Bakan’a göre, bu sınavda şaibe yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan’a göre, bu sınavda şaibe yok
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TCDD Taşımacılık A.Ş.’de ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği’ yazılı sınavında yüksek puan alanların çoğunluğunun, sınavdan 15 ay sonra yapılan mülakat sınavında elenmesiyle ilgili olarak kafalarda oluşan soru işaretlerini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Yazılı sınavda yüksek not almasına rağmen sözlü mülakat sınavında elenenlerin çoğunluğunun bir sendikaya üye olmasının tesadüf olup olmadığını soruna Gürer’in önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sınavlarda adaylar arasında herhangi bir ayırım yapılmasının mümkün olmadığını iddia etti. 

 

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ MÜLAKAT SINAVINDA ŞAİBE Mİ VAR?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TCDD Taşımacılık A.Ş.’de ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği’ yazılı ve sözlü sınavlarındaki ilginç sayılabilecek sonuçlarla ortaya çıkan mağduriyeti, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

MÜLAKAT İÇİN NEDEN 15 AY BEKLENDİ 

Gürer, Bakan Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde. TCDD Taşımacılık A,Ş. Genel Müdürlüğü’nün Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavının 29 Haziran 2021’de yapıldığını hatırlattı. 

MÜLAKATTA ELENENLERİN BİR

SENDİKAYA ÜYE OLMASI TESADÜF MÜ?

Ömer Fethi Gürer, yazılı sınavdan 15 ay sonra yapılan mülakat sınavında, yazılı sınavda yüksek puan alanların çoğunluğunun elenmesiyle oluşan tezata dikkat çekerek, şu sorularının yanıtlanmasını istedi: 

“TCDD Taşımacılık A.Ş görevde yükselme sınavında yüksek puan alan ve mülakatta elenenlerin tamamı Birleşik Taşıma Sendikası üyesi olması bir tesadüf müdür?

Yazılı sınavda çok yüksek puan alan kişiler bile nasıl oluyor da sözlü sınavda düşük puan alıyor. Yazılı sınavlar neden yeterli kriter sayılmıyor?

Şirket yeni kurulmasına karşın kurum içinde görevde yükselmeyi yıllardır bekleyenlerin bu şekilde haklarının gasp edilmesi nedendir?”

BAKANA GÖRE SORUN YOK 

Kamuoyunda da büyük tepkilere neden olan mülakat sınav sonuçlarıyla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtladı. 

Bakan Karaismailoğlu, Yazılı ve sözlü sınavlar; TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğin 12’inci ve 13’üncü maddelerine göre yapılmakta olup sınav değerlendirme aşamasında adaylar arasında herhangi bir ayrım yapılması gibi bir durum söz konusu değildir” açıklamasında bulundu. 

BU TESADÜF OLAMAZ 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bir sendikaya üye personelin yazılı sınavda yüksek not almasına rağmen, bunların çoğunluğunun mülakat sınavında elenmesinin ‘tesadüfle’ ilişkilendirilmesinin zor bir ihtimal olduğuna dikkat çekti. 

HERKESİN BİLDİĞİNİ BAKAN MI BİLMİYOR

Yazılı sınavda yüksek not alanların büyük bölümünün, mülakat sınavında elenmesi, bazı personelin ise yazılı sınavda düşük not almasına rağmen mülakat sınavında yüksek not almasının kafalarda soru işaretlerini oluşmasına neden olduğuna değinen Gürer, “Görünen köy kılavuz istemez. Bu sınavda ortaya çıkan sonuçları iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değil. Ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında da burada bir sorun olduğu herkes tarafından düşünülmesine rağmen Sayın Bakan’ın ‘Sınavlarda adaylar arasında ayırım yapılmadı’ şeklindeki açıklaması da inandırıcı değildir” şeklinde konuştu.

HİLELİ YÜKSELİŞ 

Gürer, çok önemli kamu kurumlarına yönetici pozisyonunda alınan kişiler için liyakate bakmayan iktidarı, sınavla personel alınacak kurumlar  ve sınavla unvan alacak kişiler için bile hileye başvurarak, hak eden kişileri değil, yandaşlarına kadro ve görevde yükselme gibi unvanlar vermektedir. Bu şekilde binlerce yurttaşımızı hakkı gasp edilmektedir” diye konuştu. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
RES’lere dur denilmezse felaket kaçınılmaz!Önceki Haber

RES’lere dur denilmezse felaket kaçınılm...

BİZ BİTTİK AĞABEY ALLAH İÇİN GELİN!Sonraki Haber

BİZ BİTTİK AĞABEY ALLAH İÇİN GELİN!

Başka haber bulunmuyor!