30 Yaşını Doldurana Kadar Her Gencin Sigorta Primi Devlet Tarafından Ödensin!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
30 Yaşını Doldurana Kadar Her Gencin Sigorta Primi Devlet Tarafından Ödensin!
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu genç işsizliğini azaltmak için 30 yaşını doldurana kadar gençlerin sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi için kanun teklifi verdi.

Genel Gerekçe

Ekonomik krizin derinleşmesi ile birlikte zaten sorun olan işsizlik en önemli problemlerden biri haline geldi. TÜİK verilerine göre mayıs ayında işsizlik yüzde 12.9 olurken, işten çıkarmanın pandemi ile yasak olması nedeniyle bu oranın gerçekte çok daha fazla olduğu ifade edilmektedir.

Genç işsizlikte ise daha vahim bir tablo karşımıza çıkıyor ve burada oran yüzde 24.9'u buluyor. Genç işsizliğin ülke açısından çok ciddi bir problem haline geldi. Görünen o ki her 4 gençten 1'inin değil, her 3 gençten 1'inin işsiz olduğu gibi bir tablo ile karşı karşıyayız.

Hizmetler sektörü gençler için çok önemli bir istihdam kapısıydı. Gençler sadece bugünü değil yarını da göremiyorlar. Şu an araştırmalar göstermektedir ki gençlerin yüzde 75'i kamu işi arıyor. Kamu sektöründe de sözde mülakatlarla yakınları kayırma haberlerini gördükçe daha da gençler için karanlık bir tablo oluşmaktadır.

Gençlerin başvurdukları işlerde genellikle deneyim istenmektedir. Gençler iş bulamazken nasıl deneyim kazanacaklarına ise bulunabilmiş bir cevap henüz yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti’nde gençler işverenlerden değil öncelikli olarak devletten beklenti içerisinde olmaları gerekir. Bu sebeple de gençlerin işe alınmasını daha cazip hale getirmek ve tecrübesizliklerinden doğan fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak için 18 yaşından 30 yaşını doldurana kadar geçen süre içerisinde gençlerin sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması gerekmektedir.

Bu amaçla söz konusu “Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hazırlanmıştır.

Madde Gerekçeleri

MADDE 1- Bu madde ile gençler 30 yaşını doldurana kadar sigorta primleri işveren tarafından değil devlet tarafından ödenecektir. Bu sayede gençlerin iş bulmaları kolaylaşacak genç işsizliği düşecektir.

MADDE 2- Kanunun yürürlük tarihini belirtmektedir.

MADDE 3- Kanunun uygulanmasına dair hükümdür.

Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 20- Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanların işverenlerince ödenmesi gereken sigorta primleri, sigortalı 30 yaşını doldurana kadar Kurumca ödenir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İŞSİZLİK RAKAMLARI DAYANILMAZ HADLERE VARDIÖnceki Haber

İŞSİZLİK RAKAMLARI DAYANILMAZ HADLERE VA...

SADECE SORUN ÜRETİYORSUNUZ!Sonraki Haber

SADECE SORUN ÜRETİYORSUNUZ!

Başka haber bulunmuyor!