Mustafa GÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

Mail: mustafagoktas006@gmail.com

Ekmek üzerindeki kirli oyunlar bozulmalı

Garibanın Ekmeği ile oynamayın. Basın yayın organlarında ‘Ekmeğe zam kapıda, Ekmeğe yüzde 15 zam geliyor, Ankara’da şöyle oldu, İstanbul’da böyle oldu,simit zamlandı’ gibi haberlerin yer aldığını görüyoruz.
Bilsinler ki, Fakir ve fukara halkın tek gıdası haline gelen Ekmek üzerinde oyun oynanmasına izin vermeyeceğiz. Günlerdir bir mücadele veriyoruz. Amacımız şahsi ve fevri bir mücadele değil. Halktan yana, halkın yanında ve toplumun çıkarı için verilen bir mücadele. Halen anlamış değilim. Biz bir yandan kamuoyunu bilinçlendirme ve ekmek de dönen oyunları anlatmaya çalışırken ve bir yandan da ekmekteki hijyeni, uyulması gereken kuralları, Kanun ve yasadan doğan ekmek tebliğindeki yapılacak değişiklikteki vatandaş adına meydana gelecek kayıpları anlatırken, ekmekte zammı düşünmek neyin nesi?
Hani Enflasyon düşmüştü ve hiçbir şeye zam yoktu? Demek ki söylenenler laftan öteye gitmiyor. Fakir fukara halkımızın tek gıdası haline gelen sofradaki ekmeğine göz dikenlere sesleniyorum. Sizde hiç acıma, merhamet duygusu yok mu?
Bu ülkedeki sizin dışınızdaki insanlar ne yer, ne içer düşünmez misiniz?
Biz söyledik, O kadar uyardık ve dikkat çektik. Kimse tınlamadı. Tarım Bakanlığı tebliğdeki bazı değişiklikler ile geçmiş günler ekmekteki gramaj sınırlandırmasını kaldırdı. Böylece fırınlar istediği gramajda ekmek çıkartabiliyor ve satabiliyor. İşte bu serbestlik fiyat denetimini zorlaştırıyor. Bu tebliğe göre 200 gramdan başlamak üzere uygulanan gramaj sınırlaması kaldırılmıştı. Ayrıca ekmek çeşitlerine katılacak diğer tahıllara ilişkin alt ve üst limitler getirilmişti. Kepek, yulaf ekmeklerinde katılabilecek tahıllara üst sınırın getirilmesi, her biri birer tüketici durumunda olan vatandaşımızın korunması açısından önem taşıyordu. Bu tebliğ değişip gramaj sınırlandırması kalkınca, fırıncılar 45-50-60-75-125-275-300-320, vb gramajlarda ekmek üretmeye başladılar. Bu durumda da her biri birer tüketici durumunda olan vatandaşımızın fiyat karşılaştırması yapması oldukça zorlaştı. Ekmekte fiyat ve gramajın genelde illerdeki fırıncılar ve esnaf odaları tarafından belirlendiğinden bundan sonra gramaj ve fiyattaki uygulamanın ve denetimin de bu örgütlere bırakılmış olduğunu bilmemiz gerek.
Bakanlık sadece kalite ve standart denetimi yapıyor. Bu uygulama tüketicilerimizin zararına. Ayrıca şa an piyasada haksız bir rekabete de yol açmıştır. Ekmeğin gramajı, fiyatı ve denetimini üreticilerin esnafın oluşturduğu mesleki teşekküle bırakmak son derece yanlış iştir.
Biz bu hususları daha öncede aktardık. Dedik. Kim dinledi, kim duydu ve kim oralı oldu? Vatandaştan yana kim var? 
Huuuuu…. Bizi duyan var mı?
Dedik ki, Çok sağlıksız şartlarda üretim yapan esnaf var. Apartmanların bodrum katında faaliyet sürdüren fırınlar ve imalathaneler var. Bunlar hijyen ve standart dışı oldukları için bu tür oluşumların engellenmesini, izin verilmemesini istiyoruz. Hijyene uyulmadan üretilen ekmekler hava ile yaptığı etkileşim sonucu, bir takım hastalıklara yol açabileceğini bilmeliyiz. Amacımız ekmek üretimi yapan fırınların ne derece hijyene uyduklarına dikkat çekmektir. Özellikle hizbe ve bodrum katlarda konuşlanan ve üretim yapan fırınlar yurt geneli insanımızın sağlığı ile oynuyorlar. Çünkü bodrumlar, binaların kanalizasyon, pis sular ve şehir kemiricileri denen farelerin, hamamböceklerinin gezdiği alanlardır. Böyle bir ortamda üretilen ekmeklerin ne kadar sağlıklı olduğu tartışma götürür.
N e oldu? Kim ne gibi işlem yaptı? Yerel yönetimler ve Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yetkilileri acaba bu seslenişimizden sonra bu türden çalışan yerler için ne gibi işlem yaptılar? Denetimi arttırdılar mı? Halkın sağlığı hiçe mi sayılıyor? Halkın sağlığı bu kadar ucuz mu? Sivil Toplum Kuruluşları, Demokratik Kitle Örgütleri, Mesleki ve sanayi oda başkanlıkları neden sessizler? Herkes halinden memnun mu? Ekmeğe zam gelmiş, ekmek hijyenik ortamda üretilmemiş, Hamamböcekleri ve steril olmayan ortamlarda ekmek üretilmiş, gramajı serbest bırakılmış, fiyatı serbest bırakılmış halinden herkes memnun mu? Nedir bu sessizlik?
Yazıktır günahtır. Asgari ücret ile 4-5–6 nüfusla ev geçindirenleri unutmayın. Tekrar ediyoruz,  Gariban halkımızın tek gıda kaynağı olan EKMEK ÜZERİNDE KİRLİ OYUNLARA ARTIK DUR DEYİN!