AKP’den belediyelere bir engel daha: Afetzedelere de yardım edemeyecekler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKP’den belediyelere bir engel daha: Afetzedelere de yardım edemeyecekler
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, deprem kuşağı üzerinde bulunan ve ortalama her yıl, 5 ve üzeri şiddette birçok depremin meydana geldiği ülkemizde bugün Resmî gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla çok önemli bir karar yayınlandı” dedi.

Bunca sorunun arasında olası bir depremde neler yapabiliriz diye düşünen iktidara teşekkür ediyoruz diyen Tekin, “mucize bir karara imza atmışlar! Kendilerine minnettarız. Karara göre; AFAD, bundan böyle aynı Kızılay gibi depremzedelere IBAN gönderebilecek. Böylesi bir karar kimsenin aklına gelmezdi!” şeklinde tepki gösterdi.

Tekin açıklamasında şu hususlara yer verdi:

“Şimdiye kadar depremlere yönelik, hukuki, idari, iktisadi hiçbir düzenleme yapmayan, adım atmayan, en son Elâzığ depreminin yıldönümünde halka çay dağıtan iktidar, kamuoyuna depremle ilgili ciddi bir adım atmış gibi onca sorunun arasında, AFAD’a olası bir afet sonrası yardım toplama hakkı getirildiğini duyurmuştur.”

İnsanlarımız aklıyla resmen dalga geçiyorlar diyen Tekin, geçtiğimiz günlerde, kamuoyunda Deprem Vergisi olarak da bilinen Özel İletişim Vergisi’ne zam yapılmış, eski vergi oranı yüzde 7,5 iken, yapılan zamla berabe yeni oran yüzde 10’a çıkarılmıştı. Böylece yurttaşın ödediği vergi tutarı yüzde 33 oranında artmıştı.  Şimdi sormak istiyorum; hazine vergi topluyor, yetmiyor deprem vergisi alınıyor. Daha bu halktan ne istiyorsunuz? Halkımız salgınla, uğraşırken, açlıkla sınanırken onun can ve mal güvenliğine yönelik onca vergiyi toplayanlar sormazlar mı? Şimdi bu yardım işi nereden çıktı diye? 

Salgın ve afet anlarında yardımı devlet yapar, vatandaş değil diyen tekin, “her yaşadığımız felaket sonrasında vatandaşa IBAN numarası göndererek insanların acısını iki katına çıkarıyorsunuz. Milletin gözyaşı döktüğü her olayda hemen SMS atıp hemen bağış istemek büyük devlete yakışmıyor. Bu tutumunuz gözden geçirmeniz gerekiyor.” Dedi.

Tekin, 19 yıldır iktidarda olan AKP, depreme hazırlıksızlığın birinci derecede sorumlusudur. 1999 depreminin ardından, depreme hazırlık için fon yaratma amacıyla toplanan deprem vergileri genel bütçeye dahil edilmiş nereye harcandığı ile ilgili bir hesap verilmemiştir. Depreme hazırlığın en önemli dayanağı olarak getirilen kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönmüştür.

Depreme ve salgına dair bunca sorun varken bu işin nereden çıktığını çok net anlaşılıyor diyen Tekin, sırf CHP’li belediyeler yardım toplamasınlar, afetzedelere yardım etmesinler amacı gütmek bu ülkeye ve halkına yapılabilecek en büyük kötülüktür. Depremle mücadelede merkez ile yerel yönetim arasında sağlıklı bir iletişim, iş birliği ve koordinasyon ile sağlanmak durumundadır. Bu olmadığı takdirde iş yürümez. Sosyal devlet nedir? Vatandaşa, 'senin hayatın bizim için çok değerlidir, gereken tüm önlemleri alıyorum', diyebilen devler sosyal devlettir. Her yaşanan afet sonrasında halkına IBAN göndermek doğru bir yaklaşım değildir” değerlendirmesinde bulundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir, “Anatoya” Markası İle İstihdama Katkı SağlıyorÖnceki Haber

Büyükşehir, “Anatoya” Markası İle İstihd...

MERSİN DEMOKRAT PARTİ, GENEL MERKEZLERİNE ÇIKARTMA YAPTISonraki Haber

MERSİN DEMOKRAT PARTİ, GENEL MERKEZLERİN...

Başka haber bulunmuyor!