ekonomik kaos ortamı yaratabileceklerini içeren tehdit açıklaması da yaptılar.

Umarım güzel ülkemizi, yıllardır Sağcı-Solcu, Türk-Kürt diye bölmek, parçalamak ve yok etmek isteyen AB-D emperyalizmine karşı; ulusal birlikteliğimizi pekiştirip, güç birliği yapar, harekatımızı da zaferle sonlandırırız.

Sevgi ve saygılarımla.

Daha önceki SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM başlıklı yazılarımda birçok sorunumuzu dile getirmiş ve

Şimdi bu olayları ve sorunları oluşturan etmenleri düşünelim;

 • Neden ve niçin ve de hangi amaçla bu sorunlar karşımıza çıkıyor?
 • Bu sorunlara verilen tepkiler ve üretilen çözümler uygun mu?
 • Bu ortamda, bu çözümlerin dışında daha neler yapılabilir?
 • Daha uygun ve daha akılcı çözümler için kimlerle iş birliği yapılabilir?

diye sormuştum. Ne yazık ki bırakın sorunlarımıza ulusal çözümler üretmeyi, sadece sonuçlarla ilgilenip sorunların esas nedenleri de araştırılmamaktadır.

Güzel ülkemizde arka arkaya seçim dönemleri yaşanıyor. Bu süreçte iktidar paylaşımı için yöneticilerimiz sadece seçimleri düşünmekte, iç ve dış sorunlarımızla gereğince ilgilenemiyorlar. Bu sırada oluşan ekonomik ve siyası kaos halkımızı üzmekte ve bıktırmaktadır.

Yöneticilerimiz ve danışmanları geçmişten ders almasını bilmediği için tüm halkımız boşu boşuna stress altında kalıyor. Kişiler gelip geçicidir, kurumlar ise kalıcıdır. O nedenle kurumlarımızı korumalıyız. Ayrıca yasama, yürütme ve yargının birbirine saygısı yıpratılmamalı, birbirinden bağımsız ve bağlantısız çalışması sağlanmalıdır. En önemlisi, bağımsız ve tarafsız yargının, herkesin güvencesi olduğu unutulmamalıdır.

Bu aşamada, dünyamız büyük bir ekonomik sarsıntı geçirirken, güzel ülkemizin de hem içte hem de dışta birçok önemli sorunu var ve halkımız ulusal çıkarlarımıza uygun çözümler bekliyor. Örneğin;

 • ERMENİSTAN: Türkiye bize 6 kentini versin! Ermeni Taşnak Partisi, sözde Ermeni soykırımının 100. Yıldönümünün arifesinde, ABD’nin Montebello şehrinde yapılan toplantıda, geçmişten bugüne gelen problemlerin çözümü için Türkiyeden Van, Bitlis, Erzurum, Trabzon, Kars ve Ardahan’ın Ermenistana verilmesini istedi (1.11.2014-Sözcü).
 • YARGITAY HAKİMİ BİR YILDA 900 DAVA DOSYASI İNCELİYOR. İş yükünün azaltılması için 2019’da daire ve üye sayısının arttığı Yargıtay da değişen bir şey olmadı. Bir tetkik hakimi, günde ortalama en az 3 dosyaya bakıyor (7.10.2014-Sözcü).
 • RUMLAR MÜZAKERE MASASINDAN KALKTI. Kıbrıs barış görüşmelerinde doğal gaz krizi patlak verdi. Rum lider Anastasiadis, Türkiye’nin sondaj çalışmalarını izlemek üzere bölgeye gemi göndermesini gerekçe göstererek, Atinanın da desteği ile barış müzakerelerini askıya aldıklarını duyurdu (8.10.2014-Milliyet).
 • RUMLAR, KIBRISIN uni İSTİYOR. Güney Kıbrıs son müzakerelerde Türk’lere bugüne kadar haritaların gerisinde bir teklif sundu. Adanın %’i Türklere verilirken, mevcut durumda bu oran 6 ve de Annan Planında ise )’du (3.11.2014-Milliyet).
 • BARIŞ SÜRECİ BİTTİ, YATIRIMLAR DURDU. IŞİD’in Kobaniye saldırmasının ardından sınırda inşaatı süren fabrika yatırımları askıya alındı. Bazı tesisler de üretime ara vermek zorunda kaldı (12.10.2014-Sözcü).
 • SURİYEYE AYDA 1000 CİHATCI. ABD’nin IŞİD’e hava bombardımanına rağmen Suriye’ye ayda 1000 cihatçı giriş yapıyor. 80 ülkeden gelen 15-16 bin cihatçı sayısının daha da artması bekleniyor (12.11.2014-Cumhuriyet)
 • TÜRKİYEYİ DE VURABİLİRLER. Türkiye’de eğitim ve donatım alanların, gelecekte ISİD’e katılamayacağının garantisi yok (13.10.2014-Cumhuriyet)..
 • NAYLON TEZKERE… 1.Mart.2003 tezkeresinin kara kutusu Em. Büyükelçi Deniz Bölükbaşı yenisini değerlendirdi: Türkiye kaç gündür yanıyor. Onlarca ölü, yaralı, bin küsür de gözaltı var. Ne oldu da birisi düğmeye bastı? Üç gün içinde Türkiye’de bu toplumsal karışıklıklar nasıl başladı? Çözemiyorum ama bu gelişmeler bana çok garip geliyor (12.10.2014-Cumhuriyet).
 • PYD: Amerika ile tam 2 yıldır görüşüyoruz. PKK’nın Suriye’deki uzantısının sözcüsü ”Washington Türkiye’yi üzmemek için görüşmeleri gizli tuttu…” dedi (20.10.2014-Sözcü).
 • SINIRDA YİNE OLAY. Suruç’ta aralarında HDP’li Tuğluk’unda bulunduğu grup sınırı geçmek istedi ve müdahale eden askerlere taş atarak saldırdı (7.11.2014-Sözcü)..
 • İNGİLTERENİN BOŞ VAATLERİ İLE GÜNÜMÜZÜN KAOS HARİTASI ÇİZİLDİ. Birinci Dünya Savaşında İngiltere ve Fransa arasında yapılan “Sykes-Picot” adlı gizli anlaşma ile Osmanlının dağılımından sonra Ortadoğuda Lübnan, İsrail, Suriye, Ürdün ve Irak ülkeleri doğmuştu. Osmanlıya karşı ayaklanmaları karşılığında bu ülkelerin doğması sağlandı (17.10.2014-Milliyet).
 • SOPADAN SONRA HALILI MESAJ. Obama, 2 yıl önce dönemin Başbakanı Erdoğan’la Suriye meselesini görüşürken elinde beyzbol sopalı poz vermişti. Amerika şimdi de Ermeni soykırımını temsil ettiği iddia edilen “Gazir halısını” sergileyecekmiş (17.10.2014-Milliyet).
 • EN ZAYIF HALKA, TÜRKİYE. Cisco’nun 2014 yarıyıl Güvenlik raporu, Türkiye’nin siber güvenlikte zayıf olduğunu gözler önüne serdi (6.10.2014-Cumhuriyet).
 • DİNLEMEK, CASUSLUK OYUNUN GEREĞİ. Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew BRYZA, Washington’un Ankara’yı dinlemesini haklı görüyor (12.10.2014-Cumhuriyet).
 • ALMANYANIN KULAĞI 38 YILDIR TÜRKİYEDE. Alman dergisi Focus, Berlin-Ankara hattındaki dinleme krizi ile ilgili çarpıcı bir iddiaya yer verdi. Derginin kaynaklarına göre, Almanya hükümeti 1976 da sağ-sol çatışmaları nedeniyle Türkiyeyi izleme kararı almış (24.8.2014-Milliyet).
 • KÜRTLERİ ALMANLAR EĞİTİYOR. Önce gelişmiş silahları yığdılar, şimdi nasıl kullanılacağını öğretiyorlar (29.9.2014-Sözcü).
 • ALMANYA, İKTİDAR PARTİSİNİN BU ÖNERİSİNİ TARTIŞIYOR: PKK’ya silah gönderelim. Hıristiyan Demokrat ve Birlik Partilerinin Meclis Grup Başkanı CDU’lu Volker Kauder, Almanyanın Kürtleri silahlandırmasının PKK’yı da kapsamasını istedi (17.10.2014-Milliyet).
 • KİBRİT ÇAKSAN BİNALARIN ?’İ YANACAK. Türkiye’de şu anda mevcut binaların sadece ’si yangına karşı güvenli. Son yıllarda denetimden yoksun yapılan mantolama işlemleri de yangına davetiye çıkarıyor. Yangın güvenliği ve denetiminin de itfaiyelerden alınıp ilçe belediyelerine verilmesi denetimleri aksatıyormuş (17.10.2014-Cumhuriyet).
 • EBOLA İÇİN 36 İLDE 45 HASTANE. Sağlık bakanlığının hazırladığı rehberde Ebola şüphesi taşıyanların gideceği 36 ilde 45 hastane belirlendi; riskli bölgelerden yapılan uçuşlar öncesinde yolcuların taramalardan geçirilmesi istendi (17.10.2014-Milliyet).
 • ÖLÜMÜNE BİRİNCİYİZ. Türkiye iş kazası ölüm ve maluliyetlerinde Avrupa’da birinci, Dünyada üçüncü sırada (14.9.2014-Cumhuriyet).
 • 12 YILDA 14.000 İŞ CİNAYETİ. Kar hırsının dizginlenemediği ve caydırıcı önlemlerin alınmadığı ülkemizde, yaşanan iş kazalarında her yıl ortalama 1225 emekçi hayatını kaybetmiş (28.9.2014-Cumhuriyet).
 • DENETİM ZAAFİYETİ. Türkiye’de “İş cinayetlerine” her gün yenileri eklenirken, Çalışma Bakanlığı 12 milyon 287 bin işçinin çalıştığı işyerlerini, 2899 müfettişle denetlemeye çalışıyormuş (12.11.2014-Cumhuriyet).
 • AB’DEN MANİDAR FON. Yolsuzluğu önlemek için kendi ülkesinde çalışana 500.000 Euro destek vereceklermiş (18.8.2014-Sözcü).
 • YOLSUZLUK ÖLDÜRÜYOR. ABD’deki yolsuzluk karşıtı One adlı örgütün hazırladığı rapora göre yolsuzluk her yıl fakir ülkelerden 1 trilyon dolar çalıyormuş. Hükümetlerde yolsuzluklar yüzünden temel ihtiyaçları karşılayamazken yılda 3,6 milyon kişi yaşamını yitiriyormuş (8.9.2014-Cumhuriyet).
 • TARLAYA SICAK SU, SAATE ELEKTROŞOK !!! Güneydoğuda kaçak elektrik azalacağına, artıyor. Bazı çiftçiler tarlayı kaçak elektrikle ısıttığı suyla sularken, bazı fabrikalar saati şoklayıp 250.000.- TL’lik elektriği bedavaya getiriyormuş. Kayıp-kaçak oranı ’lere varmış. (3.10.2014-Milliyet).
 • SUUDİ ARABİSTAN VE MISIR ALEYHTE ÇALIŞTI. Türkiye’nin Güvenlik Konseyinde geçici üyelik seçiminde 60 oyda kalması tartışılıyor. Newsweek’e göre Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yunanistan Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yürütmüş (18.10.2014-Milliyet).
 • ATATÜRKSÜZ ÇAĞDAŞLIK HAYAL. ABD’deki Yahudi kuruluşu AJC’nin Uluslararası Koordinatörü Isaacson’dan önemli mesajlar: Göründüğü kadarıyla Türkiye’de Atatürk ilke ve devrimlerinden geriye gidilmesi eğilimi var. Bu çok ciddi bir endişe kaynağı. Türkiye, Atatürk ilke ve devrimlerinden vazgeçerse başka bir çağa düşer (2.11.2014-Cumhuriyet).

Demokratik ve çağdaş yaşama kavuşmak kolay değildir. Hele de laik bir demokraside barış içinde yaşamak herkese nasip olmuyor. 53 tane İslam ülkesi içinde tek Laik ve demokratik ülke olarak, tüm dünyaya örnek olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim. Yüce önderimiz ve kurucu liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüze ne kadar şükran borçluyuz.

Umarım sizlerde, yukarıdaki uyarı ve önerilerime ekleyecek, geliştirecek ve de ulusal çıkarlarımız doğrultusunda çözecek, yeni öneriler üretebilirsiniz. Emeklerinizin boşa gitmeyeceğine eminim. Çünkü kazanan güzel ülkemiz, ulusal birlikteliğimiz ve Türk Milleti olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla (28.11.2014).

Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın