Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok raporlarına rağmen neden tahliye edilmemektedir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok raporlarına rağmen neden tahliye edilmemektedir?
Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok raporlarına rağmen neden tahliye edilmemektedir?

Fransa vatandaşı Yılmaz Altınok hasta ziyareti için Türkiye'ye gelmiş pandemi dolayısı ile geri dönememiştir. 2003 yılından itibaren şizofreni, atipik psikoz, duygulanım ve mizaç bozukluğu gibi hastalıkları bulunmaktadır ve bu hastalıkları nedeniyle yüzde 80 çalışma kaybı yaşamaktadır. Altınok 14 Nisan 2020 tarihinde Afyonkarahisar’da sosyal medya paylaşımları sebebiyle “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Avukatı Özgür Yakut, Altınok'un tahliyesi için 4 kere başvuru yapmış fakat tüm başvuruları reddedilmiştir. HDP Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları Oruç ve Kemal Peköz Yılmaz Altınok ve hasta mahpuslar ile ilgili Adalet Bakanlığı'na bir soru önergesi vermiştir, söz konusu önerge aşağıda.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan soruların, Adalet Bakanı Sayın Abulhamit GÜL tarafından, Anayasanın 98.  İçtüzüğün 96. ve 99.  maddeleri uyarınca yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 20.04.2020

Tülay HATİMOĞULLARI ORUÇ - Kemal PEKÖZ

Adana Milletvekilleri

Yılmaz Altınok 14 Nisan 2020 tarihinde Afyonkarahisar’da sosyal medya paylaşımları sebebiyle “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Fransa vatandaşı olan Altınok’un 2003 yılından itibaren şizofreni, atipik psikoz, duygulanım ve mizaç bozukluğu gibi hastalıkları bulunmaktadır ve bu hastalıkları nedeniyle yüzde 80 çalışma kaybı yaşamaktadır. Altınok’un avukatı Özgür Yakut Afyon Devlet Hastanesi’nden alınmış müvekkilinin sağlık durumunun elverişsizliğini gösterir raporları ile birlikte müvekkilinin tahliyesi için başvuru yapmış fakat başvuruları ‘cezai ehliyeti var’ denilerek reddedilmiştir. Yakut, verilen karara itiraz etmek üzere Afyonkarahisar Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştur.

Bu bağlamda:

 1. Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok neden tahliye edilmemektedir?
 2. Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok’un tahliye edilmesi için bir girişiminiz olacak mı?
 3. Altınok’un sağlık hakkının ihlaline ilişkin kurum idaresi hakkında soruşturma başlatacak mısınız?
 4. Salgınla birlikte sağlık hizmetleri üstündeki yükün artmasıyla birlikte hasta mahpusların hastane sevklerinde yaşanan aksaklıkları engellemeye yönelik bir planlama yapacak mısınız?
 5. Sağlık sorunları olduğu halde tedavi süreçlerinden mahrum kalan hasta mahpusların gerekli sağlık hizmetinden faydalanmaları için hangi önlemler alınmaktadır? Alınan önlemlerin sağlık hakkı çerçevesinde hasta mahpusların tedavilerini sağlamama gerekçesi nedir?
 6. Tek başını hayatını idame ettiremeyen mahpusların cezalarının infazını tamamlamalarında öngörülen kamu yararı ve hukuki fayda nedir?
 7. Ceza İnfaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü bulunan kaç hasta mahpus bulunmaktadır?
 8. Ceza İnfaz kurumlarında bulunan hasta mahpusların illere ve kaldıkları cezaevlerine göre dağılımı ne şekildedir?
 9. Hâlihazırda cezaevlerinde bulunan hasta mahpusların hastalık türleri ve hastalıklarının geldiği aşama ne şekildedir? Kaç ağır hasta mahpus bulunmaktadır?
 10. Son 10 yıl içerisinde tahliye ve tedavi edilmediği gerekçesiyle yaşamını yitiren hasta mahpus sayısı nedir?
 11. Türkiye cezaevlerinde ağır hasta ve cezaevinde tedavisi imkânsız olan hasta mahpusların tahliye edilmelerine yönelik bir çalışma yapacak mısınız?

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Toplumun Görmezden Geldiği; Engelli KHKlılar Sorunu!Önceki Haber

Toplumun Görmezden Geldiği; Engelli KHKl...

KREDİ DESTEĞİ Mİ, ALDATMACASI MI?Sonraki Haber

KREDİ DESTEĞİ Mİ, ALDATMACASI MI?

Başka haber bulunmuyor!