Prof.Dr.Burcu ARICI

Prof.Dr.Burcu ARICI

Mail: burcuarici@gmail.com

Bugünün hikayesi

Merhaba değerli okurlar..

Dilerim hepiniz iyisinizdir.

Bugün mektup tadında bir yazı ile karşınızdayım.

Uzun zamandır yazamadım çünkü birçok üniversitede bizim üniversitemiz dâhil işler eskisinden daha yoğun bir tempoda sürmekte ve bir yandan yükümlü olduğumuz derslerimizi yapıyoruz. Bildiğiniz gibi ilköğretim okullarında yüz yüze değil online eğitim yapılmakta..Bizim rektörlüğümüzün aldığı karar doğrultusunda da derslerimizi online sürdürüyoruz.

Öğrencilerimizi çok özledik,onlar da bizleri…. Uzaktan elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz gençler için.

Çok zor bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde psikolojimizi sağlam tutmaya gayret ederek Allahın izniyle bugünleri sağlıkla atlatmayı diliyorum hepimize..

Ekonomi başta olmak üzere birçok negatif etken çığ gibi büyüdü..

Bizler de değerli önemli olanın aslında gerçekten değerli olup olmadığını sorgulamaya başladık..

Sorun ettiğimiz birçok şeyin aslında ne kadar önemsiz olduğunu ..tek önemli şeyin sağlık..aile ..yardımlaşma olduğunu anladık.Büyüklerimizi göremedik. Sevdiklerimizle karşılıklı oturup sohbet edemedik ki bu biziler için terapi değerindedir. Hepimizin psikoloğu; arkadaşıdır, komşusudur aslında.

Bu noktada elimizin altında olup ta kıymetini bilemediğimiz çok şey tekrar değer kazandı..

Birçok iş yerinin kapanmış olması veya işlerinin asgari seviyede faaliyette olması, ekonomik zorluk yaşayan insanımızı çaresiz bıraktı. Bir yandan da müthiş bir özveriyle sağlık çalışanlarımızın içinde bulundukları zorluklar ..Onların hakkını ödeyemeyiz..

Devletimizin elinden geleni yaptığını biliyorum..sadece keşke daha zengin bir ülke olabilseydik ve devlet yardımıyla bu süreci daha rahat atlatabilseydi herkes  diye düşünüp duruyorum.

Diğer  ülkelerde durum tam olarak nedir bilmiyorum ama benim ülkemde, bu süreçten  ilk etkilenen şeylerden biri de sanat oldu..özelsanat okulları tatil edildi ki bu yapılması gereken bir şeydi. Ancak birçok müzisyen, ressam, seramik ve heykel sanatçısı işsiz kaldı ve bu insanların çoğu dört yıllık güzel sanatlar fakültesi mezunu. Zaten sanat ülkemizde hep sorunlar yaşarken bu durumda tuz biber oldu..

Sonuç olarak değerli okurlar.. dertleşme tadında olan bu yazımın sonunda diyorum ki…

Bu virüs doğal mı yoksa insan eliyle ortaya atılan bir biyolojik silah mı bilmiyorum, bilmiyoruz.. ama tek bildiğim Allahtan başkası kurtaramaz  bizi…Hepinizi Allaha emanet ediyorum .Ankara dan sevgi ve saygılarımı gönderiyorum..