Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (40) !!!

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan çevre kirlilikleri nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

 • WWF’den KÜRESEL ÇAĞRI: PLASTİK KİRLİLİĞİNİ DURDURUN. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Denizlere her dakika 15.000 kg plastik atığın sızmakta olduğunu bildirdi. Etkili bir engelleme olmadığı takdirde 2030 yılına kadar 104 milyon ton plastiğin daha doğaya karışacağına dikkat çekti (14.3.2019-Cumhuriyet).
 • BALİNANIN KARNINDAN 40 KİLO PLASTİK ÇIKTI. Filipinlerin Davao kentinde ölü bir balina karaya vurdu. Midesinden 40 kilo plastik çıktı ve uzmanlar balinanın yuttuğu plastik atıklardan dolayı öldüğünü açıkladı (19.3.2019-Sözcü).
 • İSVİÇRE MERKEZLİ KURULUŞ AÇIKLADI: TÜRKİYE EN KİRLİ 31’NCİ ÜLKE OLDU. 73 ülkenin yer aldığı hava kirliliği listesinde Bengaldeş 1’nciliğe yerleşti. Onu Pakistan ve Hindistan takip etti. En temiz hava ise İzlanda’da (7.3.2019-Sözcü).
 • HAVA KİRLİLİĞİNDEN 9 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ. Almanya’daki Mainz Üniversitesi’ne göre hava kirliliği geçen yıl 9 milyon kişiyi öldürdü. Bu sayı sigara kaynakli ölümlerden 1,2 milyon daha fazla (14.3.2019-Sözcü).
 • GREENPEACE’TEN AFŞİN KÖMÜRLÜ SANTRALINDA EYLEM: Bu baca ölüm saçıyor. Geeenpeacain açıklamasına göre Afşin’deki kömürlü santrallar bugüne kadar 17.000 erken ölüme neden oldu. Afşin’de yapılması planlanan yeni 6 santralla birlikte bu ölümler 32.000 e çıkacak (12.3.2019-Cumhuriyet).
 • 60 MİLYON ZEHİR SOLUYOR, EN KİRLİSİ İSTANBUL. Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) 2018 hava kirliliği raporuna göre Türkiye’de 45 ildeki 60 milyon yurttaşın yılın 2/3 de kirli hava soluduğu açıklandı. Hava kirliliğinin en yoğun olduğu illerin sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum olduğu belirtildi (13.3.2019-Cumhuriyet).
 • ROTA VİRÜSÜ, OYUNCAKTAN BULAŞIYOR. Çocuklarda ishal, kusma, ateş gibi sorunları tetikleyen rota virüsü okullarda ve kreşlerde salgına yol açabiliyor. Yoğurt, ayran, muz, tuzlu yağsız krakerler tercih edilebilir (9.3.2019-Sözcü).
 • TÜRK FINDIĞINDA KOKARCA TEHLİKESİ. Karadeniz fındığı, Gürcistandan gelen kahverengi kokarca isimli böceğin yarattığı tehlike ile karşı karşıya kaldı. Fındık ihracatçılar birlikleri böcekler ve hastalıklara karşı gereken önlemler alınmadığında kaybın 1 milyar $ olacağını belirttiler (21.3.2019-Sözcü).
 • 2,1 MİLYAR İNSANIN GÜVENLİ İÇME SUYUNA ERİŞİMİ YOK. Dünyada her 10 insandan 3’ünün güvenli içme suyuna erişimi bulunmuyor. 2050 yılına kadar 4 insandan 1’inin de suya erişiminde sorun yaşayacağı öngörülüyor (22.3.2019-Sözcü).
 • TÜRKİYE 11 YIL SONRA SU FAKİRİ ÜLKE OLACAK. Ülkemizde 2030 yılı için nufusun 100 milyon olacağı düşünüldüğünde kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1.120 m3 civarında olacakmış. Şu anda kişi başına düşen yıllık su miktarının 1.519 m3 olduğu düşünüldüğünde su fakirliği geliyor demektir (22.3.2019-Cumhuriyet).
 • TOPRAK SUYA HASRET KALDI. Sebze ve meyve fiyatlarının artmasında, bitirilemeyen sulama projeleri de etkili oldu. 645.000 hektarlık alanı suya kavuşturacak projelerin bazılarının ?’i bitti. Ancak ödeneksizlik yüzünden tamamlanamıyorlar (25.3.2019-Sözcü).

Değerli arkadaşlar,

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, dünyada ve ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının, umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

Özellikle çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

Ayrıca güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır ve de artmaya başladı. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla.(20.4.2019)

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın