Her kurtuluşun temeli birlik ve beraberliktir…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Her kurtuluşun temeli birlik ve beraberliktir…
Bu hafta Mersin, kent tarihi anlamında çok büyük anlam ifade eden bir günü yaşadı; 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşlu… Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk Milletinin verdiği bağımsızlık mücadelesinde, Mersinliler de yüreğini ve vatan sevgisini ortaya koymuştur. Bu anlamda ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun haklı gururunu yaşıyoruz. Türk ulusunun tüm imkansızlıklara rağmen bağımsızlığı için verdiği mücadelenin adıdır Kurtuluş Savaşı. 3 Ocak ise Mersin olarak düşman işgalinden kurtuluşumuzun tarihidir.

3 Ocak Mersinlilerin hem Mersin’e hem de ülkesine sahip çıktığı günün adıdır.  Mersin olarak, kurtuluş günümüz, şenliklerimiz ve gerçekleşen etkinlikler kurtuluştan bu yana süregelen birlik ve beraberlik ruhumuzun yansımasıdır. Mersin'in düşman işgalinden kurtulduğu bu büyük günü kutluyor, bizlere bugünü hediye eden, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşları olmak üzere vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda canlarını feda eden şehitlerimizi, özellikle bu büyük mücadelenin önemli bir parçası olan Mersinli büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 

Toplum her seviyede birlik ve beraberlik görmek istiyor…
Bundan neredeyse bir asır önce düşmanlardan da, sorunlardan da birlik ve beraberliği tesis ederek kurtulduk. Bugün de farklı kurtuluş mücadeleleri veriyoruz. Sorunların bitmediği bir coğrafyada yaşadığımız için bundan özellikle ekonomik ve siyasi açılardan ciddi anlamda etkileniyoruz. Ekonomik bakımdan ihracat pazarlarımızın yok edilmesi yönüyle etkileniyoruz, lojistik yollarımızın kapanması anlamında etkileniyoruz; toplumsal bakımdan göç anlamında etkileniyoruz; siyasi bakımdan sınırlarımızı korurken karşı karşıya kaldığımız haksız uluslararası baskı ve komplolar anlamında etkileniyoruz… Aynı Kurtuluş Savaşı’nda yaptığımız gibi, bugün toplumun tüm katmanları tarafından hissedilen bu sorunların üstesinden gelebilmemizin yolu yine o işgal günlerinde Türk milleti olarak yarattığımız birlik ve beraberliği tesis etmek, her çeşit yapay kutuplaşmalardan uzak durmaktır. Tarihimiz göstermiştir ki, bu toplumu dışarıdan yıkan olmamış; yeter ki bir içerde sağlam olalım. İş dünyası bu birlik ve beraberliği gösteren en etkin kurumdur. Ancak toplum siyaset başta olmak üzere daha makro düzeyde bu birliği, ortak paydada buluşma erdemini ve söz konusu vatan ve milletimizin huzuru, refahı, gelişmesi olduğunda tüm farklılıkları bir kenara kaldırarak tek yumruk olabileceğimizi görmek istiyor. Bir önceki başyazımda “moral ekonominin yakıtıdır” demiştim. İşte demek istediğimiz buydu. Bu birlik, beraberlik inanın ekonominin en büyük morali ve güven yaratan unsuru olacaktır. Ülkemiz nice ekonomik sıkıntılar atlattı. Ekonomide nice krizler yaşadık. Bunların hepsini atlattık. Bugünkü sorunları da aşarız, aşacağız. Ama tepeden tabana birlik ve beraberliği sağlarsak, hoşgörümüzü daha da arttırırsak, ortak paydalarda buluşmayı bir taviz veya yenilgi değil, aksine bir erdem sayarsak, evrensel insanlık değerlerini, demokrasiyi, çok sesliliği ve hukukun üstünlüğünü daha da yüceltirsek bu sorunlar daha da kolay çözülür. İşte o zaman bir oluruz, diri oluruz. Bundan bir asır önce yokluklar içinde, sermaye olmadan, girişimci olmadan, eğitimli bir insan kaynağı olmadan, bilimsel ve teknolojik bir birikim olmadan küllerinden doğmayı başarabildiysek, bugün bu güçlü Türkiye ve güçlü toplum yapımızla bu sorunları çok daha rahat aşar ve hedeflerimize çok daha rahat ulaşırız. Bu umudu her bir bireyin kalbine ve aklına yerleştirmek zorundayız.

Mersin demek Türkiye demektir…
2019’da Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Mersin iş dünyası olarak bizi olumsuz anlamda her şeyden daha çok etkileyen ve ülke olarak geri götüren ve zayıflatan birlik ve beraberlik eksikliğine odaklandık. Çünkü bunun her şeyin ana payandası olduğunu gördük. Bunun eksikliğinin olumsuz sonuçlarını yakın tarihimizde de acı olaylarla yaşadık. Ders alan bir toplum olmak zorundayız. Akılcı toplumlar ders alırlar. İşte bundan dolayı demografisi ile küçük bir Türkiye olan Mersin olarak yarattığımız toplumsal hoşgörüyle, son günlerde tüm kent dinamiklerinin daha da pekiştirdiği birlik ve beraberlik duygusuyla, demokrasi, akıl, bilim ve Cumhuriyet değerlerine olan bağlılığıyla Türkiye’ye örnek olmaya çalışıyoruz. Üretim, ihracat, ticaret, sanayi, teknoloji madalyonun bir yüzü ise, toplumsal uzlaşma, empati, demokrasi, çok seslilik, hukukun üstünlüğü olmadan bu madalyon bir değer ifade etmez. 2020 yılı inanıyoruz ve umut ediyoruz ki, tüm bu değerleri yücelttiğimiz bir yıl olur. Biz Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu duygu ve sorumlulukla kentimiz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. 

 

Ayhan KIZILTAN 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MEDYA HİÇBİR PROVOKASYONA ALET OLMAMALI!Önceki Haber

MEDYA HİÇBİR PROVOKASYONA ALET OLMAMALI!

MEZİTLİ SANAYİ SİTESİ KENT DIŞINA ÇIKARILMALIDIRSonraki Haber

MEZİTLİ SANAYİ SİTESİ KENT DIŞINA ÇIKARI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!