Özer RAVANOĞLU

Özer RAVANOĞLU

Mail: ozerravanoglu@gmail.com

BİR YILDÖNÜMÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Bu gün 27. Mayıs askeri darbesinin yıldönümü. Adalet adına işlenen cinayetlerin yıl dönümü. Yüz karası olayların hatırlandığı gün. 27.Mayıs.1960 olaylarını gören ve yaşayan bir insan olarak bazı şeyleri hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu kara günlerle alakalı elbette bu gün birçok olay dile gelecek. Madur olan insanların başında elbette çok çeşitli işkencelere tabi tutulan Başvekil Adnan Menderes olacak, bunda hiç şüphe yok ama ikinci planda kalıp da unutulan bir insandan bahsetmek istiyorum. Her hatırladığımda gözlerimin yaşardığını hissettiğim bu kişi Konya Valisi Cemil Keleşoğludur. Askeri Darbe gerçekleşince Konya Valisi olan Cemil Bey’de tutuklanır. Yassı adada karşılaştığı olaylar onu çok üzer. Hiçbir suçu olmayan insanların karşılaştığı hakaretlerden anlar ki bu adamlar mahkemeleri daha başlamadan kararlarını vermişlerdir. Yapılacak bir şey yoktur. Bu zalim adamlar kararlarını çoktan vermişler, tatbik için zamanını beklemektedir.
Mahkemeler başladıktan sonra kendisinin de on beş yılla yargılanacağını öğrenince çocuklarını endişe etmeye başladı. Eğer on beş seneye mahkum olursa meslekten ihraç edilecekti. Kendisi on beş yıl ceza evinde olacak meslekten ihraç edildiği için çocuklarına da emekli maaşı bağlanmayacaktı. Karısının ve iki çocuğunun sefalete düşme ihtimali onun uykularını kaçırıyordu. Ama mahkumiyet gerçekleşmeden ölürse çocuklarına maaş bağlanması mümkün olabilirdi. Aldığı karar neticesinde endişeleri yok oldu, yüzüne huzur geldi.

O günleri Rahmetli Konya valisi ile birlikte yaşayan bir demokrat partili Samed Ağaoğlunun yazdıkları: Cemil Keleşoğlu “Mahkûm olacak ve onlar aç kalacaklar. Bu sonucu önlemenin tek çıkar yolu, tek çaresi mahkûm olmamaktır. Fakat her şey hazırlanmış. Suç, kanun, mahkeme, her şey hazırlanmış. Mahkûm olmamak mümkün değil. Hızla zayıflıyor, yüzü her gün biraz daha sararıyor. Hemen hemen hiç kimse ile konuşmuyor. Ve bir gece mahkûm olmamanın yolunu buluyor, içinden bir ses önce korka korka, sonra daha cesaretle fısıldıyor: ‘Mahkemeler başlamadan ölürsen mahkum olamazsın, devlet hizmet yıllarına göre de karına, çocuklarına emekli aylığı bağlanır.’ Kararını hemen verdi, ölecek karısı ve çocuğu aç kalmayacaktı. Nihayet fikrinin dar geçidinden kararının enginine çıkınca rahat bir nefes aldı. Nasıl, nereden bulduğu bir türlü anlaşılamayan bir jiletle tuvaletin tenha saatlerinde iki bileğini kesti. Onu kendi kanı içinde çoktan ölmüş bulanlar, yüzünü hiçbir gün bu kadar güzel ve huzur içinde görmemişlerdi.”
27 MAYIS DARBESİNİN DİĞER KURBANLARI müteakip yazıda