Bayram Mammadov'un şüpheli ölümü aydınlatılsın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayram Mammadov'un şüpheli ölümü aydınlatılsın
Azerbaycanlı Aktivist Bayram Mammadov'un şüpheli ölümü aydınlatılsın

Yüksek lisans eğitimi için İstanbul’da  bulunan Azerbaycanlı Aktivist  Bayram Mammadov, 2 Mayıs 2021 tarihinde denize düşmüş ve  cansız bedeni, Haydarpaşa Garı civarında denizden çıkartılmıştı. Mammadov, 2016 yılında Azerbaycan’da Haydar Aliyev’in heykeline yazılama yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış ve 2019 yılında af ile serbest bırakılmıştı. Mammadov’un eylemleri,  Azerbaycan kamuoyu ve dış ülkeler tarafından  yakından  takip ediliyordu. HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni,  bir önerge vererek, Aktivist Bayram Mammadov’un şüpheli ölümünü Meclis gündemine getirdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.      

Murat ÇEPNİ

İzmir Milletvekili

Yüksek lisans öğrenimi  içinİstanbul’da bulunan  26 yaşındaki Azerbaycanlı Aktivist Bayram Mammadov’un,  2 Mayıs 2021 tarihinde moda sahilinde  denize düştüğü ve cesedinin Haydarpaşa yakınlarında denizden çıkartıldığı haberleri basına yansımıştır. Emniyet Müdürlüğü,  olayı önce intihar olarak açıklamış ardından Mammadov’un denize düşen terliklerini almak için suya atladığını duyurmuş ve hazırladığı raporda bunu “şüpheli ölüm” olarak nitelendirmemiştir. Mammadov’dan 3 gündür  haber alamayan arkadaşıEmniyet Müdürlüğüne başvurmuş ve gösterilen fotoğraftanMammadov'u teşhis etmiştir.

            Bayram Mammadov,  Azerbaycan kamuoyunun yakından tanıdığı ve dış ülkelerin de takip ettiği bir insan hakları savunucusudur. 2016 yılında, Giyasİbrahimov ile birlikte Haydar Aliyev’in heykeline ‘’Mutlu Köleler Günü’’yazısını yazmasının ardından tutuklanmış, kendisine, uyuşturucu madde bulundurma  suçlamasından bulunulmuş, uyuşturucu bulundurma suçlamasını reddetmesine karşın 10 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 2019 yılında  af ile  serbest bırakılmıştır.Mahpustan çıktıktan 10 gün sonra tekrar tutuklanmış ve 30 gün sonra salıverilmiştir. Yakınları, daha önceden olduğu gibi bututukluluk süresindede  kötü muamele ve yoğun işkence gördüğünü iddia etmişlerdir.  Mamadov’un Ölümünden 10 gün önce aynı suçtan yargılanan  arkadaşıGiyasİbrahimov,  hiçbir gerekçe gösterilmeden sınır dışı edilmişve bir daha Türkiye’ye giremeyeceği kendisine  bildirilmiştir.İbrahim’in Babası Ferman Mammadov, oğluyla en son 1 Mayıs 2021tarihinde görüştüğünü ve bir hafta içinde Bakü’ye gelmeyi planladığını açıklamıştır.  Yakınları, ayrıca,  Mammadov’unMİTtarafından izlendiğini, daha önce İstanbul Havaalanı’nda bir görevli tarafından sorguya çekildiğini de iddia etmektedirler.

Azerbaycan’da bir çok gazetede, aynı fotoğraf ve başlıkla, önce Bayram Mammadov’un  intihar ettiği haberleri, daha sonra uyuşturucu madde kullanıp denize girdiği için boğulduğu haberleri yer almıştır. Bayram Mammadov,   Azerbaycan kamuoyunda çok destek gören ve bir çok ülkede eylemleri takip edilen bir insan hakkı savunucusu olduğundan;Azerbaycan basınında çıkan haberlerve Emniyet Müdürlüğünün olayı intihar sonra da  kaza olarak açıklamasından dolayı, olayın üstünün örtülmeye  çalışıldığı görüşü oluşmuştur. Mammadov'un ölümü ile ilgili detaylı araştırmalar yapılarak,  şüphelerin giderilmesi ve biran önce olayın aydınlatılması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1-Aktivist Bayram Mammadov'un şüpheli ölümü detaylı araştırılıp, etkin bir soruşturma yürütülecek midir? Olaya dair failler belirlenirse kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

2- Azerbaycan kamuoyunda  tanınan ve yakından  takip edilen bir insan hakları savunucusunun ölümünü, Emniyet Müdürlüğü ilk raporunda neden ‘’şüpheli ölüm’’ olarak nitelendirmemiştir?

3- Emniyet Müdürlüğü, Mammadov’ın terliğinin arkasından denize atladığını ne şekilde tespit etmiştir? Bu konuda güvenlik kameralarında görüntüler mevcut mudur? Olayın görgü tanıklarının Emniyet Mensubu olduğu iddiası doğru mudur?

4- Bu olayda ihmali bulunduğu iddia edilen Emniyet ve Sahil Güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açılmış mıdır?

5- Bayram Mammadov, ölümünden önce ailesini arayarak Bakü’ye geleceğini bildirmiştir. Bu durum Emniyet Müdürlüğünün ilk yaptığı “intihar etti” açıklamasıyla çelişki yaratmamakta mıdır?

6- Mammadov’unMİT tarafından izlendiği, daha önce İstanbul Havaalanı’nda bir görevli tarafından sorguya çekildiği iddiası doğru mudur? Bu iddia araştırılacak mıdır?

7- Mammadov’un ölümü ile ilgili Azerbaycan Hükümeti ile görüşme yapılmış mıdır? Olayın bütün yönleriyle araştırılması için Azerbaycan hükümeti ile işbirliği yapılmakta mıdır?

8- 2015- Mayıs 2021 tarihleri arasında Azerbaycan vatandaşı kaç kişi Türkiye’den sınır dışı edilmiştir? Sınır dışı gerekçeleri nedir? Bunlardan kaç kişi Azerbaycan’da ceza almış kişilerdir? 

9- 2015- Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye’de yaşayan kaç Azerbaycan vatandaşı şüpheli bir şekilde ölmüştür? Kaç Azerbaycan vatandaşı intihar etmiştir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Millet icralık”Önceki Haber

Gürer: “Millet icralık”

Gençlere kıymayın efendiler!Sonraki Haber

Gençlere kıymayın efendiler!

Başka haber bulunmuyor!