TİTİZLİKLE HAZIRLANIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TİTİZLİKLE HAZIRLANIYOR
STRATEJİK PLAN, TİTİZLİKLE HAZIRLANIYORMersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 2020-2024 dönemini kapsayan Stratejik Plan çalışmaları, uzman eğitimcilerin aktarım ve sunumlarıyla devam ediyor.

TiTiz bir çalışma ile hayata geçirilecek olan Stratejik Plan ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediye Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada ise; Stratejik Plan hazırlanırken, planın ve mevcut durum analizlerinin önemi ve nasıl yapılacağı, katılımcılığın ve paydaş analizlerinin doğru tespiti ve yöntemleri, Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve bu hedeflerin plandaki yeri gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Stratejik Plan hazırlanma sürecindeki yasal zorunluluklardan bahsedilen açıklamada; “Belediyelerin hizmetlerini istenilen düzeyde ve kalitede sunulabilmesi için bütçeleri ile program ve proje bazında kaynak tahsislerini; stratejik planlarına, yıllık amaç ve hedefleri ile performans göstergelerine dayandırmak zorundadır. Belediyeler yasal olarak, yerel seçimlerinden itibaren altı ay içinde; kalkınma plânı ve programı ile varsa bölge plânına uygun olarak Stratejik Plan ve ilgili olduğu yıllık performans programlarını yılbaşından önce de hazırlaması gerekmektedir” denildi.

“Uygulanabilir ve sürdürülebilir bir Stratejik Plan hazırlanması hedeflenmektedir”

Açıklamada; “Mersin Büyükşehir Belediyesi; Stratejik Plan süreçlerini ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda katılımcıların temel bilgileri öğrenmesini ve kendi stratejik planlarında uygulamasını hedefleyen eğitim çalışmalarını Kongre ve Sergi Sarayı’nda sürdürmektedir. Bu eğitimle, geleceğin doğru kurgulanması, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir Stratejik Plan hazırlanması hedeflenmektedir. Eğitimin içeriği; yerel yönetimler, sürdürülebilir kalkınma ve sosyal politika üzerinden ele alınmaktadır. Stratejik Plan nedir, ne için yapılır, nasıl yapılır? gibi temel konular işlenerek, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, yerelleştirme ve sürdürülebilir kentsel gelişim ağı sürecin devamını planlama gibi konular, gruplara anlatılarak, sürecin sağlıklı tamamlanması amaçlanmaktadır” denildi.

Kentin tüm paydaşlarının görüş, öneri, beklentileri de yer alacak

Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kongre ve Sergi Sarayı’nda tüm daire başkanları, alt çalışma grupları ve tüm personelin katılarak bilgilendirildiği toplantılarda, zamanın ve sürecin iyi değerlendirilerek uygulanabilir, performansı yüksek, yurttaşların kentsel yaşamını kolaylaştırıcı, sürdürülebilir bir kalkınma planı hazırlanması hedeflerinin anlatıldığı vurgulanıyor.

Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mersin genelinde olduğu gibi ülke gerçekleri de göz önünde bulundurularak, sürdürülebilir bir planın hedeflendiği belirtilmektedir.

Bu planın hazırlanmasında, kentin tüm paydaşlarının görüş, öneri, beklentilerinin de yer alacağı belirtilen açıklamada, muhtarlar, mahalle sakinleri, STK’lar, mesleki örgüt ve odalar, resmi kamu kuruluşları gibi bütün paydaşlarla toplantıların yapılacağı vurgulanmaktadır.- BÜLTEN-


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

İTFAİYECİNİN İÇİ YANMIŞSonraki Haber

İTFAİYECİNİN İÇİ YANMIŞ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!