Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

CANAKKALE ZAFERIMIZ !!!

Yüce önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün 34 yaşında iken bizlere kazandırdığı Çanakkale Savaşı için sizlere 6 yıl önce sunmuş olduğum ANZAKLAR VE ÇANAKKALE ??? başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü AB-D emperyalizminin güzel ülkemizi bölmek ve yok etmek için izlediği vahşi politika aynen devam ediyor.

Umarım yüce önderimizin AB-D emperyalizmine karşı uyguladığı ulusal birlik ve beraberlik stratejisini unutmayız.

Çanakkale savaşının 100. Yılını törenlerle kutladık. Anzaklar da katıldı bu kutlamaya. Ancak 100 yıl önce neden buraya geldiklerini ve binlerce vatan evladını niçin kaybettiklerini sormadılar. Çanakkale neresi, Avusturalya neresi?

Üstelik onları, ülkelerinden gemilere bindirip, Çanakkaleye savaşa getiren İngilizler de katıldı bu kutlamaya. Prens Charles ve oğlu yine bir askeri gemi ile Çanakkaleye gelmiş. Savaş öncesi parası ödendiği halde 2 adet savaş gemisine el koyup, Osmanlıya vermeyen İngilizlerin, hangi amaçla buraya geldiğini anlamamız gerekiyor. Yüzbinlerce evladını kaybeden Anzaklardan ve ülkemizin vatandaşlarından kutlama törenlerinde, İngilizlere bir tepki vermelerini beklerdim. Ne yazık ki hiçbir tepki verilmedi. Yani AB-D emperyalizminin temsilcileri, kendi kirli amaçları için milyonlarca insanın ölmesini içeren projelerine devam edecek.

Sadece Avusturalyada bir tepki olmuş. Milliyet Gazetesinden Melih Aşığın bu günkü köşesinde SCOTT KOVULDU başlıklı haberinde belirttiğine göre; Avusturalyada da Anzak gününde parlak kutlamalar yapılmış. Hükümet, televizyonlar ve basın sürekli bu konuyu işlemiş. İlk bakışta atalarına sahip çıkan barışçı bir ülke manzarası vardı. Ancak bu tantanalı kutlamalar, sosyalistlere göre, militarizmi canlı tutmak, gençlerdeki savaş karşıtı ruhu öldürmek, ülkeyi üçüncü dünya savaşına hazırlamak amaçlıdır. Devlet televizyonu SBS’nin deneyimli spor gazetecisi, Scott McIntire de aynı fikirdedir. O gün savaşı kınayan Tweet’ler atıyor. Örneğin: “Avustralya’nın kavgalı olmadığı bir ülkeyi işgalini yüceltmek, bütün çağdaş değerlere aykırıdır” diyor. Bu tweet 33 bin destekçi buluyor. Ve McIntire aynı gün işinden atılıyor. Ne kadar acı bir son değil mi?

Bizim de emperyalizme karşı kazandığımız Çanakkale savaşını ve onu bizlere kazandıran Yüce Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü hiç biz zaman unutmamamız gerekir. Bu amaçla Çanakkalede yapılan ÇANAKKALE DESTANI TANITIM MERKEZİ için 7.9.2012 de yazmış olduğum makalemi aşağıda sizlere yeniden sunmak istedim.

Umarım tüm yöneticilerimiz ve danışmanları kaygılarımız paylaşır ve en kısa sürede gereğini yaparlar. 100. yılını yaşadığımız Çanakkale zaferinde ve tüm savaşlarda kaybettiğimiz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha anımsayalım. Lütfen onlara gereken saygı ve sevgiyi esirgemeyelim. Işıklar içinde yatsınlar.

NOT:

Değerli Turgut Özakman’ın kaleme aldığı ve emperyalistlere karşı kazandığımız Çanakkale savaşımızı, çok güzel dile getiren DİRİLİŞ kitabını okudum. Yüce önderimizin 34 yaşında koskoca bir orduyu nasıl yönettiğini, bizat cephede çarpışırken göğsüne aldığı şarapnel parçasından, kendi saatinin parçalanması ile nasıl kurtulduğunu ve bu saati, cephede bizzat savaştığını ispatlarcasına Mareşal Liman Von Sanderse hediye eden Mustafa Kemal Atatürkümüzle ne kadar övünsek azdır. Onun, olayları nasıl sezdiğini, hangi önlemleri aldığını ve ordusunu nasıl yönettiğini merak ediyorsanız sizlerin de DİRİLİŞİ okumanızı isterim. Ordumuzu, Almanların emrine veren ve onların insafına terk eden Osmanlının, savaşa girmekle ne kadar büyük hata yaptığını anlayacaksınız. Bu hata sonucu onbinlerce vatan evladı, şehit ve gazi oldu. Onları sevgi ve saygıyla anıyorum.