Abdullah AYAN

Abdullah AYAN

Mail: aayan@gmail.com

Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-

22 ayda bitirileceği müjdelerle duyurulan Çukurova Bölgesel havalimanını üstlenen yapımcının trajik iflasıyla sonuçlanan öyküsünü ve sözleşmenin emrettiği işi yapmaya yetecek kredi bulamadığını görmesine rağmen yer teslimi yaparak projenin ateşe atılma sürecini önceki makalede ele almıştım.

Kaldığımız yerden devam edeyim…

Bırakıp giden yalnızca üstlenici değildi.

Projenin takipçisi dönemin en etkili isimlerinden Ekonomi Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan da 2015 seçimlerinde artık sahneden çekilmekteydi…

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti yıldız isimlerden vaz geçip Mersin birinci sırayı eski il başkanı Mustafa Muhammet Gültak'a bıraksa da, ardından gelen 1 kasım 2015 seçimlerinde bu kez lokomotif isim olarak birinci sıraya eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan' ı yerleştirdi.

Aslında Elvan başta Çukurova Havalimanı ve konteyner hub limanı olmak üzere Mersin' in bekleyen tüm önemli projeleri ulaştırma alanında olduğu için heyecan duyulması gereken ve kent adına bulunabilecek en çarpıcı isimdi.

Elvan o güne kadar pek tanımadığı Mersin' e, adaylığının kesinleşmesiyle hızlı bir giriş yaptı.

Seçimlerden hemen önce kentin her köşesini kaplayan billboardlarda, Çukurova Havalimanı lokomotif proje olarak göz kırparken, lokomotif aday "geçmişte yanlış yöntemle düzenlenen ihale gözden geçirilerek yeniden yapılacak bu kez 20 yıllık işletme süresi çerçevesinde teklifler alınacak" diyordu.

Gerçekten de 19 Ekim 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan ilan, 15 Ocak 2016 günü yapılacak havalimanı ihalesiyle ilgiliydi.

Elvan' ın seçim söylemleri ve resmi ilan üzerine kaleme aldığım 'Çukurova Havalimanının Seyir Defteri' ** başlıklı makalede "umarım bu kez ciddi talipliler yarışır, yarışanlar arasında en iyi olan kazanır ve artık yılan hikâyesine dönen bu proje mutlu sonla tamamlanır. Mersin' in STK' ları konunun takipçisi olmalı, hem ihalenin ertelenmemesi hem de gerçekten yapılabilirlik kapasitesi olan ehil ellere verilmesi açısından takip çok önemli." demişim.

Derken 1 kasım 2015 seçimleri yapılır, Elvan Mersin' den Milletvekili seçilip Ankara' nın yolunu tutar ama daha ihale günü gelmeden 14.12.2015 günü Resmi gazetede bir ilan yayınlanır. İlana göre 29.1.2016 günü yapılacak Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili YİD modelli ihale görülen lüzum üzerine ileri bir tarihe ertelenir. O tarihte paylaştığım erteleme haberine gelen yorumlardan bir kaçı yaşadıklarımızı gayet iyi özetliyordu:

"Bu gidişle İstanbul 3. havalimanı bitecek ama biz hala havalimanı ihale haberleri okuyor olacağız."

"Antalya' ya 3. havalimanı yapılırken, inşaatına çoktan başlanmış Çukurova havalimanını es geçmek 'siz bu işi unutun demektir"

Elvan artık Başbakan yardımcılığına terfi etmiştir ancak havalimanı projesiyle ilgili dişe dokunur gelişme yaşanmaz. Derken 10 Şubat 2016 tarihinde dönemin DHMİ genel müdürü 'havalimanının devlet bütçesiyle yapılmasına karar verildiğini, projeyi iki etap halinde ihaleye çıkaracaklarını' açıklar.

Genel Müdürün değişen proje yöntemi yanında değişmeyen vaat takvimi de ortaya çıkar.. Buna göre yeni talipliye yer tesliminin gerçekleştirilmesi ardından tesisin iki yıl içinde tamamlanması öngörülmektedir.

Bu arada ülke seçimden seçime sürüklenmekte her seçim öncesi de Elvan durmadan havaalanının hizmete açılması müjdeleri vermek zorunda kalmaktadır.

Müjdeleri destekleyecek adımlar da atılır Ankara' da…

Gerçekten de Elvan, 1 Mart 2016 günü, Yüksek Planlama Kurulundan projeyle ilgili gerekli kararın çıktığını, iki hafta içinde ihaleye çıkılacağı yatırım için gerekli kaynağın tümünün Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı bütçesinden karşılanacağını açıklar.

4 yıl gecikmenin ardından başlayan yeni süreç, iktidara yakın medyada 'Çukurova' ya jet hızıyla onay' manşetiyle yer alacaktır.

Tarih 9 Nisan 2016..

DHMİ Genel Müdürlüğünün Çukurova Bölgesel Havalimanı konulu ihale ilanı resmi gazetede yayınlanır. Buna göre 16 Mayıs günü gerçekleştirilecek ihaleyle tesisin alt yapısının 550 takvim gününde tamamlanması öngörülmektedir.

İşler rayına girmiş gibi görünür ve ihale günü iple çekilirken ne mi olur?

Gelişmeleri yazacağım ama bir sonraki makalede..

**https://abdullahayan.wordpress.com/2015/12/08/cukurova-havalimaninin-seyir-defteri-1/

https://abdullahayan.wordpress.com/2015/12/08/cukurova-havalimaninin-seyir-defteri-2/

Yorum Yazın