Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

BARIS PINARINA KARSI CIKAN ULKELER ve AB-D EMPERYALIZMI !!!

25.8.2019 tarihli SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM (37) !!! başlıklı yazımı yeniden sizlere anımsatmak istedim. Çünkü AB-D emperyalizminin BOP projesi hala devam ediyor. Güzel ülkemizi, Kuzey Suriye’de BARIŞ PINARI harekatını yapmaya zorlayan AB-D emperyalizminin orta doğuda yüzyıllardır organize ettiği eylemlerini de vurgulamak istedim.

 

Çünkü BARIŞ PINARI harekatımıza, elbirliği ile karşı çıkan ve bildiri yayınlayan orta doğu ülkelerinin bayraklarını da, yaklaşık 100 yıl önce bize karşı kin ve nefret üretmek için kara bantla dizany ettiler. Yani o ülkelerin halkı, her bayrağına baktıklarında onların ülkemize karşı kin ve nefret üretmeleri için beyinlerinin yıkanmalarını sağladılar. Ayrıca onların yöneticilerini de yıllardır AB-D emperyalizminin başkentlerinde eğittiler ve bu günler için yetiştirdiler.

 

Bu sorunları iyi algılamak ve çözümler üretebilmek için yüce önderimizin 1920 de yaptığı yorumu sizlere yeniden anımsatmak isterim:

ATATÜRK’TEN ORTADOĞU DERSİ: “Aynı emperyalist devletler aynı derecede şiddetle Türk’ün de, Arap’ın da, Irak’ın da, Anadolu’nun da, Suriye’nin de düşmanlarıdır. Şu halde Anadolunun, Irakın, Suriyenin hayatı ve menfaatleri pek sıkı bir tarzda birleşmiş bulunuyor. Demek oluyor ki, Türklerle; Iraklılar ve Suriyeliler arasında sıkı bir dostluk ve uyum siyaseti gerekir.” (Hakimiyet-i Milliye, 26.7.1920).

 

Umarım sizlerde güzel ülkemizin mutlu geleceği için kaygı ve uyarılarıma ekleyecek, geliştirecek ve de ulusal çıkarlarımız doğrultusunda çözecek, yeni öneriler üretebilirsiniz. Emeklerinizin boşa gitmeyeceğine eminim. Çünkü kazanan güzel ülkemiz, ulusal birlikteliğimiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.

 

Sevgi ve saygılarımla (14.10.2019).

 Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın