ARAŞTIRMA ÖNERGESİ’NE AK PARTİ VE MHP’DEN RED

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ARAŞTIRMA ÖNERGESİ’NE AK PARTİ VE MHP’DEN RED
İYİ PARTİ’NİN 3600 EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ’NE AK PARTİ VE MHP’DEN RED

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN:

“Polislere, öğretmenlere, din görevlilerine, sağlık çalışanlarına dedik ki sizin 3600 ek gösterge meselesini mutlaka parlamento açılır açılmaz dile getireceğiz, çözeceğiz. Ne yaptık biz? Hiç.

Kulağınız sağır oldu, gözleriniz kör oldu, diliniz lal oldu. 3600 deyince sadece bakıyorsunuz.”

“Seçim döneminde ağızdan kolayca çıkıyor, iktidar olunca unutuluyor ama vatandaş unutmadı.”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, polisler, öğretmenler, sağlık çalışanları ve din görevlilerinin uzun zamandır beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesini bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.

Türkkan, partisinin verdiği grup önerisi ile ilgili bir de konuşma yaptı: “3600 ek göstergeyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere burada grubu bulunan bütün partilerin genel başkanları, Cumhurbaşkanlığı adayları, milletvekili adayları seçim meydanlarında vatandaşlara söz verdiler. Parlamento açılır açılmaz sizin bu meselenizi çözeceğiz dediler. Polislere, öğretmenlere, din görevlilerine, sağlık çalışanlarına dedik ki sizin 3600 ek gösterge meselesini mutlaka parlamento açılır açılmaz dile getireceğiz, çözeceğiz. Ne yaptık biz? Hiç.

Kulağınız sağır oldu, gözleriniz kör oldu, diliniz lal oldu. 3600 deyince sadece bakıyorsunuz. 2 senede her şeye fırsat buldunuz Polisin, sağlık çalışanının, din görevlisinin, öğretmenin 3600 ek göstergesine bir türlü sıra gelmiyor.”

Türkkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlattı: “3600 ek göstergeyle ilgili Cumhurbaşkanı demişti ki; ‘Mutlaka ve mutlaka bu imkanı size sağlayacağım.’ Fakat 3600'e yükseltilmesi beklenen bu gösterge seçimin üzerinden 2 yıl geçti hiç ses yok. 2 yılda tek başına iktidar olan bir partinin 3600 ek göstergenin çıkarılması için çok uzun bir zaman 2 yıl eğer yapmak isterse.”

Polis teşkilatı sizden hak etmedikleri zam veya ödeme  istemiyor

“Seçim döneminde ağızdan kolayca çıkıyor, iktidar olunca unutuluyor ama vatandaş unutmadı.

Ülkemizin refahıyla, güvenliğiyle ilgili gece gündüz çalışan burada şehit olan polislerimiz verdiği emek ne olursa olsun biz onlara o haklarını ödeyemeyiz. En azından polisimize hak ettiği sosyal ve ekonomik hakları vererek onların görev sürelerinde emekli olduklarında rahat bir yaşam sunmamız bekleniyor.

Bakın, polis emekliliği gelmiş 3600 ek gösterge çıkmadığı için emekli olamıyor. Diyor ki "Benim çocuğum okuyor ya ben emekli olduğum andan itibaren maaşım çok düşecek, ben bu çocuğu bu maaşla okutamam." O yüzden görevine devam etmek zorunda kalıyor.

Polis teşkilatı sizden hak etmedikleri zam veya ödeme de istemiyor. "Eşit işe eşit ücret." prensip gereği görevde ve emeklilikte ücret adaletsizliğinin giderilmesini ve ek gösterge 3600 olmasını istiyor. Türk milletinin güvendiği ve kamu düzeni için hayatlarını ortaya koyan Türk polisini 3600 ek gösterge hakkından yoksun bırakarak emeklilikte onları sefalete sürüklemeyin. Gelin hep beraber bu hakkı onlara teslim edelim, hakları olan bu hakkı kendilerine verelim.”

ÖĞRETMENLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI

“Aynı şekilde, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı teslim ettiğimiz, emanet ettiğimiz güzel nesiller yetiştirmek üzere ülkemizin her köşesinde canını dişine takarak çalışan öğretmenlerimiz, aralarında şehit öğretmenlerimiz var, PKK'nın şehit ettiği öğretmenler var. Aybüke öğretmen hâlâ aklımızda, geçen gün doğum günüydü, aklımızdan çıkmıyor.

Bu öğretmenlerin ve sağlık çalışanlarının da verdiklerin emeklerin karşılığında aldıkları ücretlerin iyileştirilmesi gerekiyor. Özellikle, pandemi virüsünü yaşadığımız bu süreçte sağlık çalışanları canı pahasına görev yapıyorlar, mevzideki askerler gibi görev yapıyorlar.

Bu hakkı böyle bir zamanda vermek onların çalışmasına da çok ciddi moral olacaktır.”

“her cuma günü ellerine Hükûmetin propagandasının yapıldığı kağıtlar tutuşturuyorsunuz, onlar da hutbe diye onları okuyorlar, cuma hutbesinde. Hükûmet propagandası yaptırıyorsunuz, bari onları görmemezlikten gelmeyin”

“Din görevlilerimiz var, mesleki tutum ve motivasyonları ile mesleğe bağlılıklarını artırıcı şekilde düzenlemelerin ve iyileştirmelerin yapılması gerekiyor.

Onların her cuma günü ellerine Hükûmetin propagandasının yapıldığı kağıtlar tutuşturuyorsunuz, onlar da hutbe diye onları okuyorlar, cuma hutbesinde. Hükûmet propagandası yaptırıyorsunuz,propagandanızı yapıyorlar diye bari onları görmemezlikten gelmeyin.

Burada insanımızı daha da borçlandırarak torba yasalar getireceğinize, bekçilere düzenleme getireceğinize bu konuyu bir an önce Genel Kurula getirmenizi istiyoruz.

Yine kaçak dövüşüp "Bu iş araştırma önergesiyle olmaz, kanun teklifiyle olur." derseniz kanun teklifimiz içeride bekliyor, Meclis Başkanlığından gelin getirelim, yasalaştıralım; bizimkini beğenmiyorsanız siz getirin, yasalaştıralım.

Bu Meclis yaz tatiline girmeden evvel 3600 ek göstergeyi mutlaka ve mutlaka çözmesi gerekiyor.”

İYİ Parti’nin Araştırma Önergesi AK Parti ve MHP'nin verdiği oylar neticesinde kabul edilmedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKP VE MHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ!Önceki Haber

AKP VE MHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ!

KHK ile Belediye Şirketlerine Geçişi Yapılan İşçilerin Toplu Sözleşme Düzeniyle İlgili AçıklamasıSonraki Haber

KHK ile Belediye Şirketlerine Geçişi Yap...

Başka haber bulunmuyor!