Prof.Dr.Ata ATUN

Prof.Dr.Ata ATUN

Mail: ata.atun@gmail.com

GOOGLE’ı PROTESTO

Google, KKTC’de yaşamlarını sürdüren KKTC Vatandaşlarının ikamet yerlerini sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak kabul etmekte, itirazları ve yaşam yerinin “Türkiye” olarak değiştirilmesini kabul etmemektedir. 

Bu nedenle de Google/Chrome sayfaları açıldığı vakit,  Kıbrıs Rum Yönetimi sınırları içinde faaliyet gösteren şirketlerin Rumca reklamları yer almaktadır. 

Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden Kıbrıslı Rum kimliği ile Google bağlanmak istememekte, Kıbrıs Türk kimliği ile bağlanmak ve Türkçe reklamlar görmek istemektedirler. 

Konunun Google’a, KKTC’de “Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu” (BHTK) kanalı ile resmi olarak itiraz edilmesi ve aynı doğrultuda Türkiye Cumhuriyetindeki ilgili resmi kurum olan “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” (BTİK) kanalı ile Google Türkiye Temsilcisine resmi yoldan iletilmesi, gerekmektedir.

Google’un, bizler Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Rum gibi yaklaşması ve Kıbrıslı Rum olarak addetmesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir ve İnsan haklarına aykırıdır.
Google’un bu yaklaşımını protesto eder, derhal ve ivedilikle düzeltmesini talep ederim.
Prof. Dr. ATA ATUN, KKTC