TÜRKKAN, HÜKUMETE SORDU

TÜRKKAN'DAN BAKAN SELÇUK'A :“SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİM SİSTEMİMİZE ENTEGRE OLMALARI İÇİN YAPTIĞINIZ İHALELERE GELECEĞİMİZİN TEMİNATI ÇOCUKLARIMIZA HARCANACAK PARALARDAN KISARAK MI HARCAMA YAPIYORSUNUZ?

TÜRKKAN, HÜKUMETE SORDU
  • 30 Kasım 2019, Cumartesi 22:26

Köylerimizde çocuklarımız okula gidemeyip eğitimden mahrum kalırken, eğitimde birçok sorun çözüm beklerken Hükümet, Suriyeli çocukları eğitim sistemimize entegre edeceğim diye ihaleler düzenleyip milyonlarca lira harcıyor

İYİ PARTİ TBMM GRUP BAŞKAN VEKİLİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN’DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK’A:

SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİM SİSTEMİMİZE ENTEGRE OLMALARI İÇİN YAPTIĞINIZ İHALELERE geleceğimizin teminatı çocuklarımıza harcanacak paralardan kısarak mı HARCAMA yapıyorsunuz?”

Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Milli Eğitim Müdürlükleri, Suriyeli sığınmacıların çocuklarının okullara gidebilmesi veuyum sağlayabilmesi için 2017-2019 yılları arasında 141 tane ihale düzenledi ve bu ihalelere toplamda 234 milyon TL harcadı.

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, basında çıkan bu bilgilere dayanarak konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde; Bakan Selçuk’a basında yer alan bilgilere göre; Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Suriyeli sığınmacıların çocuklarının okullara gidebilmesi ve uyum sağlayabilmesi için 2017-2019 yılları arasında 141 tane ihale düzenlendiği ve 234 milyon TL harcandığı doğru mu diye soran Türkkan, bu ihalelerin neler olduğu ve neye göre belirlendiği sorularını yöneltti.

“‘Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemi’ne Entegrasyonu İçin Öğretmen Eğitimi’ konulu organizasyon için 7.4 milyon TL mi harcandı?”

İYİ Partili Türkkan, önergesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı ihalelerinden de örnekler verdi. Bu önergelere harcanan paraların doğru olup olmadığısorularına Bakan Selçuk’un cevap vermesini isteyen Türkkan, “Suriyeli çocuklara Türk Eğitim Sistemi’ne entegre olabilmesi için harcanan ve diğer ihaleler için ödenen paralar bir fondan mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bütçeden mi karşılanmaktadır?” diye de sordu.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün “Suriyeli Çocukların Türk EğitimSistemi’ne Entegrasyonu İçin Öğretmen Eğitimi" konulu organizasyon işine7.4 milyon TL ödendiğine de vurgu yapan Türkkan, bu organizasyonun neye göre belirlenerek, bu işin kime verildiği ve bu yüksek miktarın neye göre belirlendiği sorularına cevap istedi.

İşte Türkkan’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorduğu sorular:

1-Basında yer alan bilgilere göre; Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Suriyeli sığınmacıların çocuklarının okullara gidebilmesi ve uyum sağlayabilmesi için 2017-2019 yılları arasında 141 tane ihale düzenlendiği ve 234 milyon TL harcandığı doğru mudur?

2-Bu ihaleler nelerdir ve neye göre belirlenmiştir?

3-141 ihale için harcanan paralar kalem kalem ve toplamda 234 milyon TL neye göre belirlenmiştir?

4-Bu ihaleler nasıl yapılmıştır, ihaleler için nasıl bir yol izlenmiştir?

5-Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 612 Suriyeli öğrencinin 41 araç ile 40 gün taşınması işi için 324 bin TL tutarında ihale düzenlediği doğru mudur, bu sayılar ve ihale miktarı neye göre belirlenmiştir, ihaleyi hangi firma kaç lira bedelle kazanmıştır?

6-Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Fatih'te Eğitim Gören Suriyeli Öğrencilerin Yaz Kursu İçin Taşınması İşi”adıyla 1.9 milyon TL tutarında ihale düzenlediği doğru mudur, bu ihaleyi hangi firma kaç lira bedelle kazanmıştır?

7-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün “Suriyeli Çocukların Entegrasyonu İçin BilişimMalzemesi Alım İşi” ihalesi düzenlediği, bu ihale tutarının 26 milyon TL olduğu doğru mudur?Bu ihaleyi hangi firma kaç lira bedelle kazanmıştır?

8-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün “Suriyeli Çocukların Türk EğitimSistemi’ne Entegrasyonu İçin Öğretmen Eğitimi" konulu organizasyon işi için 7.4 milyon TL ödediği doğru mudur? Bu organizasyon neye göre belirlenmiştir, bu iş kime verilmiştir,ödenen miktar neye göre belirlenmiştir?

9-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemi’ne entegrasyonunun desteklenmesi projesi kapsamında giyim işine yönelik mal alımı ihalesi düzenlediği, ihalenin yaklaşık maliyetinin 126 milyon TL olduğu vebu işi AVS Savunma Tekstil Sanayi şirketinin 62.9 milyon TL ile aldığı doğru mudur?

10-Şirketin işi maliyetinin yarısına almasının gerekçeleri nelerdir? Bu indirim neye göre yapılmıştır? Giyim işine neler dahildir, bu malzemeler nereye ne zaman dağıtılmıştır?

11-Suriyeli çocuklara Türk Eğitim Sistemi’ne entegre olabilmesi için harcanan ve diğer ihaleler için ödenen paralar bir fondan mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bütçeden mi karşılanmaktadır?

12-Bu harcamalar geleceğimizin teminatı çocuklarımıza harcanacak paralardan kısılarak mı yapılmaktadır, bu konuda neye göre karar verilmektedir?

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık