Mimar Abdullah Yılmaz Çevre Bakanına seslendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mimar Abdullah Yılmaz Çevre Bakanına seslendi
Mersin'li Mimar Abdullah Yılmaz İstanbul'da çöken binadan sonra Mersin'deki yetkilileri uyardı anlamlı bir paylaşım yaptı. İşte o paylaşımı ve içeriği.

Mersin'li Mimar Abdullah Yılmaz İstanbul'da çöken binadan sonra bir yandan Mersin'deki yetkilileri uyardı diğer taraftan çevre bakanına seslendi, anlamlı bir paylaşım yaptı.

İşte o paylaşımı ve içeriği.

SAYIN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANIMADUYURUMDUR;

MERSİN'DE 2000 ÖNCESİNE AİT BİNALARIN HEMEN HEMEN TÜMÜNDE, DENİZ KUMU, DENİZ ÇAKILI KULLANILMIŞTIR.

1986 YILINDA YASAL OLARAK BAKANLIKÇA ONAYLANMASI GEREKEN 1/25000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI, BAKANLIĞA ONAYLATILMAMIŞ, YASAL OLMAYAN PLANIN 1/5000 VE 1/1000 ALT ÖLÇEKLİ PLANLAR MECLİSTEN GEÇİRİLMİŞ,

SUÇ İŞLENMİŞTİR.

ÇARPIK KENTLEŞME BU SÜREÇTE HIZLA ARTMIŞ, NORMALDE 2 KATTA RANTINI TAMAMLAMIŞ, ŞEHRİN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE 7 KAT VE ÜZERİ DENETİMSİZ BİNALAR DENİZ KUMU, ÇAKILI İLE YAPILMIŞTIR.BU SÜREÇTE YAPILAN RESMİ BİNALARIN ÖZELLİKLE OKULLARIN İNASINDADA AYNI SORUNLAR TESBİT EDİLMİŞ YIKILMA YERİNE GÜÇLENDİRME YAPILMIŞTIR.

BU SÜREÇTEKİ BİNALARIN ÇOĞUDA KAÇAK İKEN OLUŞTURULAN İMAR AFFI, ISLAH ÇALIŞMALARI İLE KİŞİLİK VERİLMİŞTİR.

ÖZELLİKLE YEREL YÖNETİCİLER BU KONUDA HERHANGİ BİR KENT POLİTİKASI ÜRETEMEMİŞLER, EN SON 2018 YILINDA YAPILAN 1/100000 REVİZYON ÇEVRE NAZIM İMAR PLANINDA VE 1/5000 ÖLÇEKLİ YENİ REVİZYON VE İLAVE NAZIM İMAR PLANINDA, PLAN NOTLARINDA KİŞİYE ÖZGÜ PARSEL BAZINDA PLAN NOTU KOYMUŞLAR, LAKİN İNSAN YAŞAMINI DİREKT İLGİLENDİREN BU RİZOKULU BİNALAR İLGİLİ PAYDAŞ HİÇ BİR MADDE KOYMAMIŞLARDIR.

KARTALDAKİ FACİANINI DAHA BÜYÜKLERİ HER AN MERSİN'DE YAŞANABİLİR..

BİLGİLERİNİZE SUNARIM...

SAYGILARIMLA... 
MİMAR ABDULLAH YILMAZ

"Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Çöken binanın yakınındaki 8 bina riskli. Bu 8 binanın hak sahipleri ile görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı kendilerine ilettik. Hem kira desteği hem de yıkımı yürüteceğiz. Yunus Apartmanında acil ihtiyaçlarını alıyor, bugün yıkımını yapacağız. Riskli binalarla ilgili müracaatlarını iletebilir. Yıkılan binada deniz kumu ve deniz kabuğu vardı. Şu anki yönetmelikler çerçevesinde çok çok altında yönetmeliğinde. Gerekli tahkikat başladı, bilirkişi temelinden çatısna kadar numunelerini aldı.” dedi."


MHP eski il başkanı Rauf Aydemir Gazeteciye veryansın ettiÖnceki Haber

MHP eski il başkanı Rauf Aydemir Gazete...

0Sonraki Haber

0

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!