Abdullah AYAN

Abdullah AYAN

Mail: aayan@gmail.com

PROJE MEZARLIĞI MERSİN -1-

PROJE MEZARLIĞI MERSİN -1- (MERSİN-ADANA HIZLI TRENİNİN BİTMEYEN ÖYKÜSÜ…)

Dünya tren yolculuğuyla ilk kez İngiltere’ nin hayata geçirdiği proje sayesinde tanışıyor. Yer İskoçya, Tarih 1825…

Bugün bile önemini yitirmesi şöyle dursun, hızlanıp çağdaş konfora sahip oldukça daha da rağbet gören raylı ulaşımla Anadolu’ nun tanışması fazla gecikmiyor.

1856′ da İzmir-Aydın demiryoluyla başlayan macera, bir yandan İstanbul- Viyana gibi küresel bir yandan da İstanbul-İzmit hattı ile bölgesel ağlarla hız kazanıyor.

Öyle ki, 1871′ de 1023 kilometrelik Osmanlı- Anadolu hattı önce İstanbul- Adapazarı ile başlayıp on yıl içinde Eskişehir, Konya, Ankara’ ya uzanıyor.

Ve elbette tüm Ortadoğu’ nun kaderini tümüyle etkileyecek 1600 km’ lik Bağdat ve 1320 km’ lik Hicaz demiryolları… Yapıldıkları dönemin teknik imkanlarına göre akılları durduran dev projeler bunlar…

Raylı sistemlerle Anadolu’ yu örme rüzgarından Çukurova da kısa zamanda nasibini alıyor.

Mersin’ in Ticaret ve Sanayi Odasına kavuştuğu yılın aynı günlerinde 67 kilometrelik Mersin- Adana hattı 2 Ağustos 1886 günü işletmeye açılıyor.

Hattın 1906′ da Bağdat Demiryolu ile birleşmesi, 1927′ de çiçeği burnunda Cumhuriyet Hükümeti tarafından satın alınıp kurulan T.C. Devlet Demiryolları idaresine bağlanması gibi gelişmelere burada değinecek değilim.

Yeni Mersin Valisi Ali İhsan Su’ nun geçtiğimiz hafta gazetecilerle gerçekleştirdiği Mersin- Yenice gezisinde verdiği müjdeler vesilesiyle unutulmuş bazı gerçekleri hatırlatayım istiyorum…

Yerinde yapılan inceleme sonunda bir kez daha, Yenice lojistik merkezi tamamlanacağını ve Mersin- Adana tren yolculuğunu 25 dakikaya indirecek “hızlı tren projesi” hayata geçeceğini öğreniyoruz.

Bir kez daha diyorum çünkü açıklama vesilesiyle medyadan yayılan haberlerin havasına bakılırsa, sanki iki yatırımla ve ilk kez tanışılıyormuş gibi bir rüzgar esmekte.

Oysa, ortak kaderin bir araya getirdiği Adana ve Mersin uzun zamandır aynı metropolün iki yakası haline dönüşmekle kalmadı. Çukurova Metropoliten Projesinin olmazsa olmazı ve iki kenti birleştirecek en önemli ulaşım yatırımı olarak öngörülen hızlı tren hattına kavuşmak için bölge bugün değil on yıllardır gün sayıyor.

Öyle 1980′ lere ve o yıllardaki Mersin-Adana-İskenderun arasında yapılacak çift hatlı, tümüyle elektrikli dönemine göre de ‘hızlı’ projeye kadar gidecek değilim.

Şu son on yılı ve on yılda hızlı tren ile ilgili vaatleri, atılan temelleri, her seferinde sanki yeni bir icatla tanışıyormuşuz gibi yazılıp çizilenleri hatırlatayım istiyorum.

Hatırlatayım ki, “NİSYAN İLE MALUL, HAFIZA-I BEŞER” belki canlanır da, en azından bundan sonra aynı ‘eser’ sahneye konduğunda “BİZ BUNU DAHA ÖNCE DE SEYRETMİŞTİK” diye bakarsınız mırıldanır.

Dediğim gibi 1984′ te Devlet Planlama Teşkilatı öncülüğünde başlatılan ve 1987’de resmiyet kazanan Çukurova Metropoliten Gelişme Projesinin öngördüğü projeyle başlamayacağım. Çok daha yakın bir zamana 2007 yılına ve o yıl anlatılmaya başlanan “MERSİN-ADANA 20 DAKİKAYA İNİYOR” müjdeleriyle hafızaları yoklamaya başlayayım diyorum…

Adana- Mersin arasını her gün trenle kat edenleri heyecanlandıran haberler Haziran 2007′ de Güney Kore’ den gelecek vagonların devreye girmesi ve hattın iyileştirileceği ve yolculuğun 20 dakikaya indirileceği müjdesiyle başladı.

Dönemin bürokratları, siyasetçileri 20 dakikaya inecek yolculuktan söz ediyordu ama bırakın konuya vakıf uzmanları, çarpma bölme işlemine aklı erenler bile basit hesapla ve mevcut alt yapıyla bunun imkansızdan çok gereksiz olduğunu anlatmaya çalışıyordu.

67 kilometrelik bir yolculuğun 20 dakikada gerçekleşmesi için aradaki Tarsus, Yenice gibi olmazsa olmaz iki ara durağı ve Mersin-Adana varış, bitiş noktalarında geçecek zamanı saymasak bile nonstop gidecek trenin saatte 201 km hızla yol alması gerekiyordu ki, “Adana-Mersin 20 dakika” sloganını gerçekmiş gibi beyinlere kazıyanlar bile gelecek yeni vagonlarla süratin 140 km/saat üzerine çıkamayacağını satır aralarında itiraf ediyordu.

Daha da önemlisi fiziki olarak zaten birleşmiş iki kent arasında üstelik arada onca durak varken hızlı tren yatırımı rantabl da değildi.

Sorun bu kadarla bitmiyordu.

ORTALAMA 2 KM’ DE BİR HEMZEMİN GEÇİTLER NEDENİYLE YAVAŞLAMAK ZORUNDA KALINAN GÜZERGAHTA YER ALAN TOPLAM 34 HEMZEMİN GEÇİDİ DEVRE DIŞI BIRAKACAK ÇİFT YÖNLÜ BİR YENİ PROJE HAYATA GEÇMEDİKÇE 20 DAKİKA SÜRECEK BİR YOLCULUK HAYAL ÖTESİ BİR ŞEYDİ.

ÖYLE DE OLDU. 2007′ DE GERÇEKLEŞMESE DE 2008′ DE GÜNEY KORE’ DEN SATIN ALINAN KLİMALI, MODERN VAGONLAR T.C.D.D. YETKİLİLERİNCE TESLİM ALINDI. BU ARADA GÜZERGAH ÜZERİNDEKİ HEMZEMİN GEÇİTLER VE TREN HIZINI DÜŞÜREN DİĞER ENGELLER DÜZENLENDİ. BÖYLECE GELEN VAGONLARIN EN AZINDAN BELİRLENEN 140 KM HIZLA YOL ALMASININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER AŞILDI.

DAHA ÖNCE 1 SAAT CİVARINDA ZAMAN ALAN YOLCULUK YENİ VAGON VE YOL DÜZENLEMELERİ SAYESİNDE 45-50 DAKİKAYA İNECEK HALE GELDİ.

Yoğun çalışmalar sonucu 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden hemen önce 17 Mart 2009 günü, dönemin Mersin Milletvekili ve Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Vali Hüseyin Aksoy’ un katıldığı törenle ilk ‘hızlı tren’ seferi kurbanlar eşliğinde gerçekleştiriliyor bu arada iflah olmaz muzır muhalifler de ‘vaatlerle, gerçekleri’ hatırlatıp ’50 DAKİKALIK YOLUN 45 DAKİKAYA İNDİRİLMESİNİN NESİ BAYRAM?’ diye sormadan edemiyorlardı…

Uluslar arası kriterlere göre bir trenin hızlı olarak tanımlanması için saatte 200 km üstü sürate ulaşması gerekirken, iki kent arasındaki tren onca müjdeye karşı ancak 140 km’ ye çıkıyordu ve hızlıdan çok banliyö treni tanımına giriyordu.

Bu arada yerel seçimler gerçekleşti, AK Parti büyük umutlarla girilen Büyükşehir Belediye seçimlerinde tek kelimeyle deprem yaşadı. Depremin artçı şoklarıyla Tüzmen Bakanlıktan ayrılacak, ardından Vali Aksoy 2010′ da Samsun’ a atanacak, 20 dakikada kat edilecek Mersin-Adana projesi de bir süreliğine rafa kaldırılacaktı.

2013 yılına kadar unutulan ya da unutturulan proje bir kez daha arşivlerden inecek ve bu kez iki gidiş, iki geliş olmak üzere dört hatlı proje için düğmeye basılacaktı.

Sonrasındaki gelişmeler ve bugünlerde yeniden sloganlaşıp bu kez Adana-Mersin 25 dakika versiyonuna dönüşen projenin 2013′ ten günümüze süren serencamı bir sonraki yazıda…

Yorum Yazın