"44 milyon insan açlığa gidiyor, Ukrayna limanlarını açın"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"44 milyon insan açlığa gidiyor, Ukrayna limanlarını açın"
Birleşmiş Milletler, küresel açlık krizinin kontrolden çıkmasını önlemek için, Ukrayna’nın güneyindeki Odesa bölgesindeki limanların acilen yeniden açılması gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Ukrayna'da üretilen gıda ürünlerinin serbestçe dünyanın geri kalanına ulaştırılabilmesi için Odessa bölgesindeki limanların acilen açılması çağrısında bulundu.

AA'nın haberine göre; WFP’den yapılan yazılı açıklamada, “Küresel açlık krizi kontrolden çıkmadan savaşın harap ettiği ülkede üretilen gıdanın dünyanın geri kalanına serbestçe ulaştırılabilmesi için Ukrayna'nın Odessa bölgesindeki limanların yeniden açılması gerektiği" ifade edildi. 

Tahıllar boşa gidecek
WFP açıklamasında, savaş nedeniyle limanların blokaj altında olduğu bu nedenle de milyonlarca metrik ton tahılın Odessa'daki ambarlarda ve Ukrayna'nın Karadeniz'deki diğer limanlarında beklediği belirtildi. 

Ukrayna limanları yeniden açılmadığı müddetçe Ukraynalı çiftçilerin temmuz-ağustos hasadında ürünlerini depolayacak hiçbir yeri olmayacağına işaret edilen açıklamada, küresel açlık kriziyle mücadele edilen dönemde silolarda bekleyen tahılların boşa gideceği  vurgulandı.

"276 milyon açlıkla karşı karşıya"
Dünya çapında 276 milyon insanın akut açlıkla karşı karşıya olduğunu ifade eden WFP, Ukrayna'daki çatışmanın sürmesi halinde bu sayının 47 milyon daha artmasının beklendiğini belirtildi. 

WFP, savaştan önce Ukrayna'nın ürettiği gıdanın 400 milyon insanı beslemeye yetecek kadar olduğunu ve bunun Karadeniz’deki limanlar vasıtasıyla ihraç edildiğini kaydetti. 

Ayrıca krizin başladığı aydan sonra, buğday ve mısır ihracat fiyatlarının yüzde 22 ve yüzde 20 arttığı ifade edildi. 

"Ukrayna'nın tahıl siloları dolu"
WFP İcra Direktörü David Beasley de "Şu anda Ukrayna'nın tahıl siloları dolu. Aynı zamanda dünya genelinde 44 milyon insan açlığa doğru gidiyor. Gıdaların Ukrayna'ya girip çıkabilmesi için bu limanları açmalıyız. Dünya bunu talep ediyor zira küresel boyutta yüz milyonlarca insan bu kaynaklara bağlı. Zaman daralıyor ve eylemsizliğin maliyeti herkesin tahmin ettiğinden daha yüksek olacak" dedi.

BİANET


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ukrayna: Rus ordusu doğudaki saldırılarını artırarak sürdürüyorÖnceki Haber

Ukrayna: Rus ordusu doğudaki saldırıları...

Eski İzmir Milletvekilimiz Canan Arıtman vefat ettiSonraki Haber

Eski İzmir Milletvekilimiz Canan Arıtman...

Başka haber bulunmuyor!