Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Mail: mustafa.kaymakci68@gmail.com

“PARAZİT” FİLMİ NEYE AYNA TUTUYOR?

“PARAZİT” FİLMİ NEYE AYNA TUTUYOR?

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

mustafa.kaymakci68@gmail.com

Filim eleştirmeni değilim. Sosyal nitelikteki filimleri izlemeye çalışırım.

İzin verirseniz Güney Kore yapımı, Bong Joon-ho imzalı “Parazit” filminin  bende yarattığı izlenimleri yansıtmak istiyorum.

Çünkü filim, Güney Kore bağlamında yaşamakta olduğumuz sınıflı kapitalist sistemin  acımasızlığını şiddet ögeleriyle yansıtıyor.

Filmin konusu özetle şöyle:

Filimde üç aile var .Birinci aile, üst sınıf katmanında ve her türlü olanağa sahip  Park ailesi.

Kim ailesi ise  yarı bodrum sayılabilecek bir dairede yaşıyor, ana-baba,kız ve erkek çocukların düzenli bir işi ve geliri yok.

Üçüncü ailenin kadını  Park ailesinin hizmetçisi,kocası da  Park ailesinin  bilinmeyen ininde yaşamakta olan bir düzen kaçağı.

Olaylar Kim ailesinin Park ailesinin yanına yardımcı olarak işe girmesiyle başlıyor. Burada bir üst sınıfa geçmek için Kim ailesi  her türlü yalanı ve dolanı mübah (yapılmasında sakınca görülmeyen)görüyor. Çocuklar Park ailesinin öğretmen ve sanat terapisti,baba şöförü ve ana hizmetçisi oluyor.

Ancak üçüncü ailenin ortaya  çıkmasıyla  cinayetlere kadar uzanan  olaylar başlıyor. Cinayetleri işleyen baba Kim, polisten Park ailesinin  bilinmeyen ininde  saklanarak kurtuluyor ve orada dünya ile ilişkisini kesiyor ve üç aile de darmadağın oluyor.

Filmin sonu ise yıllar sonra, Genç Kim’in babasını kurtarmak için o lüks evi satın alabilecek bir yaşama ulaşıp ulaşamayacağında düğümleniyor.

Filim özünde ne anlatıyor?

  • Neo-liberal sistem, egemenliğini  alt sınıfları  sömürmesine bağlıdır ve bu amaçla  birbirlerini kırdırmaktan kaçınmaz.
  • Neo-liberal sistem, sisteminin  doğal ve kaçınılmaz olduğunu  kabul ettirir.
  • Neo-liberal sistem, “özelikle yoksul sınıfların  çocuklarına çok çalışır ve iyi eğitim alırsan sınıf atlayabilirsin” umudunu pazarlar.
  • Yoksul sınıflar arasında da bir üst sınıfa geçmek için olağan üstü acımasız bir rekabet vardır.Bu kapsamda daha aşağıya inmeme, eldekini yitirmeme mücadelesi için  hiç bir  ahlaki kaygı duymayabilirler.
  • Çevrenin düzensiz kullanımından doğan afetler bile, yoksullara başka yansır.
  • Özetle Parazit” filmi  dünyaya ayna tutuyor.

Filim, “Dünyada Egemen Olan Kapitalist Sisteme Karşı Seçenek Nedir?” sorusunu da seyirciye bırakıyor  diye düşünüyorum.

Ancak uzağa gitmeye gerek var mı?

İçinde yaşamakta olan sistem bu değil mi?

Önce ilişkilerimizin en yakın olduğu,kısa bir süre sosyal devletin uygulandığı  ya da uğradığı Avrupa ülkelerine bir göz atalım.

Bu ülkelerde de gelir dağılımı bozulmuş, yoksulluk artmış, sokaklarında dilenciden geçilmiyor.

Bunun sonucunda ırkçılık hortlamış.

Bir zamanlar işgücü olarak çağırılmış üçüncü dünyanın ve de Türkiye’nin yoksulları artık geri gönderilmek istenmiyor mu? Yakılıyor ve kurşunlanmıyor mu?

Gelelim Yurdumuza! Görünen köy kılavuz istemiyor!