8 milyon öğrenci EBA platformu üzerinden hizmet almadı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
8 milyon öğrenci EBA platformu üzerinden hizmet almadı!
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinin yanıtı geldi.

Salgın süresi boyunca yaklaşık 8 milyon öğrenci EBA platformu üzerinden hizmet almadı!

Ersoy,“önergesinde salgın sürecinde uzaktan eğitim sistemi ile verilen eğitimin kaç öğrenciye ulaştığını sormuştu. Bakanlığın yanıtında ise yarıdan fazla öğrenciye eğitim verilmediği ortaya çıktı. 23 Mart 2020 tarihinde okulların kapanması ile öğrencilerin EBA sistemi üzerinden eğitim almaya başladıkları ve bu sürecin19 Haziran2020 tarihine kadar devam ettiğini belirten Ersoy, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde İlkokul-Ortaokul ve Ortaöğretim de 16,5 milyon öğrencinin olduğunu ancak, Bakanlığın açıklamasında EBA Eğitim Platformundan 8.687.106 öğrencinin faydalandığı açıklanmıştır. Peki, geriye kalan yaklaşık 8 milyon öğrenciye neden eğitim hizmeti ulaştırılamadı?” dedi.

Ersoy, “Milli Eğitim Bakanlığı kısaca bize şunu söylüyor; EBA üzerindenbilgisayar-interneti olmayan öğrenciler ders alamıyorlarsa biz onları TRT EBA TV’ye yönlendiriyoruz. Ben Ziya Selçuk’a şunu soruyorum ülkemizde kaç öğrencinin bilgisayar-internet erişimi yok, önce bunun tespitinin sağlanmasını düşünmüyor musunuz? Her yıl bütçenizden belli bir pay ayırmayı düşünüyor musunuz?” dedi.

Ziya Selçuk tarla tarla gezip çocuklara kitap dağıtıyor! Çocuk işçiliğini normalleştiriyor!

Ersoy,” ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un tarlada çalışan “mevsimlik işçi çocukları” tarlada ziyaret ederek kitap dağıtma görüntülerinin,  kendisi tarafından sosyal medyada paylaşılarak “önemli” bir vazifeyi yerine getirdiğini ifade etmesinin eğitim sistemine nasıl yaklaştığının da bir görüntüsü olmuştur” dedi.

Ersoy, “çocuk işçiliği, çocuklar için zihinsel, fiziksel ve sosyal açıdan zararlı bir iş olarak sınıflandırılır ve çocukların eğitim hayatlarına müdahale eder”bakın TÜİK'in açıkladığı resmi rakamlara göre, Türkiye'de 2019 yılının 4. çeyreğinde bir ekonomikfaaliyette çalışan 5-17 yaş grubundaki çocuk sayısı 720 bin ve bu çocukların çalışma nedenlerinde ilk sırayı yüzde 35,9 ile "hane halkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak yer alıyor” dedi.

Ersoy, Ziya Selçuk’a seslendi çocukların yeri tarlalar değil okuldur!

Ersoy, “yaş gruplarına göre, 5-14 yaş grubundaki çalışan çocukların yüzde 72'si, 15-17 yaş grubunda çalışan çocukların ise yüzde 64,1'i aynı zamanda bir eğitime devam etmiş ve çalışan çocukların yüzde 34,3'ü eğitime devam etmemiştir” dedi.

 Ersoy, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocukları tarlalarda değil sınıflarda ziyaret etmelidir” diyerek çocukların yerinin tarlalar değil okullar olduğunu vurguladı ve 2020-2021 yılı eğitim ve öğretim yılının daha nitelikli bir plan ile hayata geçirilerek öğrencilerin derslere ulaşmalarında hiçbir sorunun yaşanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞİMŞEK: “BURHANETTİN ALLAH SENİN BELANI VERECEK” DEDİÖnceki Haber

ŞİMŞEK: “BURHANETTİN ALLAH SENİN BELANI...

Sağlıkta Şiddet Yasasını Çıkarmayanlar Saldırının Gerçek FailleridirSonraki Haber

Sağlıkta Şiddet Yasasını Çıkarmayanlar S...

Başka haber bulunmuyor!