Atık kağıt toplayıcılarının, meslek olarak yasal statüye kavuşturulması için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Atık kağıt toplayıcılarının, meslek olarak yasal statüye kavuşturulması için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?
OYA ERSOY: Atık kağıt toplayıcılarının, meslek olarak yasal statüye kavuşturulması için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına soruyorum, Kağıt toplama işini meslek olarak kabul edecek misiniz?

Ersoy, "Valilik tarafından yapılan açıklama sonrasında, geçen hafta İstanbul'un farklı ilçelerindeki atık depolarına operasyonlar düzenlenmiştir. Ataşehir’de polis ve zabıta ekipleri, kağıt toplayıcılarının kaldığı ev ve kağıt toplama alanlarına eş zamanlı baskın yapmıştır. 49 ayrı adrese yapılan baskınlarda 200'e yakın kağıt toplayıcısı gözaltına alındığı bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Baskınlarda kağıt toplama depolarında bulunan çekçek arabalarına ve diğer malzemelere belediye tarafından el konulmuştur.  Ümraniye’deki atık kağıt depolarına düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan üç kağıt toplayıcısı ise mahkeme tarafından tutuklanmıştır." dedi. 

Çekçeklerine el konulan, kaldığı depoları yıkılan yurttaşların iş ve barınma sorununu çözecek  misiniz?

Ersoy" yüzlerce geri dönüşüm işçisi, Ümraniye ve Bakırköy’de aniden alınan atık toplama yasağı kararıyla işsiz kaldı. Barındıkları depo da yıkılan işçilerin bir bölümü sokaklarda yaşamaya başladı. Emek yoğun bir sektörde sigortasız ve güvencesiz çalışan yurttaşların yıllardır geçimini sağladığı atık toplama işinin ellerinden alınarak işsiz bırakılması, çocukları ile beraber binlerce ailenin yaşadıkları yoksulluğu daha da derinleştirmiştir." şeklinde konuştu.


Köylerde tapu sorunu büyüyorÖnceki Haber

Köylerde tapu sorunu büyüyor

KIRCAMİ SAKİNLERİ MECLİSTESonraki Haber

KIRCAMİ SAKİNLERİ MECLİSTE

Başka haber bulunmuyor!