Tarihi Karamancılar Konağı ruhuna uygun projelendirilmeli… KUVA-YI MİLLİYE MÜZESİ OLSUN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarihi Karamancılar Konağı ruhuna uygun projelendirilmeli… KUVA-YI MİLLİYE MÜZESİ OLSUN
Tarihi Karamancılar Konağı’nın “Gastronomi ve Kültür Müzesi” olmasıyla ilgili süreç devam ederken,kamuoyundan tepkiler yükselmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhanettin Kocamaz döneminde başlayan tartışmaya, bu dönemki Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in nasıl bir nokta koyacağı merak konusu olurken, bina “Kuva-yı Milliye Müzesi” olmalı konusunda tartışma başlattılar…

Haber: Mikail PELİT

Kurtuluş savaşının ilk kıvılcımının atıldığı konağın Kuva-yı MilliyeMüzesi olması içinİMECE’nin başlattığı kampanyaya destek de çığ gibi büyüyor. Bir önceki Büyükşehir Belediye Yönetimi tarafından projelendirilen ve Toros Üniversitesi’ne devredilen tarihi konağın,tarihi misyonuna uygun olarak halka açılması bekleniyor.

Cevap bekleyen sorular

Konuyla ilgili araştırmalar yapan gazetemiz köşe yazarı Abdullah Ayan,Toros Üniversitesi’ne devredilen Karamancılar Konağı ile ilgili,bazı konuları halen aydınlatılamadığını ifade ederek şunları söyledi.

”2017'de protokolle Toros Üniversitesine gastronomi amaçlı kullanım için veriyor.. Soru şu olmalı; üniversiteye devrettikten sonra neden 298 bin lira ödeyip proje hazırlıyorsunuz. Daha da önemlisi belediye bana gönderdiği yanıtta henüz restorasyon ihalesine çıkılmadığını Adana tarihi varlıkları koruma kurulu onayı beklendiğini yazıyor.

Demek ki proje onaylanırsa restorasyonu da belediye yapacak. Yani halkın parasıyla konak ayağa kaldırılıp gastronomi müzesi adı altında özel üniversite restoranı olacak…

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Karamancılar Konağı ile ilgili verdiği bilgi epeyi soru barındırıyor…

Konak, protokolle yeme/içme amaçlı kullanılmak üzere devredildiyse projeye Büyükşehir Belediyesi, neden halkın parasından 298 bin lira ödedi? Ve yine belediye ‘restorasyona başlamadık’ derken o işi de kendisinin yapacağını söylemiş oluyor. Bu durumda projeyi ve restorasyonu Büyükşehir yapacaksa, neden Büyükşehir burayı Toros Üniversitesine devrediyor. ‘Armut piş ağzıma düş’ anladım da, kentin en önemli tarihi mekanına onca para harcadıktan sonra yeme/içme için başkasına devir niye? Büyükşehir Meclisi konuyu gündeme getirip işe el atmalı. Kamu parasıyla özel üniversiteye bunca 'kıyak' sonunda baş ağrıtır. Hele Mustafa Kemal' in Kurtuluş Savaşı öncesi konakladığı böylesi bir mekan söz konusu ise...”
 

http://www.mersinimecehaber.com/mersin/tarihi-karamancilar-konagi-ruhuna-uygun-projelendirilmeli-kuva-yi-h25440.html


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
LÜTFİ ELVAN HEM SÖZ HEM TALİMAT VERDİÖnceki Haber

LÜTFİ ELVAN HEM SÖZ HEM TALİMAT VERDİ

EKMEKÇİ’DEN BAŞKAN BOZDOĞAN’A SÖZÜNDE DUR ÇAĞRISISonraki Haber

EKMEKÇİ’DEN BAŞKAN BOZDOĞAN’A SÖZÜNDE DU...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!