haberanaliz

Bütün topluma Evde kal denilirken işçilere işte kal denilmiştir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bütün topluma Evde kal denilirken işçilere işte kal denilmiştir
Dr. Gergerlioğlu: Bütün topluma Evde kal denilirken işçilere işte kal denilmiştir. 2019 Mart ayında hayatını kaybeden işçi sayısı 114 iken 2020 Mart ayında en az 113 olmuştur. Yani işçiler için değişen bir şey olmamış ne yazık ki ölmeye devam etmişlerdir!

Bütün topluma Evde kal denilirken işçilere işte kal denilmiştir. 2019 Mart ayında hayatını kaybeden işçi sayısı 114 iken 2020 Mart ayında 113 olmuştur. Yani işçiler için değişen bir şey olmamış ne yazık ki ölmeye devam etmişlerdir!

ILO'nun verilerine göre Dünyada her 15 saniyede 1 işçinin ve her yıl ortalama 2 milyon işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Aynı veriler, her gün yaklaşık 6 bin 3 yüz işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini göstermektedir.

Dünya'da iş kazalarını önlemek için yapılan düzenlemeler ve alınan önlemlere rağmen Türkiye gerek genel kaza sıklığı gerekse de ölümlü kaza sıklığı açısından Avrupa’da en kötü performansı göstermektedir. AB'nin resmi istatistik ofisi Eurostat ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verilerine göre Türkiye iş kazalarında en fazla insanın hayatını kaybettiği ülkeler sıralamasında birincidir.

İSİG Meclisi rakamlarına göre 2019 yılında en az 1736 işçi iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetti. Bu kayıpların aylara göre dağılımı şöyle:

Ocak ayında en az 159 işçi, Şubat ayında en az 127 işçi, Mart ayında en az 114 işçi, Nisan ayında en az 153 işçi, Mayıs ayında en az 164 işçi, Haziran ayında en az 131 işçi, Temmuz ayında en az 178 işçi, Ağustos ayında en az 149 işçi, Eylül ayında en az 147 işçi, Ekim ayında en az 158 işçi, Kasım ayında en az 129 işçi, Aralık ayında en az 127 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi…

Yine İSİG Meclisi rakamlarına göre 2020 yılında Ocak ayında en az 112, Şubat ayında en az 131  ve Mart ayında en az 113 işçi yaşamını yitirmiştir. 2019 ve 2020 rakamlarını karşılaştırdığımızda özellikle de Koronavirüs Pandemisi devam ederken işçiler için değişen bir şey yoktur ve ne yazık ki ölmeye devam etmişlerdir. Bütün topluma Evde kal denilirken işçilere işte kal denilmiştir.

Uzmanlar Türkiye'de iş kazalarının bu kadar sık yaşanmasını özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin denetlenmesinde yaşanan sorunlar, taşeronlaşma ve caydırıcılık bakımından görülen yetersizliklere bağlıyor.

Hükümetin 2012’de çıkardığı kanun pek çok açıdan Avrupa Birliği standartlarında hükümler getirerek, Türkiye’de iş yeri denetimleri ve işçi eğitimleri konusunda bir milat kabul edilmişti. Ancak geçen yedi yıllık süre zarfında iş yerlerindeki denetimsizlik ve eksikliklerden kaynaklanan işçi ölümleri artarak devam ediyor.

28 Nisan Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından 2001’de "Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü" ilan edilmiştir. 2013 yılı itibariyle 28 Nisan Dünya’da 30’u aşkın ülkede resmi olarak "Anma ve Yas Günü" olarak kabul edilmiştir. Birçok ülkede de 28 Nisan’ın Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için kampanyalar halen sürdürülmektedir. 

Bizler; İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alındığı bir çalışma hayatını, geride kalan ve ekmeği için çalışan herkes için istemekteyiz. Bu nedenle Türkiye’ de 28 Nisan’ın ekmeğini kazanırken hayatını kaybedenler ve geride kalanlar için ‘’Anma ve Yas Günü’ ilan edilmesi yerinde olacağını düşünmekteyim.

Yukarıda belirttiğim sebepler çerçevesinde ‘28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü’ olması için bu kanun teklifi hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 28 Nisan’ın iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas Günü olarak ilan edilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

28 NİSAN’IN İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBEDENLERİ ANMA VE YAS GÜNÜ İLAN EDİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-  Her yılın 28 Nisan günü "İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü" dür. 28 Nisan gününü içine alan hafta boyunca ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri işbirliğiyle anmalar ve işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda duyarlılığı artırmaya yönelik etkinlikler düzenlenir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
250 Tır Şoförümüz sınırda mahsurÖnceki Haber

250 Tır Şoförümüz sınırda mahsur

AĞAÇLANDIRMA BAHANESİYLE HAZİNE ARAZİLERİ YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEKSonraki Haber

AĞAÇLANDIRMA BAHANESİYLE HAZİNE ARAZİLER...

Başka haber bulunmuyor!