ÇGD: İSTANBUL TEMSİLCİMİZ UĞUR GÜÇ’E AÇILAN DAVA, HUKUKU DEĞİL 'SARAY’I EKSEN ALMIŞTIR!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ÇGD: İSTANBUL TEMSİLCİMİZ UĞUR GÜÇ’E AÇILAN DAVA, HUKUKU DEĞİL 'SARAY’I EKSEN ALMIŞTIR!
ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ : ÇGD: İSTANBUL TEMSİLCİMİZ UĞUR GÜÇ’E AÇILAN DAVA, HUKUKU DEĞİL 'SARAY’I EKSEN ALMIŞTIR! DİYEREK BİR BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI. İŞTE O METİN:

STANBUL TEMSİLCİMİZ UĞUR GÜÇ’E AÇILAN DAVA, HUKUKU DEĞİL 'SARAY’I EKSEN ALMIŞTIR!

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Işıl Özgentürk’ün, iktidar yanlısı basın tarafından hedef gösterilmesinin ardından açılan davada 1.5 yıl hapis cezasına çarptırılması kararını, haber.sol.org‘da yayınlayan sorumlu yazı işleri müdürü, aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Temsilci Uğur Güç’e, haberinden kaynaklı açılan ‘hakaret’ davası, açıkça basın özgürlüğü düşmanlığıdır.

Gazeteci Uğur Güç, Işıl Özgentürk’e 13 Ocak 2019 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki ‘Yeni Kuşak Türbanlılar’ yazısı nedeniyle verilen mahkeme kararını, “Mahkeme küfürbaz avukatın istediğini yaptı: Işıl Özgentürk'e hapis cezası” başlığıyla 4 Temmuz 2019 tarihinde haber.sol.org’da haberleştirdi. Işıl Özgentürk’e ceza verilen davada karşı tarafın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın “'Bu yazı iğrenç bir paçavradır, faşist, kindar ve iğrenç iftiraların mahkeme nezdinde cezalandırılmasını talep ediyoruz” sözleri nedeniyle haberinin başlığında ‘küfürbaz avukat’ ifadesini kullanan Uğur Güç hakkında savcılık,  ‘kamu davası’ açılmasını kararlaştırdı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hakaret davalarına da bakan avukat grubu içinde yer aldığı belirtilen Mustafa Doğan İnal’ın şikâyeti üzerine savcılığın, İstanbul Temsilcimiz gazeteci Güç hakkında açtığı davanın hukuki olmadığı ortadadır. İlk önce Işıl Özgentürk’ün, Cumhurbaşkanı’nın danışmanlarından Mariam Kavakçı üzerinden ‘yeni kuşak türbanlılar’a ilişkin yazdığı bir yazının cezalandırılması, ardından bu kararı habercilik sorumluluğu çerçevesinde halka duyurulma görevini yerine getiren Uğur Güç’e, yine ‘saray’a yakın bir avukatın talebi doğrultusunda ‘kamu davası’ açılması, Türkiye için normal evrensel hukuk açısından anormal bir durumdur. Bir avukatın, bir gazeteciye yönelik hakaret dolu sözlerinin haberleştirmesi ve haksız olduğu tartışmasız bu sözlerin ‘küfür’ olarak nitelendirilmesi basın özgürlüğü sınırları içindedir. Aksi durumda hukuk eliyle sansür meşrulaştırılmış olur.

Hukuk kimsenin oyuncağı değildir; hepimizin hak ve özgürlüklerinin teminatıdır. Bu özgürlükler arasında ‘basın özgürlüğü’nün ayrı bir önemde olduğunu hatırlatıp, kısıtlayıcı her türlü uygulamanın karşısında, basın özgürlüğü yolunda yargılanan tüm meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiriz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu


EKONOMİK KRİZ İNTİHARLARI MECLİS GÜNDEMİNDEÖnceki Haber

EKONOMİK KRİZ İNTİHARLARI MECLİS GÜNDEMİ...

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİSonraki Haber

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGE...

Başka haber bulunmuyor!